< sekcia Slovensko

Z. Kubovičová sa stala novou riaditeľkou Centra právnej pomoci

Ilustračná snímka. Foto: TASR Martin Baumann

Predchádzajúca riaditeľka CPP Eva Kováčechová odišla z postu vo februári tohto roka. Ako dôvod uviedla odlišné predstavy o fungovaní a rozvoji centra.

Bratislava 15. apríla (TASR) - Novou riaditeľkou Centra právnej pomoci (CPP) sa v pondelok stala Zuzana Kubovičová. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti (MS) SR Zuzana Drobová. Do funkcie ju vymenoval šéf rezortu spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) na základe výsledkov výberového konania. Kubovičová doteraz pracovala v centre ako tajomníčka a zástupkyňa riaditeľa CPP, predtým aj ako vedúca kancelárie a samostatná právnička.

"Záujem o tieto služby z roka na rok narastá, preto potrebujeme nielen nové konzultačné kancelárie a centrá, ktoré sa nám darí postupne úspešne otvárať vo viacerých mestách, ale aj skúsenú osobnosť, ktorá bude v naštartovaných zmenách kontinuálne pokračovať. Pani Kubovičová je osoba priamo z Centra právnej pomoci, dočasne ho aj viedla, pričom už za ten čas ukázala schopnosti, ktoré pevne verím, pomôžu CPP aj naďalej pri efektívnom uplatňovaní právnej pomoci," uviedol minister.

Predchádzajúca riaditeľka CPP Eva Kováčechová odišla z postu vo februári tohto roka. Ako dôvod uviedla odlišné predstavy o fungovaní a rozvoji centra.

Centrum právnej pomoci je štátnou rozpočtovou organizáciou. Vzniklo 1. januára 2006 s cieľom poskytovať komplexnú právnu pomoc ľuďom, ktorí pre nedostatok peňazí nemôžu využívať iné právne služby. Jeho služby odvtedy využili podľa rezortu spravodlivosti desiatky tisíc ľudí. "Najčastejšie žiadajú o právnu pomoc ľudia pri rozvodoch, otázke zverenia detí do výchovy, výživnom, ale aj pri sporoch o určenie vlastníckych práv či neplatnom skončení pracovného pomeru," uviedol rezort.

CPP pomáha klientom podľa ministerstva aj s osobnými bankrotmi, ktoré od ich zavedenia v marci roku 2017 využili tisíce ľudí. "Inštitút pomáha cez zákonom upravený proces zbaviť sa dlhov ľuďom, ktorí spĺňajú podmienky nastavené v aktuálnej úprave tzv. osobného bankrotu," uzavrelo ministerstvo spravodlivosti.