< sekcia Slovensko

Vláda prerokuváva opozičné návrhy na skrátenie koncipientskej praxe

Ilustračné foto. Foto: TASR - Martin Baumann

Predkladateľom sa súčasne platná päťročná prax advokátskeho koncipienta javí ako neopodstatnene dlhá, až diskriminačná, oproti iným významným právnickým profesiám.

Bratislava 9. januára (TASR) - Vláda vzala na vedomie opozičné návrhy na skrátenie dĺžky praxe advokátskeho koncipienta z piatich rokov na tri roky. Dve novely zákona o advokácii sú v parlamente v druhom čítaní. Predložili ich opozičné hnutia OĽaNO a Sme rodina. "Bude o tom ešte diskusia," povedal minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd).

Predkladateľom sa súčasne platná päťročná prax advokátskeho koncipienta javí ako neopodstatnene dlhá, až diskriminačná, oproti iným významným právnickým profesiám. Napríklad v prípade sudcov a prokurátorov je len trojročná prax podmienkou pripustenia k justičnej skúške.

Novely tiež majú zjednodušiť prístup k slobodnému povolaniu advokáta tak, aby bolo možné do praxe advokátskeho koncipienta započítať aj prax vyššieho súdneho úradníka či inú právnu prax.

Poslanci pripomínajú, že v súčasnosti možno započítať prax len niektorých právnických profesií, ako je napríklad sudca či právny čakateľ prokuratúry.