Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 3. máj 2024Meniny má Galina
< sekcia Slovensko

Verejní funkcionári podávajú oznámenie o majetkových pomeroch do 30.4.

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Keďže tento rok termín podania oznámení vyšiel na víkend, verejní funkcionári môžu oznámenie poslať ešte najbližší nasledujúci pracovný deň, teda v utorok 2. mája.

Bratislava 27. apríla (TASR) - Už len do 30. apríla majú verejní funkcionári čas podať oznámenie o majetkových pomeroch. Za nepodanie oznámení v lehote im hrozia pokuty. Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií Boris Susko (Smer-SD) preto pripomína funkcionárom túto ich povinnosť.

Keďže tento rok termín podania oznámení vyšiel na víkend, verejní funkcionári môžu podľa Suskových slov oznámenie poslať ešte najbližší nasledujúci pracovný deň, teda v utorok 2. mája. Šéf výboru podčiarkol, že hoci sa termín blíži, z očakávaných zhruba 2000 oznámení nie je doručených ešte asi 700.

"Chcel by som upozorniť všetkých verejných funkcionárov, ktorí sú buď menovaní v ústavnom zákone, alebo spadajú pod písmeno zc) zákona, teda všetci, ktorých do funkcie buď navrhoval, alebo ustanovil štát alebo právnická osoba so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu, títo všetci sú verejní funkcionári, že sú povinní do 30. apríla každého kalendárneho roka podať oznámenie verejného funkcionára o majetkových pomeroch," zdôraznil Susko.

Podčiarkol, že ak nepodajú oznámenie včas, hrozí im sankcia jedného mesačného platu verejného funkcionára za predchádzajúci kalendárny rok. Ak v predchádzajúcom roku nemal funkcionár príjem z takejto funkcie alebo bol nižší ako priemerná mzda, tak je pokuta vo výške priemernej mzdy.

Verejní funkcionári oznámenie podávajú na tlačive, ktoré je zverejnené na webe NR SR. Rovnako je na stránke zverejnené metodické usmernenie.

Povinnosť podať oznámenie o majetkových pomeroch sa podľa zákona týka prezidenta SR, poslancov NR SR, členov vlády, štátnych tajomníkov, vedúcich ústredných orgánov štátnej správy, sudcov Ústavného súdu SR, predsedu a podpredsedov Najvyššieho súdu SR, členov Súdnej rady SR, generálneho prokurátora či verejného ochrancu práv. Rovnakú povinnosť majú napríklad aj náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, riaditeľ Slovenskej informačnej služby, rektori verejných vysokých škôl či šéfovia Železníc Slovenskej republiky.

Ako už pripomenul Susko, podať ho musia aj verejní funkcionári, ktorých do funkcie nominoval štát alebo právnická osoba so 100-percentnou majetkovou účasťou štátu.