Slovensko

Učitelia: Za štrajkovou pohotovosťou nestojí žiadna politická strana

TASR, 13. januára 2016 11:59

Minister školstva aj predseda parlamentu v utorok uviedli, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita.

Na snímke v popredí prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman a vľavo učiteľ z Bratislavy Miloš Kmeť. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 13. januára (TASR) – Za organizáciou aktivít učiteľských iniciatív a štrajkovej pohotovosti nikdy nestála a nestojí žiadna politická strana. Týmito slovami reagovala Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) na utorkové (12.1.) slová predsedu Národnej rady SR Petra Pellegriniho (Smer-SD) a ministra školstva Juraja Draxlera (nominant Smeru-SD), ktorí za aktivitami učiteľov vidia politickú akciu.

Učitelia považujú vyhlásenia oboch politikov za nepravdivé, účelové a neopodstatnené. "ISU je apolitické neformálne hnutie učiteľov, ktoré dlhodobo poukazuje na problémy v školstve," uviedli. Pripomenuli, že v roku 2012 vstúpili do štrajku, ktorý organizovali školskí odborári, a potom pokračovali v štafetovom štrajku. Vo výzvach na zlepšenie financovania školstva pokračovali aj v rokoch 2013 a 2014. Na jeseň 2015 upozornili vládu na neudržateľnosť situácie sériou protestných akcií. "Súčasná vláda však naše požiadavky dlhodobo ignoruje. Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti preto nemožno nijako dávať do súvislosti s blížiacimi sa voľbami," dodávajú.

ISU taktiež pripomína, že mandát vlády SR a Národnej rady SR sa končí až uplynutím volebného obdobia. "V minulosti sme boli svedkami toho, že vláda aj parlament vedia konať veľmi rýchlo a efektívne. Dúfame preto, že vláda a parlament budú konať tak, aby sa im podarilo odvrátiť hrozbu prípadného štrajku," dodáva ISU.

Draxler v utorok uviedol, že vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je politicky motivovaná aktivita. "Jeden z organizátorov tejto akcie sa ani netají tým, že cieľom tejto iniciatívy je znížiť preferencie strany Smer-SD," uviedol šéf rezortu školstva. Učiteľov vyzval, aby sa nenechali ovplyvniť touto politickou aktivitou. V podobnom duchu reagoval aj predseda parlamentu Pellegrini, ktorý vyzval učiteľov, aby nepodľahli politickým tlakom a nedali sa vtiahnuť do politického boja niektorých politických strán.

To, že za vyhlásením štrajkovej pohotovosti je politika, podľa Pellegriniho vidno na vyjadreniach predsedu Nových školských odborov (NŠO) a člena iniciatívy Ľudovíta Sebelédiho. Ten podľa neho v jednom z rozhovorov povedal, že výsledkom štrajku by mohlo byť aspoň päťpercentné zníženie preferencií strany Smer-SD. Predseda parlamentu pripomenul, že Miroslav Sopko zo Slovenskej komory učiteľov (SKU) sa nachádza na kandidátke opozičnej strany OĽaNO.

Sebelédi reagoval, že jeho slová boli vytrhnuté z kontextu a zároveň uviedol, že za zlepšenie spoločenského a ekonomického postavenia pedagógov sa vytrvalo angažuje od roku 2011. Sopko reagoval, že SKU, ktorej je viceprezidentom, sa nepodieľala na organizácií protestných akcií na jeseň 2015 a ani sa nijako nepodieľa na vyhlásení štrajkovej pohotovosti. "Spájanie mojej osoby a SKU s aktivitami ISU preto považujem za účelové a zavádzajúce," dodal v dnešnom stanovisku. Podľa jeho slov SKU v zmysle svojich stanov a cieľov bude podporovať všetky zákonné aktivity, ktoré majú za cieľ ochranu práv a záujmov pedagogických a odborných zamestnancov v slovenskom školstve.

Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU) vyhlásila v pondelok (11.1.) štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. Zdôvodnila to dlhodobým ignorovaním požiadaviek učiteľov či odborových a profesijných organizácií na zabezpečenie primeraného financovania školstva.

Prečítajte si aj:

12. januára 2016 15:40

J. DRAXLER: Vyhlásenie štrajkovej pohotovosti je čisto politická akcia
Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila v pondelok štrajkovú pohotovosť a pohrozila ostrým štrajkom od 25. januára. video

sk
11. januára 2016 15:14

Iniciatíva slovenských učiteľov vyhlásila štrajkovú pohotovosť
Štrajkovou pohotovosťou chcú nespokojní učitelia dať vláde a Národnej rade na vedomie, že ak do 25. januára nenavrhnú konkrétne legislatívne opatrenia vstúpia v tento deň do štrajku. video

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

včera 18:07

ŠÚ SR: V SR vlani žilo viac ako 5,4 milióna ľudí, viac žien ako mužov
Odhaduje sa, že od roku 2025 by mala početnosť slovenskej populácie začať klesať.

sk
včera 16:26

Slovenskí a maďarskí potápači precvičovali trhacie práce pod vodou
Praktický výcvik v potápaní mal nielen zdokonaliť potápačské zručnosti cvičiacich, ale ich aj pripraviť na prípadnú nutnosť ničenia lodí a tiež objektov a stavieb na vodnej prekážke

sk
včera 15:01

SNS sa chystá predstaviť novelu zákona o politických stranách na jeseň
Zákon by mal riešiť aj to, aby predstavitelia strany, ktorá bola raz zrušená, nemohli pod inou značkou kandidovať opäť.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac