Slovensko

UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Ideme na ukrajinské hranice

Teraz.sk/TABLET.TV, 16. januára 2016 12:00

TABLET.TV vám vďaka spolupráci s Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

Železničná stanica Streda nad Bodrogom Foto: Tablet.TV
Bratislava 15. januára (Teraz.sk/Tablet.TV) - Pred týždňom sme vám umožnili pozorovať trať z hľadiska rušňovodiča po trati 190 zo stanice Košice do Slovenského Nového Mesta. V ďalších dieloch projektu Vám postupne ukážeme všetky železničné trate na Slovensku..

Dnes sa dostaneme až na hranice s Ukrajinou. Precestujeme trať 190 Slovenské Nové Mesto – Čierna nad Tisou od prvej do poslednej sekundy v úlohe rušňovodiča Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. v osobnom vlaku Os 8811.

Na rozdiel od reálneho rušňovodiča budete mať výhodu infografiky, ktorá vám v priebehu jazdy ukáže, aké kultúrne, historické, alebo cestopisné pamiatky sa v danom okamihu okolo vás nachádzajú. Ďalšie informácie o projekte nájdete pod videooknom, ktoré predstavuje vjazd do železničnej reality.

Príjemnú cestu vlakom!

Pre lepšiu orientáciu na stránke


V hornej časti ponúkame okno, v ktorom je jazda vlaku medzi Slovenským Novým Mestom a Čiernou nad Tisou zaznamenaná kamerou od prvej do poslednej sekundy.

Nižšie sa dozviete technické údaje o vlaku a trati, po ktorej cestujete a zaujímavosti o jednotlivých zastávkach.


Začiatok cesty: Železničná stanica Slovenské Nové Mesto


Železničná stanica Slovenské Nové Mesto Foto: Tablet.TV


Projekt TABLET.TV
Cieľom projektu je priniesť vám možnosť precestovať celé Slovensko po koľajniciach - VO VLAKU. Postupne budeme zverejňovať videá jednotlivých úsekov tratí, ale aj doplňujúce videoreportáže, napríklad predstavíme Vám najdôležitejšie železničné stanice, alebo zoberieme Vás do železničného depa, kde Vám ukážeme železničnú techniku.

Technické údaje o vlaku, v ktorom sa veziete a trati
Jazda v oosobnom vlaku Os 8811 Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. v elektrickom rušni radu 163.

Radenie vlaku: Rušeň 163 + 5x osobný vozeň Bdgteer.

Železničná trať Slovenské Nové Mesto - Čierna nad Tisou (v cestovnom poriadku pre verejnosť označená ako železničná trať číslo 190) je elektrifikovaná dvojkoľajná železničná trať na Slovensku, ktorá spája Košice a hraničný prechod Čierna nad Tisou. Je súčasťou V. koridoru a patrí medzi dôležité trate.

Číslo trate: ŽSR 190
Správca: Železnice Slovenskej republiky
Trasa: Slovenské Nové Mesto – Čierna nad Tisou
Rozchod: 1435 mm
Elektrifikácia: 3 kV =


Z histórie trate


Trať bola budovaná ako pokračovanie Košicko-bohumínskej železnice, uvedenej do prevádzky v roku 1872.

Odovzdávanie jednotlivých úsekov do prevádzky: Úsek Slovenské Nové Mesto – Čierna nad Tisou 25.8.1872

Zdvojkoľajňovanie trate :
úsek Čierna nad Tisou - Michaľany rok 1951
úsek Michaľany - Kuzmice rok 1953

Elektrifikácia trate :
úsek Čerhov – Čierna nad Tisou 1.7.1962
Zdroj: wikipedia.org a vlaky.net

Koniec cesty – stanica Čierna nad Tisou


Stanica Čierna nad Tisou Foto: Tablet.TV


Zaujímavosti na trati


Slovenské Nové Mesto
Slovenské Nové Mesto (nem. Slowakisch-Neustadt, maď. Újhely, Kisújhely) je obec na Slovensku v okrese Trebišov. Do roku 1918 a v rokoch 1938 až 1945 bola obec súčasťou maďarského mesta Sátoraljaújhely.
Slovenské Nové Mesto Foto: TASR

Na mieste terajšej obce existovala usadlosť "Sátor-alja" (Pod-stanom) od 10. storočia. Po zničení Tatármi v 13. storočí sa obec znova vybudovala. Po dohode obyvateľov sa pôvodný názov obce rozšíril na Sátoraljaújhely (Nové Mesto pod Šiatrom). Štatút mesta získala v roku 1261 pod kráľom Bela IV.

Po Trianonskej zmluve bolo mesto rozdelené na dve časti hranicou vedúcou cez rieku Roňava. Po roku 1918 novovzniknutá časť dostala názov Slovenské Nové Mesto.

Rieka Bodrog
Bodrog vzniká sútokom riek Ondavy a Latorice pri Zemplíne. Je pravým prítokom rieky Tisa. Hranicu s Maďarskom prekračuje blízko obcí Klin nad Bodrogom a Borša. Rieka Bodrog je jedinou východoslovenskou vodnou cestou (je splavná väčšími loďami, podľa vodného stavu dosahuje hĺbku min. 230 cm).
Bodrog Foto: Tablet.TV

Pri obciach Streda nad Bodrogom a Viničky pretínajú rieku dva železničné a jeden cestný most. V mieste kde rieka opúšťa Slovensko je najnižšie položené miesto Slovenska 94,3 m n. m.

V minulosti pred vystavením hrádzí v 19. storočí vtekalo do Východoslovenskej nížiny päť riek Latorica, Uh, Laborec, Ondava a Topľa v tvare roztvorenej dlane, a vytvárali obrovské močarisko až po Tisu.

Prečítajte si aj:

9. januára 2016 12:00

UNIKÁTNY VIDEOPROJEKT: Z ďalekého východu smer Slovenské Nové Mesto
TABLET.TV vám vďaka spolupráci s Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

sk
2. januára 2016 12:00

UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Z českých hraníc do Bratislavy
TABLET.TV vám vďaka spolupráci s Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. (ZSSK) opäť prináša ďalšiu časť unikátneho videoprojektu, aký na takejto úrovni na Slovensku ešte nikto nerealizoval.

sk
30. decembra 2015 12:00

UNIKÁTNY VLAKOVÝ VIDEOPROJEKT: Cestujeme zo Spiša do metropoly východu
TABLET.TV spolu so Železničnou spoločnosťou Slovensko, a.s. prináša ďalšiu časť vlakového videoprojektu, aký na Slovensku ešte nikto nerealizoval. Buďte rušňovodičom na trati do Košíc.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 14:10

Ministerstvo upozorňuje na stránku elektronickej autorizácie ESTA
Jedinou vládou USA autorizovanou oficiálnou stránkou na prijímanie online žiadostí o cestovnú autorizáciu ESTA je stránka https://esta.cbp.dhs.gov.

sk
dnes 14:00

P. Pellegrini: V boji s korupciou je dôležité nestranné vyšetrovanie
Podpredseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD) to povedal v diskusnej relácii TA3 V politike v reakcii na utorkový pochod mladých ľudí proti korupcii v Bratislave.

sk
dnes 13:00

NAGY:Výsledok britských predčasných volieb ovplyvní politiku T.Mayovej
Hlavnú úlohu v rokovaniach s európskou dvadsaťsedmičkou bude podľa analytika GLOBSEC Policy Institute Tomáša Nagya na britskej strane udávať samotná premiérka.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac