< sekcia Slovensko

VIDEO: Ministerku Matečnú odvolávajú už 8 hodín, rozprava pokračuje

Na snímke podpredsedníčka vlády SR a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (nom.SNS) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR 24. mája 2018 v Bratislave. Vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je jediným bodom mimoriadnej schôdze NRSR. Foto: TASR - Jakub Kotian

Trojica opozičných strán o Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky.

Bratislava 24. mája (TASR) - Vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je jediným bodom mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ktorú vo štvrtok otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Rokovanie iniciovali 44 podpismi opozičné strany SaS, OĽaNO a Sme rodina.

Trojica strán o Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zároveň jej vyčítajú, že ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu (SPF) zaviedla podvodné praktiky, o čom "existujú nespochybniteľné dôkazy". V neposlednom rade je v dôvodovej správe tvrdenie, že Matečná pokračuje v nekalých praktikách aj ako ministerka a zastupuje skôr oligarchov ako skutočných roľníkov, pričom svojím konaním ohrozuje budúce zdroje pre Slovensko na regionálny rozvoj.

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) zhrnula, že Matečná je zodpovedná za subvenčné podvody, na základe ktorých boli poskytnuté agrodotácie na vybetónované plochy, za neoprávnené vyplácanie platieb na cudzie pozemky, za poskytovanie dotácií výpalníkom a rôznym organizovaným skupinám, za likvidáciu viacerých samostatne hospodáriacich roľníkov, za to, že podporovala podvodné praktiky ešte aj ako šéfka SPF a napokon nesie plnú vinu za krízu v agrorezorte, lebo je neoddeliteľnou súčasťou agrochobotnice. "Preto sa voči nej pokúsime vyvodiť politickú zodpovednosť," avizovala s dôvetkom, že opozícia bude žiadať aj vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti za všetky kauzy.Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová zdôraznila, že pôda je základným zdrojom našej krajiny. "Chceme, aby sme mali v obchodoch viac slovenských potravín, aby sa naše poľnohospodárstvo rozvíjalo, aby ľudia z vidieka neutekali a aby mal kto obrábať pôdu. Pokiaľ však budeme prenajímať pôdu a dávať peniaze rôznym špekulantom, ktorí sa chcú iba bezprácne dostať k dotáciám, nikdy sa nám to nepodarí," myslí si.

Líder Sme rodina Boris Kollár tvrdí, že sú štandardní politici, ktorí pracujú pre seba a svojich vyvolených a na obyčajných ľudí kašlú. "Farmári a zamestnanci na poliach nedostávajú výplaty, sú okrádaní o pôdu a dotácie a keď sa ohradia, zbijú ich. Vládne tu štátna mafia. Štandardní politici vytvorili vysoko organizovanú štátnu mafiu," podčiarkol a doplnil, že ak to chceme zmeniť, títo ľudia musia konečne niesť trestnoprávnu zodpovednosť.

Vláda s odvolaním Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Matečná podľa názoru kabinetu od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. Medzi najdôležitejšie patrí zvýšenie transparentnosti ministerstva a jeho rezortných organizácií, zverejňovanie informácií nad rámec zákona, ďalej novela zákona o nájme poľnohospodárskej pôdy, jej zásluhou sa posilnilo postavenie poľnohospodárov na európskej úrovni. Počas polročného predsedníctva v Rade EÚ v roku 2016 sa podarilo do pracovného programu Európskej komisie zaradiť tému boja proti nekalým obchodným praktikám a otvorenie témy dvojakej kvality potravín.

V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii. "Aj z tohto dôvodu sa ministerka Matečná stretla s generálnym prokurátorom a spoločne sa dohodli na riešení situácie. Agrorezort bol, je a bude plne súčinný pri poskytnutí akýchkoľvek potrebných podkladov pre potreby objasnenia jednotlivých prípadov. Jedným zo systémových opatrení je aj vznik Rady poľnohospodárskych a potravinárskych samospráv, ktorá bude tvoriť stály poradný orgán ministra," dodala vláda.

G. Matečnú odvolávajú už osem hodín, rozprava pokračuje ústne prihlásenými

Celkovo osem opozičných poslancov využilo možnosť prihlásiť sa do rozpravy k návrhu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nom. SNS) ústne. Každý z nich bude mať na vystúpenie maximálne desať minút.

Matečná čelí odvolávaniu už viac ako osem hodín. Ani do písomnej časti rozpravy sa nikto z koalície neprihlásil, na obhajobu Matečnej však mimo poradia vystúpil šéf SNS a predseda parlamentu Andrej Danko a za vládu prečítal podporné stanovisko minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Svoju ministerku koaliční poslanci bránia cez faktické poznámky.

Zsolt Simon: Neprávosti voči farmárom by sa bez Matečnej nemohli udiať

Problémy farmárov na Slovensku odštartovali v čase, keď súčasná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) šéfovala Slovenskému pozemkovému fondu (SPF). Upozornil na to nezaradený poslanec Zsolt Simon, ktorý podpísal návrh na jej odvolanie najmä z toho dôvodu, že jej pôsobenie na ministerstve nijako nepomohlo poľnohospodárstvu.

"Všetky neprávosti voči farmárom by sa nemohli udiať bez aktívnej účasti pozemkového fondu. Ministerka, keď bola na pozemkovom fonde, tak Ľubici Roškovej dala pozemky, a keď bola na ministerstve, tak dohliadala na to, aby tá dotácia mohla byť vyplatená," myslí si Simon.Nemôže byť podľa neho náhoda, že subjekt žiada o prenájom pôdy neveľkej výmery v 21 katastroch. "Je to takmer tretina okresu Michalovce. Niekto si musel dať veľkú námahu, aby identifikoval malé fliačky pôdy, ktoré v tých 21 katastroch nikto nevyužíva, aby sa urobila zmluva s pozemkovým fondom, bol nejaký právny titul a potom si išiel žiadať dotáciu," uviedol Simon.

Za nesprávne považuje aj vyjadrenie ministerky, že "neznalosť je väčší problém ako korupcia v tejto krajine". "Preto sa pýtam. Aj Ján Kuciak bol neznalý, keď písal o Kočnerovi, Bašternákovi, talianskej mafii, korupcii? Bol neznalý problému, lebo nebol podvodník? O korupcii, klientelizme môžu písať len podvodníci, lebo oni sú znalí problematiky? Hanbím sa za toto," poznamenal Simon.

Návrh na jej odvolanie podpísal preto, že už dva roky je ministerkou a jej práca sa podľa neho pozitívne neprejavuje v oblasti poľnohospodárstva. Upozornil na negatívnu zahranično-obchodnú bilanciu, vyčítal jej aj pokles podielu slovenských produktov na pultoch v obchodoch či na nepodporenie malých farmárov z eurofondov.

"Máte plné ústa podpory mladých a malých farmárov. Vy ste sa rozhodli, že peniaze, ktoré ste ušetrili, dáte tým ľuďom, ktorí pred tromi rokmi za Ľubomíra Jahnátka podali žiadosť o dotáciu. Z tých ste vybrali šesť. Bolo v jej kompetencii rozhodnúť o realokácii 6 miliónov eur z eurofodnov a zhruba 1500 malých nedostalo dotáciu. Bolo to vaše rozhodnutie. Namiesto toho ste vybrali radšej veľké firmy, ktoré s poľnohospodárstvom nemajú nič spoločné," adresoval Matečnej Simon.

Tiež jej vyčíta netransparentné rozdeľovanie dotácií, ide o projektové nenárokovateľné dotácie. "Odznelo, že ja som nepodporil novelu o náhradných pozemkoch a prenájme pôdy. Dnes by som hlasoval rovnako. Odôvodnenie, že to pomôže malým farmárom, je klamstvo," dodal Simon.

Matečnú obhajovali v pléne viacerí poslanci SNS. Radovan Baláž od Simona očakáva odpoveď, či vie, koľko dotácií za jeho ministrovania dostali talianski mafiáni. "Za vášho pôsobenia ako ministra dostala táto talianska skupina pol miliardy slovenských korún. V tých časoch začínali, takže mali dosť peňazí na svoj štart," tvrdí Baláž. Štefan Zelník zase Simonovi pripomenul kauzu tokajského vína. "Vy máte ešte odvahu pranierovať súčasnú ministerku?", dodal Zelník.

Simon odporučil Balážovi, aby si lepšie naštudoval údaje, pretože podľa neho súčasná ministerka o pôsobení talianskej skupiny vedela od roku 2013, kedy talianske úrady o tom informovali Slovenskú republiku.

V. Remišovej chýba vysvetlenie viacerých káuz v PPA i v agrosektore

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) by mala byť z funkcie odvolaná pre viaceré kauzy Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA). Poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová počas mimoriadnej schôdze parlamentu upozornila na viaceré z nich. Napríklad na zmeny vo formulároch pri žiadaní o dotácie či predražené projekty.

Ministerke vyčíta, že závažným podozreniam nebola venovaná potrebná pozornosť. "Dnes by som chcela počuť výsledky preverovania týchto prípadov. Doteraz sme nepočuli od pani ministerky žiadne vyjadrenie ku kauze Babindol, nepočuli sme od orgánov činných v trestnom konaní, či začali preverovať indície o nitrianskej skupine a jej prepojeniach," skonštatovala Remišová.Upozornila aj na zmeny na poslednú chvíľu vo formulároch pri žiadaní o agrodotácie, pričom žiadatelia nemali byť o tom oboznámení. "Neviem si predstaviť zo strany štátneho orgánu zákernejší spôsob budovania korupčného podhubia ako je tento," podotkla Remišová.

Viaceré kauzy sa týkali najmä dopytovo-orientovaných projektov. "Kauzy PPA som prvýkrát otvorila 13. apríla 2016. Upozornila som ministerstvo, že dotácie na rozvoj vidieka idú na nezmyselné a predražené projekty. Vyzývali sme už vtedy, aby si v rezorte urobila poriadok. O dva dni neskôr ministerka avizovala upratovanie a to znamenalo, že na post generálneho riaditeľa PPA prišiel pán Kožuch. Z priamych platieb prešiel na post šéfa celej PPA," skonštatovala Remišová.

Za povšimnutie podľa nej stálo aj vytvorenie pozície námestníka v PPA, ktorú získal človek, ktorý bol dlho nezamestnaný a mal mať väzby na podsvetie. "Len vďaka upozorneniu médií na túto pozíciu našťastie neskôr rezignoval. Aj toto napovedá tomu, ako ministerka Matečná chcela meniť pomery v rezorte pôdohospodárstva," myslí si Remišová.

Hovorila aj o viacerých kauzách v agrosektore, na ktoré upozorňoval zavraždený novinár Ján Kuciak a ministerstvo im nevenovalo dostatočnú pozornosť.

A. Zemanová: Gabriela Matečná nemá morálne právo byť ministerkouinisterka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS) nemá morálne právo byť ministerkou. Presvedčená je o tom opozičná poslankyňa Anna Zemanová (SaS), ktorá to uviedla v pléne počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa opozícia snaží Matečnú odvolať z funkcie.

"Gabriela Matečná sklamala vo funkcii ministerky pôdohospodárstva, lebo o viac ako mafiánske praktiky na poliach sa zaujímala o vlastnú publicitu a situáciu hrubo podcenila. Je hluchá voči sťažnostiam utláčaných farmárov. Neurobila nič, aby skrížila cestu podvodníkom s agrodotáciami," vyhlásila Zemanová.

K problémom sa podľa jej slov začala ministerka vyjadrovať až vtedy, keď sa škandály objavili v médiách. "Sklamala aj vo funkcii generálnej riaditeľky Slovenského pozemkového fondu. Bola súčasťou korupčnej schémy, v ktorej sa určití reštituenti dostali k pozemkom len vtedy, ak ich následne pod cenu predali lobistom spriazneným s vedením fondu. Vďaka tomuto kriminálnemu systému sa dostali k lukratívnym parcelám aj osoby blízke strane Smer-SD," tvrdí Zemanová.

Tiež odmieta, že v prípade nekalého prerozdeľovania finančných prostriedkov ide o zlyhanie jednotlivcov. "Tu nejde o ukrivdených jednotlivcov, ale minimálne o 19.000 žiadateľov v systéme, o 280 individuálnych signatárov povestnej košickej výzvy a ďalších 40 organizácií, ktoré zastupujú 2000 poľnohospodárov, ktorí sa pridali ku košickej výzve," upozornila Zemanová. Zároveň uviedla, že vláda potrebuje dôveryhodných a bezúhonných ministrov, a toto kritérium Matečná podľa Zemanovej nespĺňa.

