< sekcia Slovensko

Tretia zbraňová amnestia dostala zelenú, schválila ju vláda

Ilustračné snímky z oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru SR. Foto: TASR/Vladimír Benko/MV SR

Jej cieľom je zníženie počtu nelegálne držaných zbraní a streliva.

Bratislava 20. augusta (TASR) - Od 1. decembra tohto roku by mala začať platiť na Slovensku v poradí už tretia zbraňová amnestia. Návrh novely zákona o strelných zbraniach a strelive, ktorý ju umožní odobrila dnes vláda.

Amnestiu avizoval 31. júla minister vnútra Robert Kaliňák. Jej cieľom je zníženie počtu nelegálne držaných zbraní a streliva. Zmenšiť sa má riziko, že sa týmito strelnými zbraňami bude páchať trestná činnosť, uvádza sa v dôvodovej správe. Vďaka amnestii môžu byť tiež identifikované zbrane, ktoré mohli byť použité v súvislosti s páchaním trestnej činnosti.

Zánik trestnosti činu nedovoleného ozbrojovania by mal platiť od 1. decembra 2014 do 31. mája 2015. Počas tohto pol roka budú môcť občania beztrestne odovzdať nelegálne držané zbrane na policajných oddeleniach. Zbrane budú podrobené balistickému skúmaniu. Ľudia si budú môcť v zákonom stanovenej lehote zbraň zlegalizovať. Ak tak neurobia, zbraň prepadne v prospech štátu.

Podľa nedávneho vyjadrenia ministra vnútra pomohli zbraňové amnestie o polovicu znížiť kriminalitu páchanú so strelnou zbraňou. Konkrétne zo 440 takýchto skutkov v roku 2004 na 214 v roku 2013.

Prvá zbraňová amnestia sa uskutočnila v rokoch 2005 a 2006 a trvala 12 mesiacov. Občania vtedy odovzdali 3463 nelegálne držaných zbraní. Počas druhého kola amnestie, ktoré sa skončilo v júni 2010 a trvalo sedem mesiacov, občania priniesli 4367 zbraní. Kaliňák očakáva, že teraz by sa celkové číslo mohlo zaokrúhliť na 10.000.

Vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Ján Zemeník nedávno odhadol, že počas tretej zbraňovej amnestie by Slováci mohli odovzdať od 2000 do 5000 zbraní a desiatky tisíc kusov streliva.

O väčšinu z odovzdaných zbraní v rámci amnestií mali záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávali zaevidovať alebo znehodnotiť a upraviť na zbrane expanzné alebo ich predali. Len malá časť z odovzdaných zbraní pripadla štátu. Napríklad v prvom kole pripadlo 259 zbraní a v druhom 372 zbraní. Najviac zbraní v rámci prvej aj druhej amnestie odovzdali občania v Bratislavskom kraji a to 665 a 867.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.