Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 1. jún 2024Meniny má Žaneta
< sekcia Slovensko

Spomíname na zosnulých: Cintoríny sa chystajú na nápor návštevníkov

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Roman Hanc

Sviatok všetkých svätých vznikol vo východnej kresťanskej cirkvi v štvrtom storočí ako spomienka na tých, čo pre vieru trpeli alebo za ňu položili život.

Bratislava 30. októbra (TASR) - Nastávajúci víkend bude na Slovensku patriť spomienke na tých, ktorí už nie sú medzi nami.

Zapálená sviečka je znakom nesmrteľnosti duší a spomienka na zosnulých


Sviatok Všetkých svätých a Deň pamiatky zosnulých sa slávia na našom území už niekoľko storočí, pričom pôvodné zvyky spojené so sviatkami pretrvávajú až dodnes. Najrozšírenejšími aktivitami obyvateľov Slovenska v Deň pamiatky zosnulých zostávajú podľa Kataríny Popelkovej z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied (SAV) zapaľovanie sviečok na hroboch príbuzných a známych a návšteva cintorínov, na ktorých sú tieto hroby.

Sviatok všetkých svätých vznikol vo východnej kresťanskej cirkvi v štvrtom storočí ako spomienka na tých, čo pre vieru trpeli alebo za ňu položili život. „Od siedmeho storočia sa začal pripomínať aj v západnej cirkvi ako deň zasvätený kresťanským svätým, ktorí sa v cirkevnom kalendári neoslavovali jednotlivo, ako aj na pamiatku prvých kresťanov pochovaných v rímskych katakombách,“ vysvetlila Popelková pre TASR.

Sviatok pripadal podľa Popelkovej najskôr na siedmu nedeľu po Veľkej noci, od roku 835 sa však vďaka pápežovi Gregorovi IV. presunul na prvý november, keď sa slávi dodnes. „V rímskokatolíckej cirkvi sa slávi omšami konanými v kostoloch alebo omšami a pobožnosťami na cintorínoch. Podľa zákona je na Slovensku tento sviatok zároveň dňom pracovného pokoja, vďaka čom majú veriaci tejto cirkvi možnosť venovať sa jeho sláveniu bez nutnosti vziať si dovolenku. Tí, ktorí nie sú príslušníkmi rímskokatolíckej cirkvi, ho využívajú na aktivity spojené so spomienkou na zosnulých členov rodiny a známych, ale aj na modlitby pri hroboch či účasťou na pobožnostiach,“ uviedla.

Sviatok Dušičky, v občianskom kalendári oficiálne nazývaný Pamiatka zosnulých, má podľa Popelkovej počiatok v kresťanskej tradícii slúžiť omše za duše zomrelých. „V roku 998 Odilo, opát benediktínskeho kláštora vo francúzskom meste Cluny, preniesol pripomínanie si pamiatky zomrelých na deň po sviatku Všetkých svätých. Mnísi večer pred 2. novembrom zvonili a spievali žalmy za mŕtvych a modlili sa za ich duše. Nasledujúci deň slúžili zádušné omše. Tento zvyk sa rozšíril do celej západnej cirkvi a pápež Urban VI. nariadil v polovici 14. storočia, aby sa v nej pamiatka verných duší slávila ako sviatok,“ doplnila Popelková. Deň Pamiatky zosnulých sa však nenachádza v zákone o sviatkoch a, ak nepripadne na sobotu alebo nedeľu, je bežným pracovným dňom.

V rímskokatolíckej cirkvi sa sviatok nazýva Spomienkou na všetkých verných zosnulých. „Jeho obsahom je pripomínanie si všetkých duší v očistci a pomoc týmto dušiam modlitbami a odpustkami, ktoré možno získať v dušičkovom období modlitbou a návštevou kostola či cintorína,“ vysvetlila Popelková. V evanjelickej cirkvi a. v. má sviatok názov Pamiatka zosnulých. Veriaci počas neho prichádzajú ku hrobom príbuzných a známych a spomínajú na nich. „Zapaľovanie sviečok na hroboch je pre katolíkov znakom nesmrteľnosti duší a Božieho milosrdenstva. Evanjelici neprikladajú páleniu sviec rovnaký zmysel ako katolíci, ale aj pre väčšinu z nich je zapálenie sviečky ako spomienka na zosnulých súčasťou prežívania tohto dňa,“ dodala.

Obyvateľky útulku v Prievidzi spolu so žiakmi vyrobili dekorácie na hroby vojakov


Obyvateľky útulku neziskovej organizácie Harmónia v Prievidzi so žiačkami a žiakmi Základnej umeleckej školy (ZUŠ) Ladislava Stančeka spoločne vytvorili dekorácie na hroby padlých vojakov k Pamiatke zosnulých. Akcia nielen podporila obyvateľky útulku v posilnení pracovných návykov, ale prispela tiež k podpore ich začleňovania do komunity. Informoval o tom hovorca mesta Michal Ďureje.

Stalo sa už niekoľkoročnou tradíciou, že obyvateľky útulku pre bezprístrešných vyrábajú v rámci terapií na zdokonaľovanie pracovných zručností dekorácie na hroby padlých vojakov, ktorí sú pochovaní na prievidzskom cintoríne. Tentoraz však nezostali v tejto činnosti samé. "Vedenie oboch organizácií sa dohodlo a zorganizovalo v priestoroch ZUŠ spoločnú tvorivú dielňu. Pod vedením učiteľa výtvarného odboru Olega Cipova vytvárali spolu so žiakmi tejto triedy jednoduché i zložitejšie dekorácie, ktoré si sami vymysleli," priblížil Ďureje.

Ilustračné foto
Foto: TASR


Spolupráca bola podľa neho veľmi otvorená a príjemná, pričom jej výsledkom boli malé umelecko-úžitkové diela, ktoré prispejú k dôstojnému pripomenutiu si padlých v čase Pamiatky zosnulých. "Touto vydarenou akciou boli všetci, no predovšetkým obyvateľky útulku, nadšené. Dôvodom je nielen profesionálne odborné vedenie, ale i skutočnosť, že pracovali v inom, pre nich nezvyklom a podnetnom prostredí. Zo ZUŠ odchádzali s prísľubom, že v budúcnosti sa ešte môžu tešiť na podobné kreatívne akcie," dodal.

Mladí ľudia budú podávať návštevníkom Starého cintorína v Topoľčanoch čaj a kávu


Mestský úrad v Topoľčanoch upravil počas obdobia Pamiatky zosnulých otváracie hodiny cintorínov na území mesta. Cintoríny zostanú až do 10. novembra otvorené od 7.00 h do 22.00 h. Tradičná dušičková pobožnosť sa uskutoční v piatok (1. 11.) o 14.30 h pod prístreškom na Starom cintoríne a o 16.00 h pri hlavnom kríži na Novom cintoríne, informovalo vedenie mesta.

Tohtoročné chvíle na topoľčianskom Starom cintoríne budú návštevníkom spríjemňovať mladí ľudia z Kresťanského centra apoštolskej cirkvi, ktorí sa rozhodli v piatok a sobotu (2. 11.) v čase od 16.00 do 19.00 h podávať čaj a kávu zdarma pre všetkých návštevníkov.

Verejný cintorín v Košiciach bude na Sviatok všetkých svätých otvorený dlhšie


Areál Verejného cintorína v Košiciach bude počas Sviatku všetkých svätých otvorený dlhšie, a to do 22.00 h. Pre TASR to uviedol prevádzkový riaditeľ spoločnosti Rekviem - pohrebné, cintorínske a kremačné služby Milan Relovský s tým, že podľa letného prevádzkového režimu platného do 8. novembra je areál prístupný verejnosti od 7.00 h do 20.00 h. Počas obdobia Dušičiek bude častejšie zabezpečený aj vývoz odpadu.

Vo vybraných časoch budú v najbližších dňoch otvorené aj kancelárie Verejného cintorína a Krematória. Mimoriadne odvozy odpadu viac ako dvadsiatky 1100-litrových nádob sú zabezpečené v stredu, v piatok (1. 11.) a v pondelok (4. 11.). Relovský pripomenul, že okrem toho majú rozmiestnených 100 pletivových košov v celkovom objeme 150.000 litrov. Tie sami vyvážajú z miest, kde sa nedostane vozilo spoločnosti, ktorá sa zaoberá zvozom a likvidáciou odpadu.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/Henrich Mišovič


„Prosíme návštevníkov, aby lístie z hrobov, ktoré nie je odpadom, nedávali do košov, ale nechali ho na okraji cesty. Odtiaľ ho vysávame a kompostujeme na skládke zeminy,“ povedal. Upozornil aj na zaobchádzanie so sviečkami, ktoré znehodnocujú teplom a voskom pamätníky a hroby. Podľa jeho slov opakovane dochádza k požiarom v kolumbáriách v dôsledku toho, že pozostalí zapaľujú sviečky priamo pod výzdobou, ktorá začne horieť od plameňa sviečky.

