Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 14. máj 2024Meniny má Bonifác
< sekcia Slovensko

Veľvyslanec Izraela o grilovačke, autách vyrobených v SR a trende piva

Izraelský veľvyslanec Alexander Ben-Zvi Foto: TASR

Pri príležitosti štátneho sviatku Izraela pripravilo izraelské veľvyslanectvo recepciu, ktorá bude aj v znamení 20. výročia nadviazania diplomatických vzťahov SR so židovským štátom.

Bratislava /Tel Aviv 16. apríla (TASR) – Oslavy Dňa nezávislosti v Izraeli sú spojené so sviatočnou atmosférou, ohňostrojmi, pouličnými veselicami, ale na druhý deň 90 percent ľudí ide do prírody na piknik, prezradil izraelský veľvyslanec v SR Alexander Ben-Zvi. Dodal, že na Slovensku to voláme prosto "grilovačka".

Pri príležitosti štátneho sviatku a 65. výročia vzniku Izraela pripravilo izraelské veľvyslanectvo na dnešný večer recepciu, ktorá sa bude niesť aj v znamení jubilejného, 20. výročia nadviazania diplomatických vzťahov samostatnej Slovenskej republiky so židovským štátom.

"V slovensko-izraelských vzťahoch bolo počas týchto dvoch desaťročí niekoľko míľnikov. Uskutočnili sa návštevy politikov, uzavreli sa dohody, zlepšila ekonomická spolupráca, narástol cestovný ruch. Samozrejme, veľký význam malo otvorenie izraelského veľvyslanectva v Bratislave pred siedmimi rokmi, dovtedy bolo vo Viedni," povedal Ben-Zvi.

Pripomenul, že izraelská diplomacia pôsobila v regióne aj predtým a tohto roku oslávime 65 rokov diplomatických vzťahov židovského štátu s bývalým Československom, ktoré prejavilo veľkú podporu Izraelu v prvých dňoch jeho nezávislosti a počas vojny za nezávislosť (v prvej arabsko-izraelskej vojne v rokoch 1948-49; pozn. TASR).
Alexander Bez-Zvi
Foto: TASR

Podľa názoru izraelského diplomata sa v poslednom čase urobil značný pokrok pri návštevách na vysokej úrovni – konali sa recipročné návštevy prezidentov, premiér SR navštívil Izrael, šéf izraelskej diplomacie bol v SR dva razy za dva a pol roka, na Slovensko zavítal aj izraelský minister obrany.

"Myslím si, že sú to podstatné a veľmi dôležité veci, pretože pomáhajú ľuďom, aby sa navzájom lepšie spoznali a porozumeli si," skonštatoval Ben-Zvi.

Veľvyslanec židovského štátu ocenil pokrok v cestovnom ruchu – vlani Izrael navštívilo 12.000 slovenských turistov a približne rovnaký počet Izraelčanov spoznával Slovensko. Avšak zdôraznil, že ekonomická spolupráca stále nie je optimálna a v tejto oblasti sú rezervy, hlavne čo sa týka vyspelých technológií. Nová zmluva o spolupráci vo výskume a vývoji je ale už pripravená, doťahujú sa detaily textu a mohla by byť podpísaná tento mesiac.

Zmluva vytvorí predpoklady pre spoločné projekty v oblasti výskumu a priemyselného vývoja. "Nejde o 'výskum pre výskum', ale o konkrétne veci, ktorých výsledkom bude produkt na predaj, ktorý sa môže uplatniť na trhu. Toto je hlavný cieľ našej spolupráce," vysvetlil Ben-Zvi a doplnil, že v Izraeli sa nakupuje veľa automobilov vyrobených na Slovensku – hlavným dovozovým artiklom zo SR sú práve autá, iných produktov sa dováža len málo.

Na otázku TASR, či cítiť istý rozdiel v nazeraní na blízkovýchodný konflikt medzi Slovenskom a EÚ, veľvyslanec odpovedal, že Slovensko má v tejto otázke "veľmi konzistentný postoj". Podľa jeho slov dala Bratislava jasne najavo a šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák tiež povedal, že všetko sa musí vyriešiť priamymi rokovaniami a výsledkom má byť riešenie na báze dvoch štátov – Izraela a samostatného palestínskeho štátu. Niekedy toto stanovisko v EÚ "nezaznieva tak jasne ako na Slovensku", vysvetlil Ben-Zvi.

Ako ďalej uviedol izraelský diplomat, významným krokom vpred bola návšteva amerického prezidenta Baracka Obamu v Izraeli, ktorá veci akcelerovala. Americký minister zahraničných vecí John Kerry už navštívil židovský štát tri razy.

Alexander Ben-Zvi
Foto: TASR
Základnou myšlienkou je, aby sa obnovili priame rokovania medzi Izraelom a Palestínčanmi, nie cez medzinárodné organizácie a ich zástupcov, podotkol Ben-Zvi. "Veď nakoniec sa musíme dohodnúť my (Izrael a Palestínčania), nebude to dohoda s niekým iným," objasnil veľvyslanec.

Ben-Zvi skonštatoval, že informovanosť Slovákov o Izraeli sa zlepšila - spoločnosť je otvorenejšia a médiá prinášajú viac informácií, hoci "nie vždy korektne". Svoje robí aj zintenzívnenie cestového ruchu, ľudia si môžu urobiť obraz sami a nemusia sa spoliehať na novinárske správy.

K imidžu Izraela sa snaží prispieť rôznymi podujatiami a prácou s verejnosťou aj veľvyslanectvo, doplnil diplomat. Vysvetlil, že staré stereotypy a prejavy antisemitizmu sa objavujú aj na Slovensku, ale, našťastie, sú malé a bezvýznamné. Nie je to súčasť vládnej politiky, vzťahy SR a Izraela sú jedny z najlepších, aké židovský štát v Európe má, vyslovil svoj názor Ben-Zvi.

"Židovská kultúra na Slovensku ešte existuje, ale musíme vziať do úvahy, že židovská komunita je tu malá. Snažia sa robiť to najlepšie, čo sa dá a istým spôsobom im pomáhame – prinášame židovskú kultúru z Izraela. Nedá sa to ale porovnávať so židovským životom na Slovensku pred druhou svetovou vojnou, ide o úplne iný príbeh," zhodnotil Ben-Zvi.

V súvislosti so záchranou židovských pamiatok veľvyslanec povedal, že v SR sa nachádza množstvo synagóg, židovských cintorínov, ale nanešťastie je málo tých, ktorí sa o ne starajú.

Ako príklad uviedol veľmi pekný židovský cintorín v Banskej Štiavnici, kde však žije iba jeden jediný žid. Dobrovoľníci prichádzajú z vlastnej iniciatívy a cintorín čistia, no ide o stovky lokalít. Niektoré pamiatky sú už vo veľmi biednom stave. Medzi nimi aj synagóga v Lučenci – druhá najväčšia v strednej Európe.

"Bola v rukách súkromníkov, nikto sa nestaral. Myslím si, že všetci by v tomto smere mohli urobiť oveľa viac," dodal diplomat.

Migrácia, ktorá je veľmi významným prvkom politiky Izraela, sa Slovákov až tak netýka, hoci z času na čas sa niekto chce presťahovať. Väčšinou viac ľudí do Izraela prichádza, než by odchádzalo.

Teraz je situácia zaujímavejšia kvôli ekonomickej kríze, ktorá Izrael – na rozdiel od európskych krajín – nepostihla. Mnohí židia sa preto rozhodli prisťahovať, ľudia hľadajú prácu, chcú lepšie žiť. Je to prirodzené, "žijeme v globálnom svete", poznamenal Ben-Zvi.

A ako to vyzerá na "židovskej grilovačke"? Keď Izraelčania oslavujú, na gril ide všetko, čo sa takto dá pripraviť, okrem bravčového mäsa. Hoci Slovák má na fašírku jasný názor, chutí aj hovädzia či jahňacia. Nesmú chýbať ryby a zelenina.

Izrael je dosť veľkým producentom vína, ktoré sa dá porovnávať so svetovými značkami. "Sme krajinou s množstvom slnka, čo je lepšie pre červené víno, hlavne pre ťažšie červené vína," neopomenul Ben-Zvi obľúbenú tému diplomatov. No dodal, že v posledných rokoch sa v Izraeli začalo vyrábať "dobré pivo" a rád si ho vychutná.