< sekcia Slovensko

Viliam Fischer podal kandidatúru na prezidenta SR, ide vyhrať

Na snímke kandidát na funkciu prezidenta SR Viliam Fischer počas odovzdávania hárkov s podpismi občanov v NR SR. Bratislava, 9. január 2014. Foto: TASR/Martin Turanovič

Na margo povahy svojej kampane Fischer podotkol, že bude najlacnejšia spomedzi všetkých uchádzačov o najvyššiu ústavnú funkciu.

Bratislava 9. januára (TASR) - Kardiochirurg Viliam Fischer dnes podal kandidatúru na prezidenta SR. V podateľni NR SR odovzdal hárky so 17.552 podpismi občanov. Svoj program zverejní neskôr. Uisťuje, že ide vyhrať.

Už dnes však prezradil, že jeho prioritou bude zdravotníctvo. "Máme nezmyselne veľa nemocníc a lôžok. V zdravotníctve je skrytých päť miliárd eur. Netreba ani halier navyše, zdravotníctvo sa musí pretransformovať," navrhuje. Ako chce túto problematiku riešiť z pozície prezidenta, ktorý nemá legislatívnu iniciatívu, zatiaľ presne nevysvetlil. "Je to muž číslo jeden v štáte, má teda obrovský vplyv. Chce to obrovské množstvo rozhovorov, nevymýšľajme vymyslené," naznačil.

Na margo povahy svojej kampane Fischer podotkol, že bude najlacnejšia spomedzi všetkých uchádzačov o najvyššiu ústavnú funkciu. Koľko chce minúť, však zatiaľ nevie.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) doteraz potvrdil kandidatúru siedmim uchádzačom. Na zozname oficiálnych kandidátov je zatiaľ premiér Robert Fico (Smer-SD), filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), poslanec NR SR za SaS Peter Osuský, Jozef Behýľ a expolitik Milan Kňažko. Dnes dopoludnia odovzdal podpisy aj Milan Melník.Termín uplynie dnes

Na snímke kandidát na funkciu prezidenta SR Viliam Fischer počas odovzdávania hárkov s podpismi občanov v podateľni NR SR. Bratislava, 9. január 2014.
Foto: TASR/Martin Turanovič
K tejto sedmičke majú pribudnúť ešte niekoľkí. Termín na podávanie kandidatúr uplynie dnes o polnoci. Dovtedy sa chystá odovzdať podpisy ešte nezaradený poslanec NR SR Radoslav Procházka, Gyula Bárdos (SMK) aj Jozef Šimko (SMS). Podpisy zbiera aj Helena Mezenská z OĽaNO.

Voľba prezidenta SR je priama a dvojkolová. Prvé kolo sa na Slovensku uskutoční v sobotu 15. marca. Pokiaľ v ňom ani jeden kandidát nezíska nadpolovičnú väčšinu platných hlasov oprávnených voličov, v sobotu 29. marca sa uskutoční druhé kolo. V ňom sa stretnú dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Zvolený kandidát sa ujíma funkcie prezidenta SR zložením sľubu. Skladať ho bude 15. júna, kedy sa skončí funkčné obdobie súčasnej hlave štátu Ivanovi Gašparovičovi.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.