Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Slovensko

Vláda schválila prvý akčný plán Stratégie inklúzie Rómov do roku 2030

Na archívnej snímke z 13. októbra 2020 testovania rómskych obyvateľov v spolupráci s príslušníkmi Ozbrojených síl SR v rómskej osade v Trebišove v rámci preventívnych opatrení k zamedzeniu šírenia koronavírusu. V Trebišove. Foto: TASR Roman Hanc

Úlohy v oblasti zdravia majú zlepšiť podmienky pre zdravie na komunitnej úrovni, smerujú tiež k posilneniu odbornej kvalifikácie komunitných pracovníkov v oblasti podpory zdravia.

Bratislava 6. apríla (TASR) – Stratégia rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 dostáva oficiálne podobu prvého akčného plánu. Návrh zadaní a úloh na obdobie rokov 2022 - 2024 schválila vláda na svojom stredajšom rokovaní.

Akčný plán navrhuje opatrenia v piatich prioritných oblastiach. "Oblasť zamestnanosti, vzdelávania, zdravia a bývania sú pre naplnenie cieľov stratégie kľúčové, osobitý dôraz sa venuje tiež zintenzívneniu intervencií v boji s protirómskym rasizmom," konštatujú predkladatelia materiálu z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, ktorý patrí pod úrad vlády.

V oblasti školstva spomína návrh akčného plánu potrebu zlepšenia výsledkov žiakov z marginalizovaných rómskych komunít (MRK), taktiež zlepšenie kvality i počtu pedagógov a asistentov pri edukácii rómskych žiakov, zvýšenie kapacít škôl a škôlok v oblastiach s MRK, ale aj podporné opatrenia pre deti a žiakov z MRK s nedostatočnou znalosťou slovenského (vyučovacieho) jazyka, ktorý nie je ich materinským jazykom.

V oblasti zamestnanosti definuje návrh akčného plánu opatrenia pre zvýšenie šance Rómov na trhu práce, ale napríklad aj cielenú podporu pre rovnaký prístup osôb z MRK k samostatnej zárobkovej činnosti a podnikaniu vrátane sociálneho podnikania.

Prioritnými úlohami v oblasti bývania je znížiť počet nelegálnych obydlí, zlepšiť technickú infraštruktúru a občiansku vybavenosť v lokalitách MRK, ale aj realizovať opatrenia zamerané na znižovanie rezidenčnej segregácie Rómov, napríklad prostredníctvom podpory nájomného bývania v obciach.

Úlohy v oblasti zdravia majú zlepšiť podmienky pre zdravie na komunitnej úrovni, smerujú tiež k posilneniu odbornej kvalifikácie komunitných pracovníkov v oblasti podpory zdravia.

V časti, ktorá sa zaoberá bojom proti diskriminácii Rómov a zvýšením ich začlenenia do majoritnej spoločnosti, sa apeluje na to, aby bol protirómsky rasizmus právne uznaný ako osobitná forma rasizmu. Jedným z ďalších navrhovaných opatrení je aj zvyšovanie participácie mladých Rómov pri tvorbe politík na všetkých úrovniach.

Akčné plány tvorili v každej oblasti tematické pracovné skupiny, v ktorých mali zastúpenie jednotlivé rezorty a štátne inštitúcie, ale aj mimovládne organizácie, akademický sektor a samosprávy.

Stratégiu rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 schválila vláda 7. apríla 2021. Z rámcového materiálu budú vychádzať jednotlivé akčné plány, ktoré sa budú tvoriť vždy na trojročné obdobie, teda roky 2022 - 2024, 2025 - 2027 a 2028 - 2030.