Opozícia o Matečnej tvrdí, že zaviedla nekalé praktiky do prerozdeľovania finančných prostriedkov určených pre Slovensko v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky. Zároveň jej vyčítajú, že ešte ako generálna riaditeľka Slovenského pozemkového fondu zaviedla podvodné praktiky, o čom "existujú nespochybniteľné dôkazy". Matečnú opozícia obviňuje aj z pokračovania v nekalých praktikách, pričom svojím konaním ohrozuje budúce zdroje pre Slovensko na regionálny rozvoj. "Novinár Ján Kuciak zomrel za odhalenie slovenskej agromafie. Odstúpil Robert Kaliňák, odstúpil Robert Fico a pani Matečná nehoráznym spôsobom klame ľuďom do očí," dodala Zemanová.

Podľa Jaroslava Pašku (SNS) je dôležité, aby všetky skutočnosti v oblasti čerpania agrodotácií prešetrili príslušné orgány. "Aby sme to neriešili politicky. Pani ministerka viackrát opakovala, že keby mala viac financií, tak by bola kontrola zabezpečená lepšie a kvalitnejšie, s vyšším počtom úradníkov, napriek tomu ale patríme medzi špičku v Európskej únii," poznamenal Paška na obranu Matečnej.

Poslankyňa Eva Smolíková (SNS) tiež upozornila na to, že Matečná sa stretla aj s generálnym prokurátorom. "Problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť nielen v agrorezorte, nerieši len sám rezort, ale je potrebná aj spolupráca polície a súdov. Aktivitu generálneho prokurátora vítala aj pani ministerka, ktorá sa s ním stretla a vyšli z toho závery, že ministerka pôdohospodárstva bude súčinná v spolupráci, bude predkladať všetky podklady, ktoré si orgány činné v trestnom konaní vyžiadajú," upozornila Smolíková. Podľa nej sa nedá na základe "nejakých individuálnych prípadov" hovoriť o nefunkčnom systéme. "Pozrime sa na to, čo funguje a čo je dobré. Už keď hovoríme o mafii, za tých 15 rokov nebola aj SaS vo vláde?" uviedla v pléne Smolíková.


P. Pčolinský: Problémy v rezorte pôdohospodárstva sú väčšie ako v roku 2016Programové vyhlásenie vlády z roku 2016 v oblasti pôdohospodárstva urobilo dobrý dojem a vyvolalo vieru, že sa to niekde pohne. Žiaľ, po dvoch rokoch sú problémy v tomto rezorte ešte väčšie a aj štatistické ukazovatele sú z roka na rok horšie. V parlamente to počas rozpravy k návrhu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nominantka SNS) vyhlásil opozičný poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina).

"Zo stanoviska vlády k návrhu na odvolanie má človek dojem, že všetko je v poriadku, ministerstvo 'maká', všetko sa rieši a nič sa nedeje. Je radosť žiť v krajine, kde nemáme žiadne problémy," povedal Pčolinský.

Zároveň priznal, že ho zarazilo, ak predseda NR SR Andrej Danko (SNS) obviňuje opozíciu z neodbornosti. "Hnutie Sme rodina malo programovú konferenciu venovanú čisto rezortu pôdohospodárstva. Máme vytvorený široký odborný tím pre tento rezort. Sú to ľudia z praxe, ľudia, ktorí chodia prednášať na vysoké školy. Vieme teda ponúknuť odborníkov na lesy, vodu či pôdu," uistil.

Podľa Pčolinského sa preto nemožno tváriť, že všetko je v poriadku, ide len o individuálne zlyhania a systém je dobrý. "Ten asi dobrý nebude, ak ste mali v uliciach tisíce farmárov na traktoroch, ak vystupovali v Európskom parlamente. Pomaly každý deň čítame o nejakých kauzách, pochybenia Pôdohospodárskej platobnej agentúry, o talianskych a albánskych mafiách. Ak niekto tvrdí, že nie je dôvod na vyvodenie politickej zodpovednosti, je alebo chce byť politicky slepý," odkázal opozičný poslanec s tým, že Matečná nemá žiadne riešenia, ako agrosektor naštartovať.

Myslí, že SNS nebola pripravená na prevzatie tohto ministerstva. "Svedčí o tom aj fakt, že napriek tisíckam členov nebola schopná postaviť straníckeho kandidáta na ministra. Ale na druhej strane musíme počúvať, akí my sme neodborní a aké neštandardné strany máme. SNS ale nemá jediného straníckeho ministra," dodal Pčolinský.

