Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Vrtuľníky z Popradu smerovali podľa denníka SME do Sudánu

Transportné lietadlo Antonov AN-124 Ruslan, do ktorého nakladajú vojenský materiál na letisku Poprad-Tatry v Poprade 27. februára 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš

Odkiaľ vrtuľníky pochádzajú a ako sa dostali na popradské letisko, sa nevie.

Bratislava 27. februára (TASR) - Štyri vrtuľníky typu MI 171 E s vojenskou kamuflážou, ktoré v stredu 26. februára nakladali do ukrajinského lietadla Antonov 124 Ruslan na popradskom letisku, smerovali podľa denníka SME do Sudánu. Zodpovedná firma v stredu tvrdila, že nešlo o vojenský materiál a nepotrebovala teda vývozné papiere od ministerstva hospodárstva. Rezort dnes pre TASR potvrdil, že nedostal žiadnu žiadosť o udelenie licencie. "Taktiež nedisponujeme dokumentáciou a podrobnosťami o danom tovare," povedal hovorca ministra Stanislav Jurikovič.

Informáciu o nakladaní vrtuľníkov do Ruslanu priniesla v stredu RTVS. V dnešných správach doplnila, že priamo na popradskom letisku náklad kontrolovali colníci. Tovar bol podľa nich v colnom sklade a cez Slovensko iba cestoval, teda formálne nebol v Európskej únii. "Išlo o tovar určený na humanitárne účely. Nebol prepustený na územie spoločenstva. Slovensko bolo len krajinou, kde bol tovar uskladnený v colnom sklade, takže vyrubiť clo nebolo potrebné," uviedla pre RTVS hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Televízia pripomenula, že na základe rezolúcie OSN a EÚ nesmú štáty únie do Sudánu vyvážať zbrane, vojenské stroje ani akékoľvek vojenské materiály.

Denník SME tvrdí, že Ruslan pristál na popradskom letisku naposledy vlani 27. decembra. Poukazuje na video skupiny Bo&Ri Slovak Spotters na YouTube, ktoré to zachytáva. "Ruslan podľa videa patrí ruskej nákladnej leteckej spoločnosti Volga-Dneper Group, ktorá sa špecializuje na prepravu nadrozmerného nákladu veľkokapacitnými lietadlami Antonov Ruslan a Iliušin II-76," uvádza denník s tým, že pobočky má Volga-Dneper v Pekingu, Anglicku či americkom Texase.

Istý nešpecifikovaný čas vrtuľníky podľa televízie uskladňovala vo svojich hangároch súkromná spoločnosť Air Transport Europe, ktorá je známa leteckou záchranou na vrtuľníkoch typu Agusta. "Cieľovú destináciu na želanie obchodného partnera z komerčných dôvodov nebudeme zverejňovať," povedala RTVS hovorkyňa ATE Poprad Zuzana Turočeková.

Hovorkyňa podotkla, že prepravu si zabezpečuje obchodný partner a odlet lietadla bol naplánovaný na dnešné dopoludnie. "Ide o štyri civilné vrtuľníky typu MI 171 E. Používajú sa na stavebno-montážne práce, hasenie požiarov, ťažbu dreva, ako aj humanitárnu činnosť," uzavrela hovorkyňa.

Odkiaľ vrtuľníky pochádzajú a ako sa dostali na popradské letisko, sa nevie. Denník SME pripomenul, že hoci boli vrtuľníky vo vojenskej kamufláži, nešlo o taký typ krytia, ktoré používa slovenská armáda. "Najviac sa podobá kamufláž na tú, ktorú používa afganská armáda."