< sekcia Slovensko

Zdravotné poisťovne pošlú naspäť peniaze za doplatky za lieky

Ilustračná snímka Foto: TASR/Svätopluk Písecký

Viac ako milión eur pošle pacientom naspäť Všeobecná zdravotná poisťovňa, čo je o státisíce eur viac ako v predchádzajúcich kvartáloch.


Bratislava 15. júna (TASR) - Zdravotné poisťovne budú v rámci ochranného limitu na doplatky za lieky opäť vracať poistencom peniaze, niektoré s tým už aj začali. Viac ako milión eur pošle pacientom naspäť Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), čo je o státisíce eur viac ako v predchádzajúcich kvartáloch. Dôvodom nárastu je nový pohľad na dôchodcov, ktorí sú aj invalidi. Peniaze dostanú spätne.

Štátna poisťovňa tak pošle za prvý kvartál tohto roka naspať peniaze za doplatky 31.426 poistenom, ide o 1,066 milióna eur. "Najvyššia suma, ktorú VšZP uhradí poistencovi s limitom spoluúčasti 30 eur je 452,53 eura a s limitom spoluúčasti 45 eur je 184,29 eura," uviedla pre TASR hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

Viac peňazí dostanú naspäť starobní dôchodcovia, ktorí sú zároveň aj invalidní dôchodcovia. Po novom sa na nich pozerá ako na invalidných dôchodcov a vzťahuje sa tak na nich nižší limit spoluúčasti. "Na základe tejto skutočnosti mohla VšZP urobiť spätný prepočet limitu doplatkov za lieky a zaslať ich poistencom. Nakoľko VšZP má významné percento dotknutej skupiny poistencov, aj finančný dopad tejto zmeny je vyšší," doplnila Balážová.

Zdravotná poisťovňa Dôvera vráti doplatky za lieky za takmer 74.000 eur, peniaze pošle 4070 poistencom. "Z celkového počtu poistencov, ktorí majú na vrátenie doplatku nárok, je 2305 zdravotne ťažko postihnutých a 1765 dôchodcov. Najvyšší doplatok vo výške 280 eur vrátime 68-ročnému mužovi," priblížil PR špecialista poisťovne Matej Štepianský. Union zdravotná poisťovňa údaje v súčasnosti vyhodnocuje.

Poistencovi sa vracia doplatok vtedy, ak za štvrťrok prekročí limit, 45 eur v prípade starobného dôchodcu a 30 eur v prípade ťažko zdravotne postihnutej osoby, o viac ako tri eurá. Nižšie sumy sa pripočítajú do nasledujúceho kvartálu. Ochranný limit sa vzťahuje na všetky lieky, ktorých úhradu čiastočne hradí poisťovňa.

Poistenci, ktorí dané kritériá spĺňajú, nemusia podávať žiadosť o vrátenie doplatkov do zdravotnej poisťovne, taktiež nie je potrebné, aby odovzdávali pokladničné doklady z lekární. Peniaze im zdravotné poisťovne pošlú naspäť automaticky.