Vláda s odvolaním Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Matečná podľa názoru kabinetu od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii.

M.Fecko: G. Matečná sa spreneverila svojmu sľubu, nekoná v záujme ľudíMinisterka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nominantka SNS) sa svojím konaním spreneverila sľubu, ktorý dala pri vymenovaní do funkcie. A teda, že bude konať v záujme občanov. Zdôraznil to v Národnej rade (NR) SR poslanec hnutia OĽaNO Martin Fecko na mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej sa opozícia snaží odvolať Matečnú z postu ministerky.

"Sedíte na lavici hanby, lebo ste sa dopustili konania, ktoré nie je zlučiteľné s funkciou ministra akejkoľvek demokratickej, slušnej a civilizovanej krajiny," uviedol Fecko. Ministerka sa podľa jeho slov zodpovedá za neprávosti a zlo, ktoré dopustila, ktorému svojím mlčaním a nečinnosťou dala voľný priebeh, ktoré svojou ľahostajnosťou pomohla vytvoriť a živiť.

"Tie traktory, ktoré mali byť na poliach, a sú na cestách, nie sú alegorické vozy na vašu oslavu, ale na protest proti tomu, akým spôsobom sa správate k nim, k týmto malým farmárom," vyhlásil Fecko. Pripomenul, že na pochybenia v rezorte pôdohospodárstva upozornil aj generálny prokurátor, a tiež Najvyšší kontrolný úrad. Nevie si preto ani predstaviť, ako ministerka nemôže vnímať tieto skutočnosti, ktoré sa valia z každej strany.

Pripomenul aj problém s nevyriešenými reštitúciami, a tiež zneužívanie reštitúcií na kšeftovanie. Pýtal sa, aké ešte väčšie zneužitie právomoci verejného činiteľa môže existovať. "Žime tak, aby bolo aj chleba, aj neba," apeloval na záver svojho vystúpenia v pléne.

Poslanec SNS Karol Farkašovský sa však ministerky Matečnej zastal a Fecka v záverečnom vyjadrení doplnil o to, aby bolo aj korektnosti a zdravého rozumu. Myslí si totiž, že nie je umenie niekoho očierniť z klamstva alebo podvodu. A stotožniť podozrenie s obvinením považuje už za "silnú kávu". Pýtal sa preto v pléne, či majú poslanci aj imunitu na ohováranie.

Podobne aj poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák označil Feckove slová za znôžku populizmu, ktorému chýbala odbornosť a fakty. "Ak je vašim hlavným cieľom škandalizácia, tak to vám v zásade vychádza," konštatoval Petrák.

Podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča však Fecko vystihol vo svojom vystúpení problém farmárov. "My tu zastupujeme ľudí, ktorí sú dotknutí tým, ako vy spravujete Slovensko," doplnil Matovič. Ministerka sa podľa neho nespráva ako dobrý hospodár, ale ako burina v záhrade.

Jeho kolegyňa z hnutia Anna Verešová označila za smiešne vyčítať Feckovi populizmus. "On je vždy vecný a odborný," zhodnotila. V strede záujmu poslanca Fecka je podľa nej vždy človek, v tomto prípade farmár, ktorý je momentálne bitý na poliach a nemôže na nich pracovať. Pritom práve ministerka by mala byť podľa nej obhajkyňou týchto ľudí, lebo má kompetencie a moc pomôcť im.

A. Danko je pripravený počúvať kritiku na ministrov, ale odmieta útoky na nichPredseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko je pripravený počúvať kritiku na každého svojho ministra a urobiť aj opatrenia. Ale bude stáť za každým ministrom SNS, pokiaľ bude predmetom atakov. Povedal to v parlamente v rozprave o opozičnom návrhu na odvolanie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej (nom. SNS). Vo svojom vystúpení volal po odbornosti, kritizoval opozíciu a žiadal ju, aby "neudávala svoj štát" v zahraničí.

