Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 20. apríl 2024Meniny má Marcel
< sekcia Slovensko

Ústavná ochrana vývozu slovenskej vody ústavnoprávnym výborom neprešla

ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Za zmenu najvyššieho zákona štátu hlasovali na zasadnutí výboru len poslanci Smeru-SD, čo nebola potrebná ústavná väčšina.


Bratislava 7. októbra (TASR) – Zámer, aby sa Ústava SR rozšírila o zákaz vývozu vody zo Slovenska, dnes Ústavnoprávnym výborom Národnej rady SR neprešiel. Za zmenu najvyššieho zákona štátu hlasovali na zasadnutí výboru len poslanci Smeru-SD, čo nebola potrebná ústavná väčšina. O osude novely ústavy sa definitívne rozhodne v pléne.

Novela prišla po kritike

Novelu predstavil Smer-SD po tom, ako pôvodný návrh novely zákona o vodách čelil rozsiahlej kritike opozície aj verejnosti. Minister životného prostredia Peter Žiga (Smer-SD) bol obviňovaný zo zámeru privatizovať vodné zdroje. On sám takýto úmysel popieral a dôkazom mala byť aj ambícia ukotviť zákaz vývozu vody do zahraničia priamo v ústave.

V základnom zákone štátu má byť zakotvené, že vodu odobratú z vodných útvarov na území SR nebude možné cezhranične prepravovať dopravnými prostriedkami a potrubím. Zákaz však nemal byť absolútny. Výnimka by mala byť pri vývoze pitnej vody a minerálnej vody balenej do spotrebiteľských obalov na území Slovenska, ako aj pri prípadoch cezhraničnej humanitárnej pomoci a pomoci v núdzových stavoch.

Znenie novely sa dá podľa Chrena vykladať dvojako

Práve na túto formuláciu poukázal Martin Chren (nezaradený). Podľa jeho slov sa totiž dá vykladať dvojako. "Ak chcete, môžete ho chápať tak, že vyvážať je možné pitnú vodu balenú a minerálnu vodu balenú, inak sa voda vyvážať nesmie. Ale dá sa to vykladať aj tak, že zakázaný je vývoz všetkej vody, okrem pitnej vody a okrem minerálnej vody balenej. A teda, že všetku pitnú vodu je možné vyvážať bez obmedzenia," zdôraznil. Žiga to vtedy označil za táraniny a nezmysly.

S existenciou možnosti dvojakého výkladu však dnes sčasti súhlasil aj predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR Róbert Madej (Smer-SD), podľa ktorého sa to teoreticky dá chápať aj tak, že zákaz sa netýka vývozu všetkej pitnej vody. O potrebe striktného výkladu hovoril aj Anton Martvoň (Smer-SD).

Riaditeľ legislatívy rezortu životného prostredia Boris Balog však tvrdil, že nič meniť netreba. Podľa jeho slov to, že má ísť len o pitnú vodu balenú, zabezpečuje spojka "a". "Ak by tam bola namiesto spojky čiarka, vtedy by to znamenalo, že zákaz sa nevzťahuje na pitnú vodu ako takú," vysvetlil. Madej však nevylúčil, že sa to poslanci pokúsia spresniť pozmeňujúcim návrhom priamo v pléne.