< sekcia Slovensko

V Belgicku zadržali 112 slovenských kamiónov

Ilustračné foto Foto: TASR/MTI

Akcia bola zameraná proti sociálnemu dumpingu.

Bratislava 20. novembra (Teraz.sk) - V belgickom meste Zeebrugge zadržali až 112 slovenských kamiónov pre podozrenie s podvodov. Informuje o tom portál tvnoviny odvolávajúc sa na denník HLN.

Akcia bola zameraná proti sociálnemu dumpingu. Vyšetrovatelia vtrhli do firmy North Sea Express, ktorý využíva slovenského subdodávateľa - firmu Slovak East Leasing, kde majú pracovať prevažne rumunskí vodiči.

K akcii došlo v obchodnom areáli v prístavnom meste Zeebrugge, informovala v pondelok tlačová agentúra Belga.

Informáciu ešte v nedeľu večer potvrdil belgickým médiám zástupca Úradu práce z Gentu Filiep De Ketelaere, ktorý má na starosti provinciu západné Flámsko.

Podľa prvých dostupných informácií išlo o kontrolu so zameraním na prepravnú spoločnosť zo Zeebrugge, ktorá využívala slovenského subdodávateľa - firmu Slovak East Leasing zamestnávajúcu ako vodičov občanov Rumunska. Zadržaní vodiči už boli vypočutí vyšetrovateľom.

Práve rumunskí šoféri údajne požiadali úrady o intervenciu. Ich hlavným dôvodom je nespokojnosť s pracovnými a životnými podmienkami.

Socialistická odborová organizácia BTB-ABVV v tejto súvislosti potvrdila, že pozornosť federálnych úradov sa zamerala hlavne na spoločnosť North Sea Express (NSE), ktorá má sídlo v prístave Zeebrugge.


Česmad: Dopravca, ktorého kamióny zadržali v Belgicku, je schránková firmaFirma East Transport and Leasing, ktorej kamióny zadržala belgická polícia v meste Zeebrugge, je schránková firma so sídlom na Slovensku. Spoločníkom tejto schránkovej firmy je belgický občan. V reakcii na to upozorňuje Združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia.

"Firma zamestnáva rumunských vodičov a pravdepodobne nespĺňa podmienky podnikania na území Slovenskej republiky. Naše združenie sa ostro dištancuje od takýchto "akože" dopravcov. Vyzývame slovenské kompetentné orgány, aby uvedenú situáciu riešili, pretože vrhá zlé svetlo na našich poctivých dopravcov," konštatovala v stanovisku hovorkyňa Česmadu Martina Baumann.

Združenie podľa nej zároveň vyzýva slovenských vodičov, ktorí pracujú pre takéto schránkové firmy, aby sa vrátili. "My na Slovensku im vieme ponúknuť minimálne rovnaké, ak nie lepšie podmienky, ako majú tam," dodala hovorkyňa.

Najmenej 112 slovenských nákladných vozidiel bolo zadržaných v Belgicku počas koordinovanej akcie federálnych úradov a sociálnej inšpekcie v boji proti sociálnemu dampingu. K akcii došlo v obchodnom areáli v prístavnom meste Zeebrugge, informovala v pondelok tlačová agentúra Belga.

Podľa prvých dostupných informácií išlo o kontrolu so zameraním na prepravnú spoločnosť zo Zeebrugge, ktorá využívala slovenského subdodávateľa, zamestnávajúceho ako vodičov občanov Rumunska. Práve šoféri údajne požiadali úrady o intervenciu. Ich hlavným dôvodom je nespokojnosť s pracovnými a životnými podmienkami.


Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.