Slovensko

Od januára 2016 bude môcť polícia zadržať podozrivú osobu na 96 hodín

TASR, 21. decembra 2015 12:44

Ústavná zmena je súčasťou antiteroristického balíčka zákonov.

Na archívnej snímke prezident Andrej Kiska Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 21. decembra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska dnes podpísal novelu Ústavy SR, ktorú poslanci Národnej rady schválili 8. decembra 2015. Ústavná zmena je súčasťou antiteroristického balíčka zákonov, ktorý kabinet Roberta Fica (Smer-SD) pripravil po teroristických útokoch v Paríži 13. novembra.

Na základe zmeny Ústavy SR bude môcť od januára 2016 polícia zadržať osobu pri trestných činoch terorizmu až na 96 hodín, doteraz to bolo 48. Vládna strana Smer-SD túto ústavnú zmenu v parlamente presadila aj za pomoci hlasov Mosta-Híd.

Ďalšie legislatívne úpravy, týkajúce sa v rámci antiteroristického balíčka zmien Trestného zákona, prezident nepodpísal. V odôvodnení uviedol, že "vláda nepreukázala, že bezpečnostná situácia na Slovensku je taká, aby bol dôvod schváliť rozsiahly balík noviel 16 zákonov v skrátenom legislatívnom konaní a ani to, že existujúce zákony sú na riešenie prípadných hrozieb nedostatočné".

Novele Trestného zákona vyčítal takisto, že neprípustne narušuje rovnováhu medzi záujmom na ochranu bezpečnosti štátu a slobodou a ochranou súkromia jednotlivca. Poukázal pritom na rozširujúce sa právomoci polície či tajných služieb, pričom viaceré z nich majú podľa prezidenta všeobecnú povahu a nesúvisia len s deklarovaným bojom proti terorizmu. Kiska zdôraznil, že zmenám tohto druhu zákonov musí predchádzať dôkladná odborná diskusia, vrátane analýzy využitia súčasných legislatívnych možností pri obrane pred terorizmom, ale aj v prípadoch podnecovania rasovej či náboženskej neznášanlivosti.

O protiteroristickom balíčku budú poslanci NR SR rokovať na dnešnej schôdzi so začiatkom o 14.00 h.

Prečítajte si aj:

21. decembra 2015 8:55

Prezident Kiska vrátil parlamentu protiteroristický balík
Antiteroristický balík vrátil do parlamentu s odôvodnením, že schválený zákon ako celok porušuje princíp primeranosti.

sk
Zdielať článok na FacebookPáči sa mi TERAZ.SK na facebooku
Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy priamo na FB

Viac článkov na tému:

Najnovšie články v rubrike

dnes 21:49

Na blahorečenie Titusa Zemana vyšle pápež František kardinála Amata
Legátom Svätého Otca, ktorý bude predsedať slávnostnej svätej omši spojenej s obradom blahorečenia, bude taliansky kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých.

sk
dnes 20:39

Prezident Kiska sa stretol s podnikateľmi na biznis fóre v New Yorku
Spomedzi lídrov biznisu sa fóra zúčastnil Bill Gates, ale i vrcholoví predstavitelia globálnych firiem či medzinárodných organizácií ako prezident Svetovej banky a šéfka Medzinárodného menového fondu.

sk
dnes 19:05

Lubyová: Nikto v EÚ nemá záujem pozastaviť eurofondy pre vedu a výskum
Ministerstvo školstva 18. septembra zrušilo problematickú eurofondovú výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja.

sk

Najčítanejšie Slovensko

Téma TASRPoužívaním stránok TERAZ.SK súhlasíte s používaním cookies, ktoré slúžia na zlepšenie kvality nášho obsahu.

Viac