< sekcia Slovensko

Sesterské odbory na Slovensku chcú rozšíriť svoju pôsobnosť

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Doboš

Chcú otvoriť ďalšie organizácie v nemocniciach, v ktorých doteraz združenie nepôsobilo.

Bratislava 25. novembra (TASR) - Sesterské odbory na Slovensku chcú rozšíriť svoju pôsobnosť. Vyplýva to z akčného plánu, ktorý v sobotu na svojom zasadnutí odsúhlasila Rada predsedov Odborového združenia sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA). Podľa neho chcú otvoriť ďalšie organizácie v nemocniciach, v ktorých doteraz združenie nepôsobilo. TASR o tom informovala predsedníčka združenia Monika Kavecká.

"Chceme, aby rok 2018 znamenal akceleráciu v ďalšom zápase o lepšie pracovné podmienky a spravodlivé ohodnotenie sestier a pôrodných asistentiek, čo je dôležité aj pre zachovanie kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov," skonštatovala Kavecká. Odborové združenie verí, že po zmenách, ktoré priniesli novembrové voľby do vyšších územných celkov (VÚC), sa to podarí. "Naša skúsenosť hovorí, že tam, kde pôsobia aktívne sesterské odbory, je ohodnotenie sestier vyššie aj o 15 percent oproti priemeru," dodala Kavecká.

Sestry kritizujú svoje pracovné podmienky dlhodobo. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že robí maximum pre ich zlepšenie. V tejto súvislosti pripomínalo, že v nemocniciach sa im platy valorizujú v pravidelných intervaloch na základe tzv. mzdového automatu. Po novom majú mať sestry aj viac kompetencií. Ich štúdium tiež majú v budúcnosti zatraktívniť štipendiá.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.