Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 19. apríl 2024Meniny má Jela
< sekcia Slovensko

VIDEO: Piatim vysokým školám hrozí, že prídu o titul univerzita

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Juraj Draxler (vľavo) a predseda akreditačnej komisie Ľubor Fišera počas tlačovej konferencie na tému výsledkov komplexnej akreditácie vysokých škôl v Bratislave 27. augusta 2015. Foto: TASR/Andrej Galica

Vyplynulo to z výsledkom komplexnej akreditácie vysokých škôl, ktorej výsledky dnes prezentoval minister školstva Juraj Draxler spolu s predsedom Akreditačnej komisie Ľuborom Fišerom.

Bratislava 27. augusta (TASR) – Katolíckej univerzite v Ružomberku, Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre, Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici a Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach hrozí, že prídu o titul univerzity. Vyplynulo to z výsledkom komplexnej akreditácie vysokých škôl, ktorej výsledky dnes prezentoval minister školstva Juraj Draxler spolu s predsedom Akreditačnej komisie Ľuborom Fišerom.

"Pri týchto vysokých školách univerzitného typu v prípade, že do jedného roka od doručenia výsledkov komplexnej akreditácie nedôjde k náprave, hrozí to, že minister školstva musí dať návrh na odňatie titulu univerzita," uviedol Draxler. Kritériá len tesne splnila Ekonomická univerzita v Bratislave. Minister spomenul aj Vysokú školu manažmentu v Trenčíne. Tá nie je univerzitou, ale z hodnotenia vyplynulo, že ak by sa ňou chcela stať, kritériá by nesplnila. O titul univerzity však škola nežiada.



Najlepšie v hodnotení obstáli Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach a Technická univerzita v Košiciach. Za nimi nasledovali Žilinská univerzita, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Technická univerzita vo Zvolene.



Podľa Fišeru najväčším pozitívom komplexnej akreditácie je, že sa znížil počet detašovaných pracovísk. Zo 110 klesol ich počet na 20. Naopak, negatívami je vysoký počet tzv. lietajúcich profesorov. Problémom na slovenských vysokých školách je aj nedostatočná publikačnú činnosť, veľa monografií bolo napríklad iba v slovenskom jazyku. "Najväčšou slabinou všetkých vysokých škôl je slabšia publikačná činnosť doktorandov," dodal Fišera.



Akreditačná komisia posúdila celkovo 4891 študijných programov a 438 žiadostí o habilitačné a inauguračné konanie. V tomto roku sa začne komplexná akreditácia pre ďalších päť vysokých škôl. Ďalšie dve prídu na rad v roku 2016.