Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

DÁVAJTE SI POZOR: V týchto okresoch sa tvoria snehové jazyky

Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dušan Hein

SHMÚ tu ojedinele očakáva tvorbu snehových jazykov, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity.

Bratislava 20. novembra (TASR) - Výstrahu prvého stupňa pred snehovými jazykmi a závejmi vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) pre viaceré okresy severného a stredného Slovenska. Varovanie je vydané do pondelňajšieho popoludnia.

Výstraha sa týka okresov Bytča, Kysucké Nové Mesto, Čadca, Žilina, Martin, Turčianske Teplice, Banská Bystrica, Ružomberok, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno, Poprad a Kežmarok.

SHMÚ tu ojedinele očakáva tvorbu snehových jazykov, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity. "Výskyt snehových jazykov je v danom ročnom období a oblasti bežný, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu," upozornil SHMÚ.

V Tatrách ráno snežilo, na horách je mierne riziko pádu lavín



V najvyšších polohách pripadlo za poslednú periódu počasia 20 centimetrov nového snehu, ktorý bol previaty na záveterné svahy do žľabov a múld. Na takýchto miestach je snehová pokrývka len mierne spevnená a môžu sa vyskytnúť spontánne lavíny. Vo Vysokých a Západných Tatrách je v pondelok mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. V ostaných pohoriach trvá len malé lavínové nebezpečenstvo. Pre TASR to uviedol Marek Biskupič zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Nebezpečné sú podľa Biskupiča najmä najvyššie položené žľaby a muldy, kde sa môže nachádzať väčšie množstvo nafúkaného snehu. V priebehu dňa sa očakáva naberanie vetra na sile, preto je predpoklad tvorby snehových dosiek na záveterných stranách hrebeňov.

Do našej oblasti v týchto dňoch prúdi chladný morský vzduch, ktorý priniesol snehové prehánky. „V pondelok ráno sa na horách ochladilo, bolo zamračené a snežilo. Sneh však bol na väčšine miest prachový a previevaný vetrom,“ vysvetlil Biskupič. Podľa jeho slov najviac snehu napadlo vo Vysokých a Západných Tatrách, a to najmä na západných náveterne orientovaných lokalitách. „Sneh je vplyvom vetra nerovnomerne rozložený, preto treba pamätať na to, že už pri prvom stupni lavínového nebezpečenstva môžu byť turisti ohrození pádom lavín,“ uzavrel.