"Opozícia je profesionálna v hádzaní špiny a v podhadzovaní materiálov médiám. Absolútne im ale chýba vedomosť o problematike, do ktorej sa púšťajú," uviedol Danko a vyzval poslancov "majme k sebe úctu, kritizujme sa odborne a konštruktívne". Danko slovne zaútočil na podpredsedníčku parlamentu zo SaS Luciu Ďuriš Nicholsonovú. "Ťažko sa reaguje na ženu, ktorá má ambíciu, podstrčené alebo získané informácie, ktorým nerozumie a prezentuje ich ako absolútnu pravdu. Prepáčte, pani Nicholsonová, o pôdohospodárstve neviete nič," zdôraznil.

Matečnej sa Danko zastal, pomenoval niektoré opatrenia, ktoré presadila a obhajoval ju aj ako ženu. "Neurážajte ju ako ženu," apeloval na opozíciu. Cieľom SaS je podľa Danka iba škandalizovať svojho súpera, ktorým je SNS. "Už by som to definoval ako dankofóbiu," poznamenal. V súvislosti s agrodotáciami nepoprel, že môžu byť individuálne prípady, ktoré treba posúdiť. To však podľa Danka nemá robiť opozícia, ale orgány činné v trestnom konaní.

Šéf SNS naznačil, že opozícia škodí dobrému menu Slovenska v zahraničí. "Nechoďte von a neudávajte svoj štát. Robíte zle aj sebe. Ak to nevyriešime doma, to je to posledné zúfalé stanovisko ísť von a volať sem univerzálnych poslancov z Európskeho parlamentu, ktorí sú z iného štátu a ktorí si radi do Slovenska kopnú," vyhlásil. Zároveň vo svojom vystúpení uviedol, že sa teší, keď možno v septembri v Národnej rade vystúpi šéf europarlamentu Antonio Tajani.

Podľa Danka z toho, čo sa deje na Slovensku, ťaží niekto tretí. "Problémom Slovenska je nesystémovosť politických strán a tichý úsmev Mariana Kotlebu," podotkol Danko. Hovoril o zlej energii, hystérii, niekoľkokrát zdôraznil potrebu odbornosti a vyzdvihol prácu koalície. "Koalícia jasne ukazuje, že tento štát vie riadiť a reprezentovať," vyhlásil.

Opozícia oponovala. Matečná podľa Ľubomíra Galka (SaS) skutočne neriadi rezort, robia to ľudia v zákulisí. Odmietol tiež reči o škandalizácii SNS zo strany liberálov. "SNS sa škandalizuje sama. Pri riadení akéhokoľvek úradu nominantmi SNS zmizne všetko, čo nie je prišróbované," uviedol Galko. Poukázal tiež, že v Dankovom vystúpení chýbala odbornosť, po ktorej tak volal. "Vo vašom vystúpení bolo len podceňovanie farmárov, ich problémov. Hovoríte, aby sme mali k sebe úctu. Ja hovorím, začnite mať aspoň trochu úcty k tým farmárom," zdôraznil Galko.

Veronika Remišová z OĽaNO odmietla, že by opozícia upozorňovaním na kauzy škodila menu Slovenska v zahraničí. "My na škandály upozorňujeme nie preto, že by sme nemali radi Slovensko, ale práve preto, že ho máme radi," vyhlásila.

Štefan Zelník z SNS poukázal na dobré opatrenia, ktoré presadila SNS s Matečnou. "Sme hrdí na zákon o ochrane pôdy. Práve ústavný zákon o ochrane pôdy má zabrániť mafiánskym praktikám," zdôraznil. Matečná sa podľa Zelníka netají tým, že došlo k individuálnym zlyhaniam. "Dokonca ona sama podala trestné oznámenia. Neschováva to, prosím vás, buďme spravodliví a opierajme sa o fakty," uviedol Zelník.

L.Sólymos: Opozícia chce odvolávaním G. Matečnej vytĺcť politický kapitálNávrh opozície na vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je len vytĺkaním politického kapitálu. Uviedol to minister životného prostredia a podpredseda vlády László Sólymos (Most-Híd). Ten prečítal stanovisko vlády k návrhu na odvolanie Matečnej. V pléne však ešte pred jeho vystúpením bol prítomný aj premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Vláda je presvedčená, že Matečná vykonala množstvo systémových opatrení. "Gabriela Matečná vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení. Medzi najdôležitejšie patria zvýšenie transparentnosti ministerstva a rezortných organizácií nad rámec zákona," uviedol Sólymos s tým, že sa zaslúžila aj o podporu projektu domácich potravín, spustenie projektu na podporu lokálnych potravín, či naštartovanie čerpania eurofondov.

