< sekcia Slovensko

Viac ako 6000 železničiarov je v službe aj počas Štedrého dňa

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Rušňovodiči, výpravcovia, dispečeri, vlakvedúci alebo kontrolóri tratí – to všetko sú železničiari, ktorí budú aj počas dnešného Štedrého dňa v práci.

Bratislava 24. decembra (TASR) – Rušňovodiči, výpravcovia, dispečeri, vlakvedúci alebo kontrolóri tratí – to všetko sú železničiari, ktorí budú aj počas dnešného Štedrého dňa v práci, aby pomohli ľuďom včas docestovať za svojimi rodinami či blízkymi.

Celkovo tak strávi Štedrý deň aj noc v službe vyše 6000 železničiarov zo všetkých troch firiem – osobného dopravcu Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), nákladného dopravcu Železničná spoločnosť Cargo Slovakia a správcu koľajníc Železnice Slovenskej republiky (ŽSR).

Na celkový chod spojov budú tak, ako po iné dni, aj dnes dohliadať dispečeri. "Najväčším želaním dispečerov železnice na Štedrý deň je viac ako kedykoľvek inokedy pokojné počasie, aby vlaky prišli načas," priblížil jeden z dispečerov ŽSR Peter Struhár. Zimné rozmary počasia ako sneh, vietor a ľad vedia podľa jeho slov narobiť starosti. "Posledné roky bývajú Vianoce bez chumelíc, hádam to vyjde aj tento rok," dodal.

Výpravcovia aj počas dnešného dňa púšťajú na trasu viac ako tisíc vlakov osobnej dopravy. Napríklad v najvyššie položenej stanici Slovenska na Štrbskom Plese, vo výške 1325 metrov nad morom, vypravia poslednú zo zubačiek na trasu hodinu a štvrť pred polnocou.

Rušňovodiči tiež bez ohľadu na sviatok najazdia niekoľko stotisíc kilometrov, či už v rýchliku, InterCity vlaku alebo v lokálnom osobnom vlaku. Službu na Štedrý deň vo vlaku strávia aj vlakvedúci.

"V priebehu Štedrého dňa cestuje veľa ľudí, najmä dopoludnia. Mladí domov za rodičmi či starší za deťmi a vnúčatami už priamo k štedrovečernému stolu," opísala vlakvedúca ZSSK Beáta Tóthová. Medzi druhou až štvrtou popoludní prichádza podľa jej slov zlom, vlaky sa viditeľne vyprázdnia. "To už chcú byť všetci v cieli svojej cesty," vysvetlila.

Vianočná atmosféra neobchádza ani železničné stanice, kde ľudia počas kupovania lístkov zaželajú krásne sviatky aj pokladníčkam za okienkom. Napríklad v Bratislave na Hlavnej stanici sa cestujúcim aj počas dnešného dňa venuje desať pokladníčok, v nočnej službe zostanú štyri. V Košiciach budú zase v nočnej zmene dostupné tri okienka s predajom lístkov.

Okrem toho sú počas dnešného dňa v práci aj železničiari pracujúci u nákladného dopravcu ZSSK Cargo, aby aj na Štedrý deň dopravili nákladné vlaky do tovární.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.