Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika
< sekcia Slovensko

Utečenecká kríza je podľa prezidenta pred voľbami veľmi populárna téma

Prezident SR Andrej Kiska, archívne foto. Foto: TASR/Michal Svítok

Na rokovaniach o vyriešení situácie a nastolení mieru v krajine by sa podľa neho mali zúčastňovať všetky veľmoci.

Bratislava 4. októbra (TASR) - Ak by sa na Slovensku neblížili parlamentné voľby, tak by diskusia o migračnej problematike v Európe vyzerala podľa prezidenta Andreja Kisku inak. "Z utečeneckej krízy sa stala populárna téma a tá je pre politické strany veľmi zaujímavá. Keďže voľby máme o niekoľko mesiacov, tak vzbudzovanie strachu z neznámeho je veľmi jednoduchá téma, ako si získať sympatie voličov. Je ťažšie hovoriť medzi voličmi o tom, že máme ukazovať porozumenie. Je podstatne ľahšie vyvolávať až xenofóbne nálady, nálady, ktoré často utekajú až k rasizmu," zdôraznil v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

Mrzí ho, že také nosné otázky, ako je stav zdravotníctva, školstva či tvorba pracovných miest, sa dostali nabok a všetko to prekryla migračná téma.

Pomoc, ktorú ponúka slovenská vláda v tomto smere, ocenil, pričom ju označil za dobrú a prospešnú. "Ale to symbolické gesto, ktoré sme mali ukázať vo vzťahu k drvivej väčšine štátov EÚ, sme, žiaľ, neukázali," podotkol.

Súhlasí s argumentom, že na Slovensku nemôžeme nasilu držať kvótami pridelených azylantov, preto bolo podľa neho dôležité dať dobrovoľne ponuku na prijatie ľudí, ktorí by chceli zdieľať rovnaké hodnoty, aké má SR. "Nemôžeme si myslieť, že Európska únia je pre nás len bankomatom, a že sme súčasťou Európy len po ekonomickej stránke. Ale sme súčasťou centra Európy aj srdcom," konštatoval.

Pripomenul, že konflikt v Sýrii je základným zdrojom utečeneckej vlny. Vyjadril presvedčenie, že všetky vojenské akcie, ktoré tam prebiehajú, smerujú k potlačeniu a zničeniu Islamského štátu. Zároveň dúfa, že účasť armád viacerých štátov v Sýrii nebude zdrojom ďalších konfliktov.

Na rokovaniach o vyriešení situácie a nastolení mieru v krajine by sa podľa neho mali zúčastňovať všetky veľmoci. Nevie si predstaviť dlhodobú budúcnosť Sýrie spojenú so súčasným prezidentom Bašárom Asadom. "Ale k tomu, aby sa vyriešil aktuálny problém, je jeho účasť na rokovaniach potrebná," uzavrel Kiska.