Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

Daniela Švecová sa stala kandidátkou na predsedníčku NS SR

Zo zasadnutia Súdnej rady SR v Bratislave 16. septembra 2014. Na snímke Daniela Švecová, ktorú Súdna rada SR zvolila za šéfku Najvyššieho súdu SR. Foto: Martin Baumann

Kandidátka získala 11 hlasov členov Súdnej rady SR, zvolili ju na druhý pokus.

Bratislava 16. septembra (TASR) – Daniela Švecová sa stala kandidátkou na predsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR. V tajnej voľbe dnes získala 11 hlasov členov Súdnej rady SR. Hlasovacie lístky si v opakovanej voľbe prevzali všetci prítomní 17 členovia Súdnej rady, 15 z nich lístky odovzdalo. Za Švecovú hlasovalo 11 členov, proti nebol nikto, štyria sa zdržali. Jej protikandidát Daniel Hudák získal dva hlasy, dvaja boli proti a 11 sa zdržali. Súdna rada zašle prezidentovi Andrejovi Kiskovi návrh na vymenovanie Švecovej do funkcie predsedníčky NS SR.

"Musíme predovšetkým skrátiť prieťahy v súdnom konaní a myslím si, že je to prvoradou úlohou," povedala tesne po zvolení Švecová. Dodala, že je pre ňu ťažké povedať, čo vo funkcii urobí ako prvé, pretože sa najskôr musí oboznámiť so situáciou.

Švecová avizovala, že ako predsedníčka NS SR bude žiadať, aby mal súd viac sudcov aj asistentov. Bez nich sa podľa nej nedá skrátiť súdne konanie. "Inak sudcov vystavujeme tomu, že na to zdravotne doplatia," poznamenala. Švecová vyhlásila, že vie, ktorým prípadom bude treba venovať vzhľadom na prieťahy zvýšenú pozornosť. "Sú to predovšetkým veci, ktoré sa nám opätovne vracajú na Najvyšší súd. Potom sú to veci, ktoré nám vrátil Ústavný súd, a potom tie bežné," povedala Švecová.

Zvolenie Daniely Švecovej za predsedníčku Najvyššieho súdu SR môže prispieť k upokojeniu situácie na najvyššom súde. Myslí si to exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

"Je dobre, že Najvyšší súd SR má svoje kompletné vedenie a je to dobrá voľba, ktorá môže prispieť k upokojeniu situácie na Najvyššom súde SR," povedala pre TASR Žitňanská. Nateraz nevie povedať, do akej miery to bude zásadná zmena a či Švecová nezvolí skôr kultivovanejšiu formu kontinuity.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smer-SD) víta dnešné rozhodnutia Súdnej rady SR, ktorá za predsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR zvolila Danielu Švecovú a za predsedníčku Súdnej rady SR Janu Bajánkovú. "Myslím si, že pani Bajánková spĺňa všetky predpoklady na to, aby dôstojne viedla túto mimoriadne dôležitú inštitúciu. Rovnako som presvedčený o tom, že tieto predpoklady má aj pani doktorka Švecová vo vzťahu k Najvyššiemu súdu SR. Samozrejme, v prípade pani doktorky Švecovej si musíme ešte počkať na rozhodnutia pána prezidenta," povedal Borec.

O hlasy členov Súdnej rady sa dnes uchádzali traja kandidáti. Sudca Ivan Rumana sa za kandidáta navrhol sám. Danielu Švecovú navrhla Sudcovská rada Krajského súdu v Trnave. Daniel Hudák sa na voľbe zúčastnil ako kandidát sudcov NS SR. Hudák je bývalým štátnym tajomníkom ministerstva spravodlivosti, kde pôsobil v čase, keď rezort viedol Štefan Harabin.

Dnešná voľba predsedu NS SR sa uskutočňuje po tom, ako v predchádzajúcej voľbe 19. mája v Sobranciach neuspel bývalý predseda Štefan Harabin ani predsedníčka občianskoprávneho kolégia NS SR Jana Bajánková. Žiaden z nich nezískal ani v opakovanej voľbe potrebný počet hlasov. V tomto termíne neúspešne kandidovala aj predsedníčka správneho kolégia NS SR Zuzana Ďurišová. Bajánkovú dnes zvolili sa predsedníčku Súdnej rady.



