< sekcia Slovensko

V Malej Fatre hrozia zosuvy lavín

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Počas piatka bude do hôr naďalej prúdiť teplý vzduch.

Liptovský Hrádok 24. novembra (TASR) – V najvyšších polohách Vysokých, Západných a Nízkych Tatier hlási Horská záchranná služba (HZS) na piatkové popoludnie druhý stupeň lavínovej hrozby z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V Malej Fatre trvá mierne nebezpečenstvo zosuvov po celý deň. Podľa Marka Biskupiča zo Strediska lavínovej prevencie HZS sa však situácia v priebehu dňa mení a vysoké teploty spôsobujú spontánne zosuvy snehu najmä na slnkom osvietených svahoch a v žľaboch.

„Miestami môže dôjsť aj k pádu základových lavín,“ upozornil Biskupič. Dodal, že najmä v Malej Fatre je predpoklad snehových zosuvov v poludňajších a popoludňajších hodinách na južne orientovaných slnkom osvietených svahoch s trávnatým podkladom.

Počas piatka bude do hôr naďalej prúdiť teplý vzduch. Ráno bolo podľa Biskupiča prevažne jasné, vyskytovala sa malá len oblačnosť a prevládalo inverzné počasie s hmlami na podhorí. „Hrebene hôr sú vyfúkané až na skalný podklad a zavetrené svahy, žľaby a muldy sú nabité menej stabilným snehom,“ uzavrel.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.