Slovensko

Premiéri Vyšehradskej štvorky budú dnes diskutovať o migračnej kríze

TASR, 15. februára 2016 8:12

Mimoriadny summit zvolal český premiér Sobotka, keďže jeho krajina momentálne predsedá V4.

Na archívnej snímke zľava predseda vlády SR Robert Fico, predsedníčka vlády Poľska Beata Szydlová, predseda vlády ČR Bohuslav Sobotka a predseda vlády Maďarskej republiky Viktor Orbán počas spoločného fotenia. Foto: TASR - Michal Svítok
Praha/Bratislava 15. februára (TASR) - Spoločný postup Vyšehradskej štvorky pri riešení migračnej krízy je hlavným bodom dnešného rokovania premiérov ČR Bohuslava Sobotku, SR Roberta Fica, Poľska Beaty Szydlovej a Maďarska Viktora Orbána v Prahe. Mimoriadny summit zvolal Sobotka, keďže jeho krajina momentálne predsedá V4.

Rokovanie má zosúladiť stanoviská zoskupenia pred nadchádzajúcim summitom EÚ, ktorý sa bude konať 18. až 19. februára v Bruseli.

Diskusia sa zameria aj na západobalkánsku trasu a krajiny, ktoré by mohli byť v blízkej budúcnosti vystavené najväčšiemu tlaku migrantov. Z tohto dôvodu pozval Sobotka na summit tiež macedónskeho prezidenta Gjorgeho Ivanova a bulharského premiéra Bojka Borisova.

Prioritou vyšehradského regiónu zostáva plnenie akčného plánu medzi Európskou úniou a Tureckom, ktorého výsledky V4 zatiaľ nepovažuje za uspokojivé. Dohodlo sa na ňom počas minuloročného decembrového summitu EÚ. Ankara získa tri miliardy eur, vízovú liberalizáciu a oživenie stagnujúceho prístupového procesu. Za to však musí zlepšiť boj proti pašerákom organizujúcim prepravu migrantov a obmedziť ich prílev do Európy.

Za rovnako dôležité považuje Sobotka to, aby si Grécko plnilo svoje povinnosti, ktoré mu vyplývajú z jeho členstva v Schengene. "Ak by na jar prišla ďalšia migračná vlna, musíme byť pripravení pomôcť s ochranou hraníc Grécku, ale aj Macedónsku, Bulharsku a ďalším krajinám na balkánskej ceste," avizoval. Dnešný mimoriadny summit má preto potvrdiť odhodlanie Vyšehradskej štvorky spraviť všetko pre výrazné zníženie prílevu nelegálnych migrantov do EÚ a pre to, aby znovu získala schopnosť regulovať migráciu na svojich vonkajších hraniciach.

Premiéri V4 si zároveň pripomenú 25. výročie založenia spolupráce, pričom prediskutujú jej ďalšie možnosti a perspektívu.

Vznik vtedajšej Vyšehradskej trojky sa datuje k 15. februáru 1991, keď sa vo Vyšehrade stretli maďarský premiér József Antall, prezident ČSFR Václav Havel a poľský prezident Lech Walesa. V tomto severomaďarskom mestečku podpísali deklaráciu o úzkej spolupráci troch stredoeurópskych krajín na ceste k európskej integrácii.
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 15:58

ZÁZNAM: TK hnutia OĽaNO-NOVA, strany SaS a hnutia Sme rodina
Pozrite si záznam z tlačovej konferencie.

sk
dnes 15:51

Projekt organizácie Človek v ohrození vráti do škôl 720 irackých detí
Projekt má pomôcť stovkám vysídlených detí, žijúcich v provizórnych podmienkach bez prístupu ku vzdelaniu, v návrate k normálnemu životu.

sk
dnes 15:37

Slovensko predložilo kandidatúru na sídlo Európskej liekovej agentúry
Podľa rezortu diplomacie hlavné mesto Slovenska má všetky predpoklady na to, aby sa stalo vhodným miestom pre agentúru.

sk

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac