Slovensko

VIDEO:Budú predčasné voľby v roku 2017?Vznikne alternatíva voči Smeru?

Tablet.TV, 10. januára 2017 17:46

Sledujte FAKTY A ARGUMENTY s Jurajom Hrabkom a jeho hosťami! Hosťami sú Marián LEŠKO a Martin SLOSIARIK.

Fakty a argumenty s Jurajom Hrabkom. Foto: Screenshot/Tablet.TV
Bratislava 10. januára 2017 (TABLET.TV) - Koalícia po parlamentných voľbách bola vnímaná časťou spoločnosti ako zrada, iná ju akceptovala ako jediné racionálne východisko. Niekoľko mesiacov po voľbách je viditeľné, že hrubá čiara sa vytvára nielen za tzv. maďarskou otázkou, ale aj za myšlienkou vyšetrenia a potrestania korupčných a klientelistických škandálov vlády Smeru v rokoch 2010-2014. Opozícia nie je vnímaná ako reálna alternatíva voči koalícii Smer – SNS – Most-Híd, je fakticky v troskách, a v kuloároch sa opäť uvažuje o možnosti vzniku ďalšej politickej strany ako alternatívy voči Smeru-SD. Je takýto scenár reálny?

Marián LEŠKO, politický analytik, publicista
„Úvahu, k čomu dôjde v roku 2017 vo verejnom a vnútropolitickom živote na Slovensku, je možné začať tým, čo sa v roku 2017 určite nestane. Napriek letným očakávaniam nedôjde k žiadnym zásadným zmenám vo vedení najsilnejšej vládnej strany a ani k zmene jej politického smerovania. Zažijeme návrat Roberta Fica v podobe, v akej si ho pamätáme z rokov 2006 až 2010. Ako politika, ktorý programovo spúšťa konflikty s každým, koho určí za svojho politického súpera a nepriateľa. Aj tento rok bude preto rokom pokračujúcej a zhoršujúcej sa politickej a spoločenskej konfrontácie.“

Martin SLOSIARIK, sociológ, agentúra Focus
"Udalosťou roka boli parlamentné voľby 2016 – ale nielen ich výsledok, následný rýchly vznik vlády a povolebný vývoj. Po prvýkrát sa totižto aj u nás významne prejavila sila sociálnych sietí v predvolebnej kampani a ich schopnosť v krátkom čase doručiť obsah bez ohľadu na jeho pravdivosť. Ukazuje sa, že významná časť používateľov sociálnych sietí nerieši pravdivosť alebo nepravdivosť informácií, ktoré prinášajú. Dôležité je, či zapadajú do ich predstavy o fungovaní spoločnosti a či ich zdieľajú, alebo lajkujú ľudia im podobní. Takto sa prejavuje postfaktuálna doba.“

KĽÚČOVÉ OTÁZKY DISKUSIE:
==> Voľby 2016 - skončila sa dominancia Smeru aj fakticky?
==> Kto vo voľbách uspel a kto bol porazený?
==> Dôsledky vzniku štvor(troj)koalície na kľúčové problémy Slovenska – politický režim, ekonomické trendy, právny štát, utečenecká otázka, hrubá čiara za škandálmi uplynulých vlád...
==> Príbeh strany Sieť a Rada Procházku – z „gazdu“ na politické smetisko
==> Situácia v opozícii – Sulík, Matovič, Kollár, Kotleba – Lipšicov odchod z politiky – je opozícia vôbec niečoho schopná?
==> Kotlebovci a ostatné politické strany – je hrozba rastu extrémistických strán reálna?
==> Kauza Bašternák/Kaliňák – môže byť vôbec odvolaný/odídený človek, ktorý vie najviac o korupčno-klientelistickom režime na Slovensku a disponuje informáciami o všetkých kľúčových osobnostiach na Slovensku?
==> Slovensko-maďarské zmierenie – iba na úrovni elít alebo aj spoločenstiev?
==> Utečenecká otázka a Slovensko
==> Ambície a potenciál Andreja Kisku – zopakuje pokus o prezidenta alebo vytvorí alternatívu voči Smeru?
==> Rybníček, Štefunko a podobné projekty – aká je ich šanca a zmysel vôbec...
==> Čo možno čakať v roku 2017? Predčasné voľby – posilnenie extrémistov – stupňovanie politického napätia – konflikt medzi Smerom a SNS - zrod alternatívy...?

MODERÁTOR: Juraj HRABKO
DRAMATURGIA, PODKLADY: Róbert KOTIAN

Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Najnovšie články v rubrike

dnes 18:38

Novým členom Rady pre vysielanie a retransmisiu sa stal P. Joanidis
Joanidisa do funkcie nominoval predseda poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.

sk
dnes 18:32

Jedna inšpekcia pre všetky ozbrojené zložky, navrhuje Žitňanská
Minimálne by sa podľa nej mala spojiť policajná inšpekcia s inšpekciou prešetrujúcou prehrešky príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

sk
dnes 18:27

A. DANKO: Zrušenie Mečiarových amnestií je na dobrej ceste
Danko potvrdil, že koalícia vie splniť niektoré z požiadaviek opozície.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac