Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Vo Vajnoroch slávnostne otvorili sídlo Styčného integračného tímu NATO

Na archívnej snímke minister obrany SR Peter Gajdoš. Foto: FOTO TASR - Branislav Račko

Minister Gajdoš pripomenul, že koncept zriadenia styčných tímov je súčasťou Akčného plánu pripravenosti, ktorý sa schválil v súvislosti s meniacim sa bezpečnostným prostredím na hraniciach NATO.

Bratislava 24. januára (TASR) - V priestoroch kasární v bratislavských Vajnoroch dnes slávnostne otvorili sídlo Styčného integračného tímu NATO na Slovensku (NFIU SVK). Okrem ministra obrany SR Petra Gajdoša sa na ceremoniáli zúčastnili aj námestník generálneho tajomníka NATO pre verejnú diplomaciu Tacan Ildem, zástupca predsedu Vojenského výboru NATO generálporučík Steven M. Shepro a veliteľ Spojeneckých síl NATO generál Salvatore Farina.

Šéf slovenského rezortu obrany pripomenul, že koncept zriadenia styčných tímov je súčasťou Akčného plánu pripravenosti, ktorý aliancia schválila v súvislosti s meniacim sa bezpečnostným prostredím na hraniciach NATO. "Tento organizačný prvok vnímame ako príspevok k národnej, ako aj ku kolektívnej obrane vo svetle bezpečnostného vývoja od summitu NATO vo Walese," uviedol Gajdoš s tým, že primárnou úlohou NFIU je v prípade potreby zabezpečiť bezproblémové rozmiestnenie síl aliancie na území východného krídla. Ako dodal, nejde o základňu NATO.

Styčné tímy sú v ôsmich krajinách. Okrem Slovenska aj v Litve, Estónsku, Lotyšsku, Poľsku, Bulharsku, Rumunsku a Maďarsku. Hlavnou úlohou NFIU na Slovensku je podpora kolektívnej obrany NATO v plánovacom procese, asistencia pri výcviku a spoločných cvičeniach a v prípade potreby zabezpečenie a koordinácia prijatia spojeneckých síl v danom regióne. V slovenskom NFIU, bude pôsobiť 41 príslušníkov, z toho 21 pozícií je vyčlenených pre Slovensko a 20 pre medzinárodný personál z členských krajín NATO.

Styčný integračný tím NATO na Slovensku dosiahol počiatočnú operačnú spôsobilosť 1. januára 2017, čo v praxi znamená, že od tohto dátumu splnil všetky požadované organizačné, administratívne a technické kritériá. Plnú spôsobilosť by mal dosiahnuť 1. júna 2017.

TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.