Slovensko

Veľkonočné sviatky opäť preveria trpezlivosť vodičov

TASR, 24. marca 2016 9:25

Pred každými významnými sviatkami sa na cestnej premávke prejaví nervozita a zhon. Na cestách rastie počet áut a šoférovanie tak prináša so sebou aj nutnosť vyššej dávky tolerancie či obozretnosti.

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 24. marca (TASR) - Veľkonočné sviatky sú okrem tradičných zvykov spojené aj cestovaním za rodinou. Práve tieto sviatky sú obdobím, kedy na cesty vyráža viac motoristov a svoje autá prevetrávajú aj sviatoční šoféri. Naprieč Slovenskom sa vyberú tisíce vodičov, preto treba počítať so zhustenou premávkou či zdržaním a sa obrniť trpezlivosťou.

Pred každými významnými sviatkami sa na cestnej premávke prejaví nervozita a zhon. Na cestách rastie počet áut a šoférovanie tak prináša so sebou aj nutnosť vyššej dávky tolerancie či obozretnosti.

Na nástrahy cestnej premávky počas veľkonočných sviatkov upozorňuje aj polícia. Ako zdôrazňuje hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, cieľom je zvýšenie bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky, ochrana života, zdravia a verejného poriadku. Keďže obyvatelia sa presúvajú na sviatky k svojim rodinám, už teraz je zvýšená intenzita cestnej premávky. V prvých dňoch sviatkov zvýšia policajti dohľad nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, najmä preventívne. Pod drobnohľadom budú predovšetkým hlavné cestné ťahy, nehodové miesta a úseky.

Polícia upozorňuje vodičov, aby najmä na Veľkonočný pondelok nesadali za volant posilnení alkoholom. Cyklisti samozrejme nie sú tiež výnimkou. Alkohol sa za volantom netoleruje, preto v prípade jeho zistenia budú policajti postupovať nekompromisne. Jazda pod vplyvom alkoholu nad jedno promile alebo odmietnutie vyšetrenia na jeho zistenie je trestným činom, za čo hrozí až ročné väzenie.

Nemenej dôležitý je však aj technický stav vozidla. "Auto je určené predovšetkým na jazdenie. Pravidelné premazávanie pohyblivých častí motora a každodenná motorizácia prispievajú k dobrému chodu vozidla. Ak auto dlhšie stojí a využíva sa len občas, nemusí to znamenať, že na aute je všetko v poriadku. Životnosť niektorých dielov sa odvíja aj od veku. Vozidlu preto nerobí dobre, ak dlho stojí. Pred každou jazdou autom, ktoré dlhšie stálo, skontrolujte jeho technický stav. Odporúča sa kontrola tlaku v pneumatikách a stavu prevádzkových kvapalín. Často dlhým státím trpí aj autobatéria, ktorá môže vypovedať službu práve na jednej zo sviatočných ciest." Radí Ľubomír Šimkovič, mediálny zástupca AAA Auto.

Prečítajte si aj:

24. marca 2016 11:21

Tradícia na Zelený štvrtok: Pápež bude dnes umývať nohy utečencom
Obrad umývania nôh pripomína Ježiša, ktorý podľa kresťanského učenia umýval pred Poslednou večerou nohy 12 apoštolom. video

sk
23. marca 2016 16:12

Diaľničiari čakajú najväčší nápor áut pred sviatkami na Zelený štvrtok
Aj počas veľkonočných sviatkov budú motoristom k dispozícii 24 hodín denne bezplatné služby Diaľničnej patroly.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 19:38

Ministerstvo chce umožniť veterinárom predpisovať humánne lieky
Tým, že sa sprísnili sankcie za porušovanie legislatívy, sa podľa Druckera začalo "stránenie sa" výberu liekov na recepty od veterinárov.

sk
dnes 19:27

Premiér: Nepovalím si vlastnú vládu, hoci viem, že nie je perfektná
Premiér tvrdí, že alternatíva voči súčasnej vláde nie je, opozičné strany nie sú podľa neho schopné vládnuť.

sk
dnes 18:50

Študenti pripravujú tretí protikorupčný pochod v Bratislave
Študenti začali aj s Protikorupčnou petíciou, za dva mesiace vyzbierali 70.000 podpisov.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac