Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. apríl 2024Meniny má Lea
< sekcia Slovensko

V národných projektoch bolo zamestnaných takmer 300 Rómov a Rómok

Na snímke mladé Rómky spolu s Eleonórou Liptákovou (v strede) šijú ochranné rúška určené pre seniorov v Dobšinej na šijacom stroji v sídle Občianskeho združenia Detstvo deťom v Dobšinej 22. marca 2020, archívne foto. Foto: FOTO TASR - Oliver Ondráš

V rámci pokračujúcich národných projektov zameraných na integráciu marginalizovaných rómskych komunít bolo k 31. decembru 2019 zamestnaných celkovo 1345 ľudí.

Bratislava 30. marca (TASR) – V rámci pokračujúcich národných projektov zameraných na integráciu marginalizovaných rómskych komunít (MRK) bolo k 31. decembru 2019 zamestnaných celkovo 1345 ľudí, z toho 299 Rómov a Rómok. Uvádzajú to predkladatelia Správy o činnosti splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity za rok 2019.

V dokumente, ktorý je súčasťou zatiaľ nezaradených materiálov na rokovanie vlády, autori informujú, že Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity (ÚSVRK) pokračoval v národných projektoch zameraných na podporu predprimárneho vzdelávania, a takisto na monitoring inkluzívnych politík, rozbehol tiež druhú fázu projektov zameraných na terénnu sociálnu prácu a terénnu prácu v prostredí MRK a taktiež komunitné služby.

"V rámci národných projektov zrealizovali 700.630 intervencií s klientmi, pomoc poskytli 63.309 klientom (príslušníkom a obyvateľom MRK) a do materských škôl bolo zapísaných 3427 detí z MRK," dodali predkladatelia materiálu.

Dodávajú tiež, že prostredníctvom projektov zameraných na miestne občianske poriadkové služby (MOPS) bolo ku koncu roka 2019 zamestnaných 1422 členov hliadok v 250 lokalitách Slovenska.

Autori správy bilancujú aj dotačnú podporu sociálnych a kultúrnych potrieb a riešenie mimoriadne nepriaznivých situácií rómskej komunity. Hodnotiaca komisia odporučila podporiť 81 projektov v celkovej výške 600.000 eur, najväčšia suma príspevkov (261.000 eur) smerovala na realizáciu projektov zabezpečenia technickej vybavenosti a podmienok pre bývanie, viac ako 100.000 eur išlo tiež na projekty podporujúce vzdelávanie. Dotácie sa týkali aj zriaďovania komunitných centier, podpory umeleckých aktivít, športu či ochrany životného prostredia.

Dokument takisto informuje o tom, že splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ábel Ravasz (Most-Híd) navštívil v priebehu roka 107 lokalít s MRK. Materiál sa venuje aj iniciatívam splnomocnenca v legislatívnej oblasti, poukazuje v tomto prípade napríklad na zavedenie povinnej predškolskej dochádzky pre všetky deti od piatich rokov a význam tohto opatrenia pre rozvoj inkluzívneho vzdelávania v sieti materských škôl v lokalitách s MRK i väčšie možnosti inklúzie rómskych detí pri prestupe na základnú školu.