< sekcia Slovensko

Vydavatelia tlače sú znepokojení snahou o rozšírenie práva na odpoveď

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Po vražde novinára Jana Kuciaka vyzvala asociácia ministra kultúry na legislatívne úpravy smerujúce k zvýšeniu právnej ochrany novinárov.

Bratislava 11. decembra (TASR) - Asociácia vydavateľov tlače (AVT) so znepokojením vníma vyhlásenia predsedu Smeru-SD Roberta Fica prednesené na sobotňajšom (8.12.) sneme strany, v ktorých žiada opätovné zavedenie práva verejných funkcionárov na odpoveď do tlačovej legislatívy. TASR o tom informovala AVT s tým, že do slovníka emancipovaného politika by nemali patriť útoky na slobodnú tlač.

"V modernej demokratickej spoločnosti politici nepotrebujú právo na odpoveď, nakoľko chápu rolu médií a vedia, že tieto svojím kritickým prístupom majú nezastupiteľnú rolu pri ochrane verejného záujmu. Verejný funkcionár ako osoba, ktorá má bezprostredne prístup k mnohým komunikačným kanálom na prezentáciu svojich stanovísk nepotrebuje a nemá mať rovnaké práva voči médiám ako bežný človek," tvrdí AVT. Podotýka, že nejde pritom o diskrimináciu, ale o zohľadnenie podstatne nižšej miery ochrany politikov a podstatne vyššiu mieru oprávnenia médií kritizovať a komentovať konanie politikov, na čom sa zhoduje celá demokratická Európa.

Po vražde novinára Jana Kuciaka vyzvala asociácia ministra kultúry na legislatívne úpravy smerujúce k zvýšeniu právnej ochrany novinárov. V tejto súvislosti bola na rezorte kultúry zriadená dočasná pracovná skupina zložená z odborníkov, zástupcov združení vydavateľov a novinárov. "Okrem renomovaných slovenských vydavateľov sú jej členmi aj právnici, ktorí podrobne poznajú problematiku a nedostatky súčasnej právnej úpravy. Odborná skupina pracuje v týchto týždňoch na úprave tlačového zákona okrem iného s cieľom posilniť ochranu žurnalistov," priblížila AVT.

Asociácia ako jeden z iniciátorov vzniku pracovnej skupiny verí, že táto nezmení svoje poslanie a jej hlavným cieľom bude naďalej zvyšovanie ochrany novinárov. Je presvedčená, že doposiaľ korektná spolupráca na modernizácii legislatívy bude pokračovať a akékoľvek zmeny právnych predpisov budú v prvom rade rešpektovať ideály slobodnej spoločnosti a nebudú smerovať k potlačeniu slobody prejavu, prípadne k zvyšovaniu ochrany politikov pred slobodnými médiami.

Robert Fico vo svojom úvodnom prejave na sobotňajšom straníckom sneme v Trenčíne oznámil, že Smer-SD chce opäť zaviesť právo na odpoveď pre verejných činiteľov a tiež prijať opatrenie, aby internetové diskusie v médiách neboli anonymné. Zodpovednosť by mal podľa neho niesť vydavateľ, pod ktorého článkom je takáto diskusia.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.