< sekcia Slovensko

VRAX odsudzuje prejavy sympatií k fašistickému Slovenskému štátu

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Výbor poukázal aj na prejavy netolerancie a extrémizmu na športoviskách a vyzval športové kluby na Slovensku, aby vyvinuli úsilie na ich potlačenie už v zárodkoch.

Bratislava 14. marca (TASR) - Výbor pre predchádzanie a elimináciu rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatných foriem intolerancie (VRAX) odsudzuje všetky prejavy sympatií k fašistickému Slovenskému štátu a jeho predstaviteľom, ktoré sa objavujú pri výročí vzniku tzv. Slovenského štátu 14. marca. Akcie a vyhlásenia pozitívne pripomínajúce jeho vznik považuje za prejavy revizionizmu, ktoré prispievajú k posilňovaniu postavenia extrémistických síl v slovenskej spoločnosti. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré TASR poskytol tlačový odbor Ministerstva vnútra SR.

"V nadväznosti na viaceré prejavy netolerancie a nenávisti voči inakosti v poslednom období vyzýva VRAX predstaviteľov štátu, ako aj všetky spoločenské a politické elity a predstaviteľov cirkví v SR na jednoznačné odsúdenie nenávistných prejavov, namierených voči príslušníkom rómskej menšiny, cudzincom, príslušníkom LGBTI, príslušníkom moslimskej viery, a tiež prejavov antisemitizmu a popierania holokaustu, a to v prípadoch, keď sú ich priamymi svedkami, i v prípadoch zadokumentovaných štátnymi orgánmi," uvádza výbor. Zároveň vyzýva predstaviteľov štátu, aby zvýšili úsilie napĺňať Programové vyhlásenie vlády SR, ktoré sa týka tlmenia rastúceho spoločenského napätia a prejavov extrémizmu v politickom a spoločenskom živote.

Výbor poukázal aj na prejavy netolerancie a extrémizmu na športoviskách a vyzval športové kluby na Slovensku, aby vyvinuli úsilie na ich potlačenie už v zárodkoch. VRAX v tejto súvislosti upozornil na uznesenie Európskeho parlamentu z 25. októbra 2018 o náraste neofašistického násilia v Európe.

To vyzýva členské štáty, národné športové federácie, najmä futbalové kluby, aby potláčali prejavy rasizmu, fašizmu a xenofóbie na štadiónoch a v športovej kultúre tým, že "odsúdia a potrestajú zodpovedné osoby a budú podporovať pozitívne vzdelávacie činnosti, zamerané na mladých futbalových fanúšikov v spolupráci so školami a príslušnými organizáciami občianskej spoločnosti".

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.