Pripomenul aj odškodnenie ovocinárov, ktorých zasiahli mrazy, zvýšenie podpory chovu sladkovodných rýb, ako aj rozšírenie podpory pre včelárov. "Medializované informácie, ktoré otvorila opozícia, ministerstvo vysvetlilo. Medializované prípady boli zlyhaním jednotlivcov," uviedol Sólymos.

Agrorezort tiež podľa jeho slov bude súčinný pri vyšetrovaní prípadov. "Vláda SR nesúhlasí s návrhom skupiny poslancov na vyslovenie nedôvery podpredsedníčke vlády a ministerke pôdohospodárstva," dodal Sólymos.

Do rozpravy sa prihlásilo písomne 10 poslancov, následne sa budú môcť prihlásiť ešte ústne. Poslanci si zároveň odhlasovali aj rokovanie po 19. hodine. Očakáva sa, že prevažne budú v pléne diskutovať opoziční poslanci.


Nicholsonová: Ministerstvo podporovalo okrem talianskej aj albánsku mafiuNa snímke podpredsedníčka NRSR Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS) počas mimoriadnej schôdze Národnej rady SR 24. mája 2018 v Bratislave. Vyslovenie nedôvery ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej (nom. SNS) je jediným bodom mimoriadnej schôdze NRSR, ktorú vo štvrtok otvoril predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).
Foto: TASR - Marko Erd
Bratislava 24. mája (TASR) – Ministerstvo pôdohospodárstva podporovalo cez agrodotácie okrem talianskej mafie aj ich spolupodnikateľov z albánskej mafie. Tri firmy, v ktorých pôsobila albánska mafia, dostali podľa podpredsedníčky Národnej rady (NR) SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej (SaS) za posledných osem rokov na dotáciách vyše 20 miliónov eur.

Ďuriš Nicholsonová to zdôraznila počas mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej sa opozícia pokúša odvolať ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú (nominantka SNS). "Nemáme dosť, že sme v rezorte pôdohospodárstva výdatne podporovali taliansku mafiu, podporovali sme ešte aj tých, s ktorými spolupodnikali, a to je albánska mafia," uviedla Ďuriš Nicholsonová.

Z dokumentov z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) podľa poslankyne vyplýva, že tieto firmy opakovane nadhodnocovali svoje žiadosti. Kontroly napríklad ukázali, že nesedel deklarovaný počet zvierat, na ktoré žiadali podporu, alebo bola nadnesená výmera pôdy. "Napriek týmto zisteniam PPA sa k nim dotácie dostali. PPA vedela, že sa pokúšajú o podvod, napriek tomu sa nakoniec albánska mafia aj na tieto pozemky dostala k dotáciám," doplnila Ďuriš Nicholsonová.

V prípade albánskej mafie je podľa jej slov obzvlášť zarážajúce, že sa nakoniec dostali aj k takým dotáciám, ktoré im PPA najskôr odmietla vyplatiť. "A to vďaka rozhodnutiu ministerstva, na ktoré sa následne odvolali. To znamená, ministerstvo ako odvolací orgán v prípadoch, kde boli preukázateľne sporné dotácie, prikleplo týmto ľuďom súhlasné stanovisko na všetky dotácie, o ktoré žiadali,“ opísala Ďuriš Nicholsonová. Opäť tak zdôraznila, že v prípade ministerky Matečnej by sa malo prestať hovoriť len o vyvodení politickej zodpovednosti, ale malo by sa začať diskutovať o vyvodení trestnoprávnej zodpovednosti.

Vláda s odvolaním Matečnej nesúhlasí a návrh opozičných poslancov vníma ako vytĺkanie politického kapitálu. Matečná podľa názoru kabinetu od roku 2016 vykonala množstvo konkrétnych systémových opatrení v sektoroch poľnohospodárstva, potravinárstva, ale aj lesníctva a rozvoja vidieka. V prípade navrhovateľmi prezentovaných a medializovaných problémov jednotlivých farmárov, najmä na východe Slovenska, ide podľa vlády často o súkromné majetkovo-právne spory a vyhrotené konflikty, ktorých riešenie nemá rezort pôdohospodárstva vo svojej kompetencii.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.