Slovensko

Učitelia: Za štrajkovou pohotovosťou nestojí žiadna politická strana

TASR, 13. januára 2016 11:59

Minister školstva aj predseda parlamentu v utorok uviedli, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita.

Na snímke v popredí prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman a vľavo učiteľ z Bratislavy Miloš Kmeť. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 13. januára (TASR) – Za organizáciou aktivít učiteľských iniciatív a štrajkovej pohotovosti nikdy nestála a nestojí žiadna politická strana. Týmito slovami reagovala Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) na utorkové (12.1.) slová predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD), ktorí za aktivitami učiteľov vidia politickú akciu.

Učitelia považujú vyhlásenia oboch politikov za nepravdivé, účelové a neopodstatnené. "ISU je apolitické neformálne hnutie učiteľov, ktoré dlhodobo poukazuje na problémy v školstve," uviedli. Pripomenuli, že v roku 2012 vstúpili do štrajku, ktorý organizovali školskí odborári, a potom pokračovali v štafetovom štrajku. Vo výzvach na zlepšenie financovania školstva pokračovali aj v rokoch 2013 a 2014. Na jeseň 2015 upozornili vládu na neudržateľnosť situácie sériou protestných akcií. "Súčasná vláda však naše požiadavky dlhodobo ignoruje. Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti preto nemožno nijako dávať do súvislosti s blížiacimi sa voľbami," dodávajú.

ISU taktiež pripomína, že mandát vlády SR a Národnej rady SR sa končí až uplynutím volebného obdobia. "V minulosti sme boli svedkami toho, že vláda aj parlament vedia konať veľmi rýchlo a efektívne. Dúfame preto, že vláda a parlament budú konať tak, aby sa im podarilo odvrátiť hrozbu prípadného štrajku," dodáva ISU.

Draxler v utorok uviedol, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita. "Jeden z organizátorov tejto akcie sa ani netají tým, že cieľom tejto iniciatívy je znížiť preferencie strany Smer-SD," uviedol šéf rezortu školstva. Učiteľov vyzval, aby sa nenechali ovplyvniť touto politickou aktivitou. V podobnom duchu reagoval aj predseda parlamentu Pellegrini, ktorý vyzval učiteľov, aby nepodľahli politickým tlakom a nedali sa vtiahnuť do politického boja niektorých politických strán.

To, že za vyhlásením štrajkovej pohotovosti je politika, podľa Pellegriniho vidno na vyjadreniach predsedu Nových školských odborov (NŠO) a člena iniciatívy Ľudovíta Sebelédiho. Ten podľa neho v jednom z rozhovorov povedal, že výsledkom štrajku by mohlo byť aspoň päťpercentné zníženie preferencií strany Smer-SD. Predseda parlamentu pripomenul, že Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov (SKU) sa nachádza na kandidátke opozičnej strany OĽaNO.

Sebelédi reagoval, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu a zároveň uviedol, že za zlepšenie spoločenského a ekonomického postavenia pedagógov sa vytrvalo angažuje od roku 2011. Sopko reagoval, že SKU, ktorej je viceprezidentom, sa nepodieľala na organizácií protestných akcií na jeseň 2015 a ani sa nijako nepodieľa na vyhlásení štrajkovej pohotovosti. "Spájanie mojej osoby a SKU s aktivitami ISU preto považujem za účelové a zavádzajúce," dodal v dnešnom stanovisku. Podľa jeho slov SKU v zmysle svojich stanov a cieľov bude podporovať všetky zákonné aktivity, ktoré majú za cieľ ochranu práv a záujmov pedagogických a odborných zamestnancov v slovenskom školstve.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Prečítajte si aj:

12. januára 2016 15:40

J. DRAXLER: Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je čisto politická akcia
Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila v pondelok štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. video

sk
11. januára 2016 15:14

Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila štrajkovú pohotovosť
Štrajkovou pohotovosťou chcú nespokojní učitelia dať vláde a Národnej rade na vedomie, že ak do 25. januára nenavrhnú konkrétne legislatívne opatrenia vstúpia v tento deň do štrajku. video

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 13:34

ZÁZNAM: Brífing prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara
Pozrite si záznam z brífingu prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara na tému Zmena stupňa teroristického ohrozenia Slovenskej republiky.

sk
dnes 13:24

EÚ varuje pred nacionalizmom a pripomína obete totalitných režimov
Dňa 23. augusta 1939 podpísali nacistické Nemecko a Sovietsky zväz pakt Molotov-Ribbentrop, ktorý znamenal začiatok jednej z najtemnejších ér v nedávnej histórii nášho kontinentu.

sk
dnes 13:21

ŠEFČOVIČ: Dohoda o vysielaní pracovníkov by mala byť hotová do októbra
Podľa eurokomisára M. Šefčoviča je veľmi dôležité, aby SR mohla zohrať mediátorskú úlohu voči krajinám strednej Európy a aby sa hľadal spoločný prienik a našlo sa riešenie.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac