Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Viacerí ministri by hlasovali za zrušenie Mečiarových amnestií

Na snímke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná prichádza na 49. schôdzu vlády SR v Bratislave 8. marca 2017. Foto: TASR - Martin Baumann

Za zrušenie amnestií by zdvihli ruku Marek Maďarič (Smer-SD), Miroslav Lajčák, Tomáš Drucker (nominanti Smeru-SD), László Solymos a Árpád Érsek (obaja Most-Híd).

Bratislava 8. marca (TASR) – Viacerí ministri vlády by hlasovali za zrušenie amnestií Vladimíra Mečiara, pokiaľ by sedeli v parlamente. Oslovení šéfovia rezortov to uviedli dnes pred zasadnutím kabinetu.

Za zrušenie amnestií by zdvihli ruku Marek Maďarič (Smer-SD), Miroslav Lajčák, Tomáš Drucker (nominanti Smeru-SD), László Solymos a Árpád Érsek (obaja Most-Híd). Nominanti SNS Gabriela Matečná a Peter Plavčan sú presvedčení, že túto otázku treba doriešiť.



„Určite áno,“ odpovedal na otázku, či by ako poslanec parlamentu podporil zrušenie amnestií minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Podobne ako ďalší ministri sledoval v utorok (8. 3.) večer vystúpenie Vladimíra Mečiara v televízii TA3. „Mečiar sa nezmenil a ani sa nezmení,“ komentoval ho.

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker by „asi hlasoval za“. „Myslím, že to vrhá takú nejakú traumu na spoločnosť, že sa nevyšetrili veci, ktoré sa vyšetriť mali. To znamená, ak existuje právne posúdenie na to, že sa to dá zrušiť, tak treba, aby bolo spravodlivosti učinené za dosť a každý vedel, či sa skutok stal a kto ho spôsobil,“ uviedol Drucker.



„Ten kto sledoval reláciu a ešte pochyboval o tom, či by mali byť zrušené, myslím si, že musel prísť k tomu, že proste tie amnestie musíme zrušiť, ten prípad musíme vyšetriť,“ povedal na margo vystúpenie Mečiara v televíznej diskusii minister životného prostredia László Solymos.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná diskusiu sledovala a myslí si, že amnestie by mali byť zrušené, avšak legálnym spôsobom. „Tak, aby celý tento problém netraumatizoval spoločnosť, treba nájsť spôsob, akým by to bolo vhodné,“ uviedla s tým, že tento jej názor je v súlade so stanoviskom SNS.

Minister školstva Peter Plavčan diskusiu s Mečiarom nesledoval, otázku zrušenia jeho amnestií považuje za veľmi vážny právny problém. „Treba ho doriešiť po právnej stránke, ale je to aj veľmi vážny etický problém. Určite sa treba ním zaoberať. Netreba ho odložiť,“ vysvetlil Plavčan s tým, že „treba najprv veľmi jasne z právneho hľadiska povedať, ako to je“.



K otázke zrušenia Mečiarových amnestií dnes zasadla koaličná rada. Podľa podpredsedu Smeru-SD a ministra kultúry Mareka Maďariča na nej najsilnejšia vládna strana predstavila návrh, o ktorom rokovalo v utorok jej vedenie. „Takže uvidíme, k čomu dospeje koaličná rada,“ nechcel Maďarič bližšie špecifikovať jeho obsah.


.


Maďarič zareagoval na slová Mečiara, že Smer-SD sa láme na tejto téme a v skutočnosti ide o hlavu Roberta Fica. To Maďarič odmietol. „Každá normálna demokratická strana má na dôležité otázky určite rôzne názory, ale vôbec nevnímam nič také v Smere, čo by mohlo byť charakterizované ako lámanie Smeru,“ povedal.



Predstavitelia vládnych strán sa po skončení koaličnej rady k jej výsledku nevyjadrili. Podľa informácií TASR sa partneri zídu k tejto téme opäť už v širšom zložení a mali by doriešiť spôsob, ako sa vyrovnať so zrušením Mečiarových amnestií. V hre sú údajne aj návrhy, ktoré by zrušenie amnestií umožnili. Predseda Mosta-Híd Béla Bugár v utorkovej diskusii s Mečiarom povedal, že bude presviedčať koaličných partnerov, aby tento krok podporili. Spoločenská objednávka podľa jeho slov na to silnie.