TASR prináša profil kandidátky na predsedníčku NS SR Daniely Švecovej

JUDr. Daniela Švecová sa narodila 19. júla 1951 v Nových Zámkoch. Po ukončení štúdia na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave v roku 1974 začala pracovať na Okresnom súde v Trnave ako justičná čakateľka. Po absolvovaní justičnej skúšky v roku 1975 s prospechom "výborne spôsobilá" vykonávala funkciu predsedníčky senátu na tomto súde. V rokoch 1980-1981 pracovala vo funkcii predsedníčky senátu na Okresnom súde v Nových Zámkoch. Od roku 1981 až do roku 1990 pracovala na Krajskom súde v Bratislave, najskôr ako sudkyňa, neskôr ako predsedníčka senátu.

Od roku 1991 pracuje na Najvyššom súde Slovenskej republiky v Bratislave; do 1. januára 1999 ako sudkyňa a od 1. januára 1999 ako predsedníčka senátu a zovšeobecňovateľka na občianskoprávnom kolégiu. Podpredsedníčka Najvyššieho súdu (NS) SR bola od 7. októbra 2008 poverená vedením Najvyššieho súdu SR až do zvolenia nového šéfa NS SR. Predsedom Najvyššieho súdu SR sa 22. júna 2009 stal Štefan Harabin.


Daniela Švecová o svojich prioritách




Poslanci zvolili kandidátov do disciplinárnych senátov a komisií

Poslanci Národnej rady SR dnes v tajnej voľbe zvolili deviatich kandidátov na členov disciplinárnych senátov. Pôvodne ich mali zvoliť desať, sudca Branislav Král však svoj súhlas s kandidatúrou stiahol späť. Všetkých nominantov navrhli poslanci Smeru-SD.

Za kandidátov dnes boli zvolení sudcovia Danica Veselovská, Miriam Srogončíková, Marcela Kosová, Antónia Kandravá, Ľuboslava Vanková, vysokoškolskí pedagógovia Branislav Cepek a Martin Píry, právnik Marek Ďurana a poradca predsedu NR SR Pavla Pašku Štefan Kridla. Všetci získali po 77 hlasov. Chýbajúci desiaty kandidát by mal byť ešte dovolený.

Parlament mal totiž zvoliť desať kandidátov, z ktorých by si Súdna rada SR zvolila piatich nových členov disciplinárnych senátov na tri roky. Podľa zákona o sudcoch a prísediacich je úlohou parlamentu ponúknuť Súdnej rade šesť sudcov, ktorí sú vo funkcii aspoň päť rokov a štyri iné osoby ako sudca s právnickým vzdelaním a najmenej desaťročnou praxou v odbore.

Ilustračné foto
FOTO TASR/Štefan Puškáš
Disciplinárne senáty rozhodujú o prehreškoch sudcov. Ich členov volí Súdna rada spomedzi kandidátov, ktorých im posunie NR SR, sudcovské rady a minister spravodlivosti. Aktuálne sa končilo funkčné obdobie piatim členom z parlamentného košíka.

Poslanci dnes zvolili aj 20 kandidátov na členov a náhradníkov do disciplinárnych komisí. Aj v tomto prípade všetkých uchádzačov navrhli členovia Smeru-SD. Zvolení boli Jaroslav Bartošek, Branislav Bujňák, František Eliaš, Silvia Fabová, Silvia Fráterová, Jana Gallová, Eva Garajová, Tatiana Jamborová, Jaroslav Klátik, Sylvia Kovačicová, Jarmila Kováčová, Branislav Kupec, Stanislava Nemčíková, Michal Panák, Monika Piknová, Jana Pudláková, Eva Satinová, Ján Sklár, Marián Ukrop a Pavol Zeleňák. Všteci získali po 76 hlasov.

Národnej rade Slovenskej republiky bola doručená žiadosť generálneho prokurátora SR, na základe ktorej má parlament navrhnúť kandidátov, z ktorých šéf prokurátorov vymenuje piatich za členov disciplinárnych komisií a desať kandidátov, z ktorých vymenuje piatich náhradníkov za členov disciplinárnych komisií.

Disciplinárne komisie rozhodujú o prehreškoch prokurátorov. Za jej člena môže byť vymenovaný len prokurátor, ktorý vo funkcii pôsobí najmenej päť rokov a na najviac dve po sebe nasledujúce funkčné obdobia. Kandidátov do komisií navrhujú generálnemu prokurátorovi Rada prokurátorov, NR SR a minister spravodlivosti.