Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Vláda navrhne neprijať sťažnosť neúspešného kandidáta ESĽP J. Mazáka

Na snímke vľavo Ján Mazák Foto: TASR

Tretiu kandidátku Súdnej rady na prestížny medzinárodný justičný post odmietla vláda 11. februára.

Bratislava 1. apríla (TASR) – Vláda navrhne Ústavnému súdu SR neprijať sťažnosť neúspešného kandidáta na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) Jána Mazáka na ďalšie konanie. Vyjadrenie v tomto zmysle odhlasovali členovia kabinetu na svojom dnešnom zasadnutí.

Tretiu kandidátku Súdnej rady na prestížny medzinárodný justičný post odmietla vláda 11. februára. V trojici kandidátov bol i bývalý predseda Ústavného súdu SR Mazák, ktorý na krok vlády zareagoval podaním sťažnosti. Neprijať ju vláda navrhuje z dôvodu „jej zjavnej neopodstatnenosti".

„Ak by Ústavný súd SR sťažnosť prijal, vláda navrhuje rozhodnúť tak, že neschválením kandidátky na sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva vláda neporušila práva sťažovateľa na dobrú správu verejných vecí a právo rovnakej podmienky na prístup k voleným funkciám,“ píše sa v dôvodovej správe k materiálu.

Vláda tiež navrhla Ústavnému súdu SR nevydať uznesenie, ktorým sa Súdnej rade SR ukladá zdržať sa volieb kandidátov na sudcu ESĽP, ktoré sú vyhlásené na 13. apríla. O vydanie takéhoto predbežného podania požiadal Mazák. V sťažnosti sa domáha, aby Ústavný súd SR zrušil rozhodnutie vlády. Domnieva sa, že bolo porušené jeho základné právo mať za rovnakých podmienok prístup k volenej funkcii.

Slovensku sa nedarí preobsadiť prestížny post na štrasburskom súde. Zástupcovi SR Jánovi Šikutovi uplynulo funkčné obdobie 31. októbra 2013, odvtedy nadsluhuje. Parlamentné zhromaždenie Rady Európy odmietlo dva zoznamy kandidátov, preto musí Slovensko predložiť tretí.

„Vláda svojím vyjadrením k sťažnosti Jána Mazáka potvrdila neúctu voči jednému z najuznávanejších ústavných právnikov,“ reagoval tímlíder strany SaS pre spravodlivosť Alojz Baránik. Fakt, že vláda zároveň navrhuje, aby Ústavný súd nevyhovel žiadosti Mazáka o vydanie predbežného opatrenia, Baránik považuje za potvrdenie toho, „že strana Smer-SD sa stavia proti základným princípom právneho štátu“.

„Je trápne a pre Slovensko smutné, že právnici s takou kvalifikáciou, akou disponujú niektorí členovia vlády, si dovolia tvrdiť, že profesor Ján Mazák nie je schopný zvážiť opodstatnenosť a zabezpečiť obsahovú a formálnu bezchybnosť svojej vlastnej ústavnej sťažnosti,“ doplnil Baránik.