Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 18. máj 2024Meniny má Viola
< sekcia Slovensko

Vysoká škola môže študentov prijať aj podmienečne

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Poplatky za prijímacie konanie na prvý stupeň štúdia sa na slovenských školách pohybujú na úrovni od 20 do 70 eur.

Bratislava 13. februára (TASR) – Maturanti sa v týchto dňoch rozhodujú, ktorú vysokú školu si zvolia a vypĺňajú prihlášky. Termíny na ich poslanie si určujú jednotlivé fakulty. Niekde majú študenti čas do konca februára, na niektorých školách až do konca marca či apríla.

Podľa novely vysokoškolského zákona, ktorá platí od začiatku roka 2013, môžu vysoké školy prijímať záujemcov aj podmienečne. Napríklad v prípade, keď maturant ešte neabsolvoval všetky časti maturitnej skúšky. „Splnenie všetkých podmienok musí uchádzač predložiť najneskôr v deň zápisu na vysokú školu,“ povedal hovorca ministra školstva Michal Kaliňák.


Novinka pre záujemcov, ktorí robia talentové skúšky


Túto novinku môžu podľa neho využiť napríklad záujemcovia o štúdium, ktorí robia talentové skúšky na vysoké školy ešte pred maturitou alebo čakajú na overenie maturitných dokladov zo zahraničia.

Rezort apeluje na stredoškolákov, aby sa pri výbere školy neriadili len kritériom ľahšej cesty. „Výber štúdia na vysokej škole musí odrážať skutočný záujem o štúdium daného odboru, pričom stredoškoláci by sa pri výbere školy mali orientovať nielen na to, ktorá škola je pre nich atraktívnejšia, či pohodlnejšia, aby sa dopracovali k titulu, ale hlavne, aké šance majú po jej absolvovaní uplatniť sa na trhu práce s tým čo študovali,“ odkázal minister cez svojho hovorcu. Ministerstvo chce finančne motivovať študentov, ktorí si vyberú odbory preferované trhom práce. Vo vysokoškolskej novele preto zavádza nový druh motivačného štipendia.

Na väčšinu vysokých škôl môžu študenti posielať okrem papierovej aj elektronickú prihlášku, ktorá je zvyčajne o niečo lacnejšia. Napriek tomu, že vyplnia prihlášku cez internet, ju však musia zaslať aj poštou. „Dôvodom je nedotiahnutá legislatíva elektronického podpisu. V budúcnosti plánujeme však umožniť podanie plnohodnotnej elektronickej prihlášky po úspešnom skúšobnom projekte uskutočnenom na jednej z našich fakúlt,“ uviedla hovorkyňa košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Jaroslava Oravcová. Prorektor pre vzdelávanie z bratislavskej Ekonomickej univerzity Ferdinand Daňo podobne hovorí, že študenti musia posielať vytlačenú elektronickú prihlášku preto, že písomná forma prihlášky obsahuje aj súhlas uchádzača na spracovanie jeho osobných údajov. „Snažíme sa o to, aby v budúcnosti bol tento súhlas súčasťou elektronickej prihlášky, t. j. podaním a uložením elektronickej prihlášky by uchádzač zároveň tento súhlas vyjadril,“ povedal pre TASR.

Poplatky za prijímacie konanie na prvý stupeň štúdia sa na slovenských školách pohybujú na úrovni od 20 do 70 eur. Najdrahšie sú lekárske fakulty. Záujemcovia o štúdium medicíny v Bratislave na Univerzite Komenského (UK) zaplatia 70 eur, na UPJŠ v Košiciach 50 eur, na Jesseniovej fakulte UK v Martine 60 eur.