< sekcia Slovensko

TIS: Skúmanie kauzy na MZV vrhá zlé svetlo na SR ako právny štát

Na snímke riaditeľ Transparency International Slovensko Gabriel Šípoš počas tlačovej konferencie na tému: Rok po odhaleniach o Slovenskom predsedníctve, 20. novembra 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Jakub Kotian

Šéf Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš, ktorý sumarizoval vyšetrovanie prípadu presne rok po tom, ako niekdajšia referentka MZV Zuzana Hlávková vypovedala o nekalých praktikách.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Celé skúmanie a prešetrovanie kauzy ministerstva zahraničných vecí (MZV) okolo údajne predraženého Predsedníctva SR v Rade EÚ vrhá, s výnimkou úradu ombudsmana, zlé svetlo na Slovensko ako právny štát a na to, akú ochranu majú občania, ktorí nahlásia nekalé praktiky. Na pondelkovej tlačovej konferencii to uviedol šéf Transparency International Slovensko (TIS) Gabriel Šípoš, ktorý sumarizoval vyšetrovanie prípadu presne rok po tom, ako niekdajšia referentka MZV Zuzana Hlávková vypovedala o nekalých praktikách.

"Ešte v ten deň, keď Zuzana ponúkla svedectvo, oslovili sme päť štátnych inštitúcií, ktoré by to mohli overiť. Hlávková poukázala na tri porušenia zákonov - o verejnom obstarávaní, o oznamovaní protispoločenskej činnosti a o slobodnom prístupe k informáciám," pripomenul Šípoš.

Podľa jeho slov 12 mesiacov po podaní týchto sťažnosti len jedna inštitúcia skonštatovala porušenia zákona, a to Úrad verejného ochrancu práv. Ten vo februári potvrdil, že infozákon bol opakovane porušený. "Zmluvy s umelcami neboli poskytnuté a MZV dodnes tieto veci nezákonne zatajuje," povedal.Ďalšie inštitúcie podľa Šípoša neprišli k žiadnemu záveru, ktorý by porušenie zákona vedel potvrdiť. "Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO) povedal, že všetko prebehlo v poriadku, ale vychádzal len zo slov MZV. Je to veľké zlyhanie ÚVO. Protimonopolný úrad (PMÚ) rozhodol podobne. Obrátili sme sa aj na Okresný úrad, ktorý môže sankcionovať neposkytnutie informácií. Ale ten dodnes nie je schopný rozhodnúť tak banálnu vec. Doteraz nerozhodol ani Najvyšší kontrolný úrad. Prípad rieši aj polícia, ale verdikt zatiaľ nepadol," informoval Šípoš.

Ako pozitívum celej kauzy vníma najmä záujem o túto tému vo verejnosti. "Články na blogu TIS mali viac ako 240.000 videní, v médiách sa kauza spomenula viac ako 1100-krát, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí," povedal Šípoš s tým, že celý prípad povzbudil aj odhodlanie ľudí. "Verejnosť sa vie zmobilizovať, inšpirovať a postaviť sa za ľudí, ktorí majú odvahu ísť do verejných ohlásení káuz. Nahlasovanie korupcie by mohlo byť o to častejšie, o čo viac by štátne inštitúcie vedeli vyvodiť zodpovednosť," tvrdí.

Zuzana Hlávková uviedla, že ministerstvom priznaná cena za predstavenie loga slovenského predsedníctva sa v súčasnosti pohybuje okolo 250.000 eur. "Máme však potvrdené od ľudí z rezortu, že čiastka na predstavenie loga bola vyššia ako 300.000 eur. Je tam teda podozrenie, že sú tam ďalšie skrývané zmluvy," pripustila.

Hlávková uviedla, že po prevalení kauzy cítila obrovskú podporu verejnosti. "Dostala som asi 20 pracovných ponúk," povedala s tým, že využila dve, a to prácu pre TIS a strednú školu.Potom, ako Hlávková a ďalší zamestnanec MZV Pavol Szalai vlani vypovedali o predražení dvoch kultúrnych podujatí (predstavenie loga, koncert Viva Musica!) v rámci slovenského predsedníctva, premiér Robert Fico (Smer-SD) a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) ich svedectvo označili za útok na slovenské predsedníctvo. Szalaia dnes mrzí, že sa neozvali aj ďalší kolegovia z MZV.

Ministerstvo v aktuálnom stanovisku uviedlo, že sa opakovane v minulosti k týmto veciam vyjadrilo. "Nevidíme dôvod neustále opakovať argumenty, ktoré už boli medializované. Zo záverov dosiaľ ukončených kontrol Úradu pre verejné obstarávanie, Protimonopolného úradu, ako aj inšpektorátu práce vyplýva, že rezort svojimi postupmi zákon neporušil," reagoval v pondelok hovorca rezortu Peter Susko.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.