< sekcia Slovensko

Výbor odobril možnosť olympijského výboru spravovať štátny majetok

Rokovanie 84. schôdze vlády SR v stredu 20. novembra 2013 v priestoroch Úradu vlády SR na Námestí slobody v Bratislave. Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič (vľavo) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Slovenský olympijský výbor by mal získať právomoc spravovať majetok štátu od januára 2014.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Slovenský olympijský výbor (SOV) by mal od januára 2014 získať právomoc spravovať majetok štátu. Navrhujú to poslanci vládneho Smeru-SD Ľubomír Petrák, Mojmír Mamojka, Miroslav Číž a Dušan Jarjabek v novele zákona o používaní a ochrane olympijskej symboliky a o Slovenskom olympijskom výbore, ktorú dnes odobrili členovia Ústavnoprávneho výboru NR SR a odporučili ju schváliť aj v pléne.

Inštitút správy majetku štátu znamená, že vlastníkom zostáva štát, pričom ale správca majetku má oprávnenia i povinnosti prakticky na úrovni vlastníka. Majetok však bude môcť využívať iba na plnenie svojich úloh.


Vláda súhlasí, aby SOV mohol spravovať majetok štátu

Vláda dnes odsúhlasila návrh poslancov Smeru-SD, podľa ktorého má Slovenský olympijský výbor (SOV) získať právomoc spravovať majetok štátu.

Poslanecký návrh vláde odporučil odsúhlasiť rezort školstva, ktorý má na starosti aj agendu športu. "Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky vo všeobecnosti súhlasí so zámerom poslancov NR SR, ktorého cieľom je skvalitnenie materiálnych podmienok pre činnosť SOV a s predloženým návrhom sa stotožňuje," napísal rezort vo svojom stanovisku.

SOV by mal získať právomoc spravovať majetok štátu od januára 2014. Novelu zákona o používaní a ochrane olympijskej symboliky a o Slovenskom olympijskom výbore z dielne poslancov Smeru Ľubomíra Petráka, Mojmíra Mamojku, Miroslava Číža a Dušana Jarjabka posunul parlament koncom októbra do druhého čítania.

Poslanci pripomínajú, že SR podporuje činnosť SOV dotáciami zo štátneho rozpočtu, pričom efektívnym spôsobom podpory jeho činnosti bez potreby zvýšenia výdavkov štátneho rozpočtu je umožniť SOV spravovať majetok štátu. "Týmto spôsobom sa vytvoria lepšie materiálne podmienky pre činnosť SOV a olympijskej reprezentácie a súčasne štát nebude vynakladať finančné prostriedky na udržiavanie majetku štátu, ktorý je nevyužívaný alebo využívaný iba čiastočne," argumentujú členovia Smeru-SD.

Inštitút správy majetku štátu znamená, že vlastníkom zostáva štát, pričom ale správca majetku má oprávnenia i povinnosti prakticky na úrovni vlastníka. Majetok však bude môcť využívať iba na plnenie svojich úloh.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.