Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 13. máj 2024Meniny má Servác
< sekcia Slovensko

Vladimír Mečiar dodržal slovo, odchádza z čela ĽS-HZDS

Bez popisu Foto: TASR/Miroslav Košírer

Primátor Partizánskeho Jozef Božik, ktorý je jedným z posledných členov strany pôsobiacich vo verejnej funkcii, si myslí, že strana by mala zaniknúť.

Bratislava 27. apríla (TASR) - Vladimír Mečiar odchádza po 21 rokoch z čela ĽS-HZDS.

Svojim spolustraníkom to oznámil vo štvrtok 26. apríla na rokovaní straníckeho grémia v Bratislave. Strana chce ešte do leta zvoliť nového predsedu. Informujú o tom dnešné Hospodárske noviny.

Primátor Partizánskeho Jozef Božik, ktorý je jedným z posledných členov strany pôsobiacich vo verejnej funkcii, si myslí, že strana by mala zaniknúť. Cez šéfa krajskej organizácie strany Milana Reháka to odkázal aj vyšším straníckym orgánom.

"Myslím si, že dnes už iná alternatíva nie je. HZDS môže svoju korektnosť a zodpovednosť prejaviť len odchodom z politickej scény a riadeným zánikom. Považujem to za jediné korektné, slušné a politicky kultúrne riešenie," povedal pre TASR. Dodal, že aj Sergej Kozlík považuje zánik strany za jednu z alternatív.

Božik žiadal v súvislosti s návrhom na zánik strany zvolanie snemu. Nemyslí si, že strane pomôže zmena názvu alebo integrácia do inej politickej strany. "Pretože tým, že ľudia odmietli obsah politiky HZDS, sa ukázalo, že miera popularity a podpory je absolútne marginálna," vysvetlil.

Primátor Partizánskeho patrí ku kritikom Vladimíra Mečiara. Po neúspešných voľbách v roku 2010, kedy sa ĽS-HZDS ocitlo prvýkrát vo svojej histórii mimo parlamentu, ho vyzval k odchodu z funkcie. Mečiar to neurobil. K tomuto kroku sa odhodlal až po tohtoročných parlamentných voľbách, v ktorých jeho strana nezískala ani jedno percento hlasov.

Hoci pred voľbami tvrdil, že ak strana nebude úspešná, celé jej vedenie vrátane neho skončí hneď na druhý deň po voľbách, teda 11. marca. Mečiarovi trvalo vyše mesiaca, aby svoje slovo dodržal.

Profil dlhoročného predsedu ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara

JUDr. Vladimír Mečiar sa narodil 26. júla 1942 vo Zvolene. Po skončení stredoškolského vzdelania pracoval najprv ako referent, neskôr ako tajomník odboru Miestneho hospodárstva na ONV v Žiari nad Hronom. Angažoval sa v aparáte ČSM, v rokoch 1962-1970 bol členom Komunistickej strany Československa (KSČ). Pre negatívny postoj k sovietskej okupácii Československa ho v roku 1970 po previerkach vylúčili z KSČ.

Pracoval v rôznych, aj robotníckych profesiách v podnikoch v dnešnom Trenčianskom kraji. V roku 1974 ukončil diaľkové štúdium na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a začal pracovať v Skloobale Nemšová, kde bol referentom a neskôr podnikovým právnikom až do roku 1989.

Po roku 1989 sa začal politicky angažovať vo Verejnosti proti násiliu (VPN). Na pôde tohto politického subjektu založil najprv platformu, ktorá prerástla do novej strany Hnutie za demokratické Slovensko. Od jej vzniku v roku 1991 je predsedom HZDS, ktorá je od 14. júna 2003 známa s terajším názvom Ľudová strana - HZDS.

V rekonštruovanej vláde SR zastával v prvej polovici roku 1990 Vladimír Mečiar post ministra vnútra a životného prostredia SR. Po parlamentných voľbách v júni 1990 sa stal prvýkrát predsedom vlády SR a túto funkciu zastával až do apríla 1991. V júni 1992 po ďalších voľbách do Slovenskej národnej rady (SNR) sa stal premiérom opäť, úrad zastával do marca 1994, keď mu poslanci parlamentu vyslovili nedôveru. Tretíkrát sa stal predsedom vlády SR po vyhratých parlamentných voľbách v decembri 1994 a v tejto funkcii bol do októbra 1998.

V období rokov 1990-1992 bol poslancom Snemovne národov Federálneho zhromaždenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (ČSFR) za Verejnosť proti násiliu (VPN), v roku 1992 ho zvolili za poslanca Slovenskej národnej rady (SNR) za HZDS. Parlamentným poslancom bol tiež v roku 1994, 1998 a ĽS-HZDS zastupoval aj v rokoch 2002-2006. Bol členom Výboru Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) pre ľudské práva, národnosti a postavenie žien, ako aj členom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií štátnych funkcionárov. Svoj poslanecký mandát si v období 1998-2002 neuplatnil, na ustanovujúcej schôdzi NR SR sa postu vzdal v prospech bývalého riaditeľa SIS a ministra jeho vlády Ivana Lexu.

Od októbra 1992 do marca 1993, opäť od marca 1998 do októbra 1998 bol poverený ako predseda vlády výkonom niektorých právomocí prezidenta SR. Toto poverenie spolu s ním dostal aj predseda parlamentu SR. Popri poste premiéra SR mal od júna 1993 do marca 1994 právo viesť Ministerstvo pre správu a privatizáciu národného majetku SR a v období rokov 1993-1994 bol predsedom Prezídia Fondu národného majetku (FNM) SR.

V roku 1999 Hnutie za demokratické Slovensko postavilo svojho predsedu Vladimíra Mečiara ako kandidáta do prvých priamych prezidentských volieb v SR, ale víťazom sa stal Rudolf Schuster. Vladimír Mečiar kandidoval na funkciu prezidenta SR aj v prezidentských voľbách v roku 2004. Prvé kolo volieb vyhral so ziskom 32,7 percent. V druhom kole získal 40,1 percent hlasov a skončil ako druhý.

V parlamentných voľbách v septembri 2002 získalo HZDS-Ľudová strana opäť prvenstvo so ziskom 19,50 percenta hlasov. Podobne ako v predošlom období sa jej však nepodarilo zostaviť vládu.

Vo voľbách v roku 2006 hlasovalo za Ľudovú stranu - HZDS 8,79 percent voličov, čo pre stranu znamenalo získanie 15 poslaneckých mandátov. ĽS-HZDS na čele s Vladimírom Mečiarom prijala ponuku víťaza volieb do NR SR strany Smer - sociálna demokracia a spoločne so Slovenskou národnou stranou vytvorila koaličnú vládu. V parlamentných voľbách, ktoré sa konali 12. júna 2010 získala ĽS-HZDS 4,32 percent, neprekročila 5-percentnú hranicu hlasov voličov potrebnú na vstup do NR SR a stala sa mimoparlamentnou stranou.