„Pre zaistenie bezpečnosti zvýšeného náporu návštevníkov platí do pondelka (4. 11.) zákaz vstupu všetkých motorových vozidiel, okrem vozidiel k pohrebu a obradu,“ uzavrel Relovský.

Stropkov pred Dušičkami vynovil cintoríny


Mesto Stropkov pred nadchádzajúcimi sviatkami vynovilo cintoríny. Rovnako bola zrekonštruovaná i kaplnka na hornom cintoríne. TASR o tom informoval hovorca mesta Stropkov Peter Novák.

"Musím povedať, že v tomto roku nám počas stavebných prác prialo aj počasie, takže sme nemali zbytočné zdržania. Cintoríny opäť viditeľne opekneli a som rád, že sa nám darí napĺňať naše plány ich komplexnej rekonštrukcie," uviedol riaditeľ mestského podniku Služba Dušan Lukáč.

V tomto roku sa podľa jeho slov zamerali aj na ukončenie rekonštrukcie kaplnky na hornom cintoríne, ktorá kedysi slúžila ako sklad náradia. Obnovená bola zvnútra i zvonku, vymenená a rozšírená bola aj jej strecha. V interiéri inštalovali nové lavice, osvetlenie a zdobí ho aj trojica obrazov - sv. Faustíny, sv. Jána Pavla II. a obraz Božieho milosrdenstva. V oknách nainštalovali nové vitráže. Vysviacka kaplnky sa uskutoční v piatok (1. 11.).

Ďalšou z významných investícií je nový oporný múr na ulici Cintorínskej pri Dome nádeje, ktorý navrhli v spolupráci s kolektívom zamestnancov odboru výstavby mestského úradu.

"Neestetický opadávajúci betón sme nahradili moderným gabiónovým plotom a doňho zakomponovali kvetinové záhony. Popri múre sme vybudovali nový chodník zo zámkovej dlažby. Okrem toho bolo postavené nové schodisko a vstup na starý cintorín, opätovne tam bola sfunkčnená aj vodovodná prípojka. Pri Dome nádeje sme osadili nové lavičky a zamerali sme sa aj na decentnú výzdobu cintorínov," dodal Lukáč.

Ako uviedol Novák, celkové investície do obnovy cintorínov presiahli 45.000 eur a pokračovať chcú aj v budúcom roku. Ambíciou správcu je rozšíriť cintorín s takzvaným americkým spôsobom pochovávania, doplniť kamerový systém a plánovaná je aj postupná obnova oplotenia jednotlivých cintorínov.

Počas nadchádzajúcich sviatkov upravili v Stropkove otváracie hodiny na cintorínoch. Od 28. októbra sú otvorené od 8.00 h do 20.00 h a počas oktávy od 1. do 8. novembra až do 22.00 h.

Ilustračné foto.
Foto: TASR - Roman Hanc


Šaľa počas sviatkov posilní hliadky na cintorínoch


Mestská polícia v Šali posilní počas Sviatku všetkých svätých hliadky v okolí cintorínov. Policajti sa budú snažiť predchádzať krádežiam, ale aj prípadným požiarom.

Náčelník Mestskej polície v Šali Peter Krokavec zároveň vyzval ľudí, ktorí budú prichádzať na hroby svojich blízkych, aby si dávali pozor na svoje veci. „Nemali by cennosti či doklady nechávať bez dozoru v odstavených autách, alebo voľne položené na hroboch,“ zdôraznil.

Ako pripomenul, počas sviatkov môže dochádzať na cintorínoch k požiarom, ktoré vznikajú od horiacich sviečok. „Aj preto musia byť občania veľmi opatrní. Vlani mesto v šalianskom cintoríne vybudovalo pietne miesto, kde je umiestnený aj historický kríž. Pri ňom je vytvorená plocha, kde môžu návštevníci sviečky bezpečne zapáliť,“ dodal Krokavec.

Mesto okrem zvýšeného dozoru mestskej polície zabezpečilo na cintorínoch aj väčšie množstvo kontajnerov na odpad. „Tie sa budú priebežne odvážať hneď po ich naplnení,“ uviedla Dajana Hanesová z mestského úradu.