< sekcia Slovensko

Historici žiadajú sprístupnenie dokumentov o Sviečkovej manifestácii

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Dôvodom je, že historikom doteraz ostávajú neprístupné niektoré dôležité materiály o tejto udalosti, ktoré sa nachádzajú v archíve prokuratúry.

Bratislava 21. marca (TASR) – Slovenskí historici sa obracajú na Generálnu prokuratúru (GP) SR s výzvou, aby im sprostredkovala celý dokumentačný materiál týkajúci sa Sviečkovej manifestácie v roku 1988. Na stredajšej tlačovej konferencii pri príležitosti blížiaceho sa 30. výročia sviečkového zhromaždenia v Bratislave o tom informoval František Neupauer, jeden zo signatárov výzvy.

Dôvodom je, že historikom doteraz ostávajú neprístupné niektoré dôležité materiály o tejto udalosti, ktoré sa nachádzajú v archíve prokuratúry. "Ide najmä o vyšetrovací spis Vojenskej obvodnej prokuratúry Bratislava z roku 1990," priblížil Neupauer. S touto iniciatívou sa historici obrátili na GP už pred niekoľkými rokmi, doteraz však prokuratúra nereagovala.

Aktuálnu výzvu so sprievodným listom v stredu predpoludním podali na GP. V liste historici navrhujú, aby celý dokumentačný materiál viažuci sa k Sviečkovej manifestácii, vrátane zvukových, obrazových a fotografických materiálov a nachádzajúci sa v správe alebo archívoch Generálnej prokuratúry SR bol odovzdaný do archívu ÚPN alebo Slovenského národného archívu (SNA) a bol tak sprístupnený historikom a bádateľom na vedecký výskum a prehĺbenie poznatkov o tejto dejinnej udalosti.

Neupauer v tejto súvislosti poukázal i na možné riziko skartovania týchto materiálov. "Predsa len, od udalosti ubehlo už 30 rokov, skartačná prax každého archívu je iná. Ak by však došlo k zničeniu týchto materiálov, dejiny by to vnímali ako ničenie dokumentov o vlastnej novodobej histórii."

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.