Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

V stredných školách zostali tisíce voľných miest

Ilustračné foto Foto: TASR – Štefan Puškáš

Ministerstvo školstva odhaduje, že stredné školy by ešte zvládli prijať do prvých ročníkov viac ako 25.000 žiakov.

Bratislava 11. augusta (TASR) – Žiakov, ktorí končia v základných školách, je o niekoľko tisíc menej ako počet ponúkaných miest v stredných školách. Ministerstvo školstva odhaduje, že stredné školy by ešte zvládli prijať do prvých ročníkov viac ako 25.000 žiakov.

"Školy plánovali prijať v tomto školskom roku 73.733 žiakov, pričom celkový počet žiakov končiacich ZŠ vrátane tých, ktorí nepokračujú v štúdiu ďalej, je 48.137. Tento rozdiel predstavuje orientačne voľné neobsadené miesta," uviedol pre TASR rezort školstva. Pre druhým kolom prijímačiek najviac voľných miest hlásili stredné odborné školy, gymnáziá či stredné odborné školy obchodu a služieb.

Ministerstvo však nemá vplyv na to, aby určovalo, koľko prvých tried majú stredné školy otvoriť. V kompetencii to majú samosprávne kraje. "Samosprávny kraj určuje počet tried prvého ročníka stredných škôl najmä podľa regionálnej stratégie výchovy a vzdelávania v stredných školách a analýz a prognóz o vývoji trhu práce vo svojej územnej pôsobnosti. Ministerstvo školstva mu do tejto kompetencie nevstupuje," dodal rezort školstva.

Na príliš širokú sieť stredných škôl v marci tohto roka upozornila hlavná školská inšpektorka Viera Kalmárová. Ako pre TASR uviedla, žiaci v základných školách nie sú motivovaní podávať dobrý výkon, pretože po skončení školy ich čaká dvojnásobok voľných miest v stredných školách. "Nie školy si vyberajú, ale žiaci si vyberajú a nezávisle od svojho vzdelávacieho potenciálu," uviedla vtedy Kalmárová.

V súvislosti s veľkým počtom voľných miest súvisí aj problém, keď niektoré stredné školy vykazujú neexistujúcich žiakov a získavajú na nich peniaze zo štátneho rozpočtu. Ročne sa toto číslo pohybuje okolo 3500 žiakov. Spolu s ďalšími pochybeniami sa tak ročne v školskom systéme stráca päť miliónov eur ročne. Na problém upozornil v máji minister školstva Juraj Draxler.