Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Slovensko

Ústav pamäti národa mal zamestnať bývalého komunistu

Foto: TASR

Iniciátori dnešného protestu apelujú tiež na Národnú radu SR, aby schválila nový zákon o ÚPN, kde by bola zakomponovaná morálna a politická bezúhonnosť pracovníkov ústavu.

Bratislava 12. júla (TASR) – Ústav pamäti národa (ÚPN) od júla tohto roka zamestnal historika Jána Bobáka, ktorý bol funkcionárom a členom Komunistickej strany Slovenska (KSS). Okrem toho pracoval na ideologicko-historickom pracovisku Ústredného výboru KSS - Ústave marxizmu-leninizmu.

Tvrdí to bývalý pracovník ÚPN Patrik Dubovský, ktorého ústav prepustil spolu s ďalšími zamestnancami začiatkom tohto roka. Šéf ÚPN Ivan Petranský prepúšťanie odôvodňoval nedostatkom prostriedkov.

"Pre nás je absurdné, aby človek, ktorý sa venoval podpore ideológie komunizmu, ktorá v konečnom dôsledku naozaj ničila ľudské životy počas komunistického režimu, dnes pracoval v ÚPN, ktorý má podľa zákona vyhodnocovať obdobie komunizmu,“ vyhlásil Dubovský, ktorý dnes spolu so signatárom Charty 77 Tiborom Novotkom pred ÚPN proti tejto okolnosti protestuje.

Prijatie bývalého funkcionára KSS považuje Dubovský za aroganciu Petranského. „Je to jeho pocit spupnosti a istého vlastníctva tohto ústavu. Myslí si, že tam môže robiť všetko,“ doplnil. Zároveň je Petranský podľa neho vysunutou rukou skupiny, ktorá sa snaží zmeniť koncepciu ústavu tak, aby neodhaľoval zločiny komunizmu a fašizmu, „ale aby sa z toho stal treťoradý ústav slúžiaci istej skupine na výskumy a zarábanie peňazí“.

Tu bude player


Iniciátori dnešného protestu žiadajú Správnu radu ÚPN, aby sa zasadila o ukončenie Bobákovho pracovného pomeru, a aby ústav neprijímal bývalých členov KSČ a iných represívnych orgánov komunistického režimu. Členovia Správnej a Dozornej rady dostanú výzvu vo forme listu spolu s podpismi ľudí, ktorí sa za ňu postavia. Apelujú tiež na Národnú radu SR, aby schválila nový zákon o ÚPN, kde by bola zakomponovaná morálna a politická bezúhonnosť pracovníkov ústavu.

Protest pred ÚPN prišiel podporiť aj predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Anton Srholec. Zamestnanie Bobáka v ÚPN prirovnal k tomu, ako keby polícia do svojich radov prijala známeho zlodeja.

Ivan Petranský
Foto: TASR/Martin Baumann
Podľa Petranského si Dubovský organizovaním protestu robí politickú reklamu pred voľbou nových členov do Správnej rady ÚPN. Ak by mu totiž išlo o princíp, podobné aktivity by robil aj v minulosti, keď ústavu šéfoval Ján Langoš. „Dr. Bobák nie je prvým pracovníkom ÚPN, ktorý bol v minulosti členom KSS,“ zdôvodnil Petranský vo svojom stanovisku. Dodáva, že podľa zákona bývalí členovia KSČ či KSS nemôžu pracovať iba v orgánoch ústavu, podmienka sa však nevzťahuje na zamestnancov.

„Ján Bobák,...ktorý dlhodobo spolupracuje s ÚPN, nastúpil 1. júla 2012 na uvoľnenú pozíciu radového referenta,“ konštatoval šéf ÚPN. Historik podľa neho nebol funkcionárom komunistickej strany, ako uviedol Dubovský, ale jej radovým členom. Podľa Dubovského bol podpredsedom základnej organizácie KSČ v Matici slovenskej.„Dr. Bobák bol evidovaný Štátnou bezpečnosťou ako preverovaná osoba, čo nasvedčuje, že ho vtedajšia vládna moc podozrievala z protirežimných aktivít,“ podčiarkol šéf ÚPN. Pôsobenie Bobáka v Ústave marxizmu-leninizmu Petranský odôvodňuje tým, že historik sa zaoberal výskumom problematiky národnostných menšín a ústav bol jediným bratislavským školiacim pracoviskom pre túto problematiku.