Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

ZELNÍK: Zdravotnícka kobra sama o sebe nič nevyrieši

Na snímke Štefan Zelník Foto: TASR/Martin Baumann

Podpredseda SNS reagoval na vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku.

Bratislava 27. novembra (TASR) - Zdravotnícka kobra, vytvorená podľa vzoru daňovej, ako to navrhol vo svojom prejave v parlamente 26. novembra prezident Andrej Kiska, sama osebe nič zásadne nevyrieši. Pre TASR to uviedol podpredseda SNS a expert strany na oblasť zdravotníctva Štefan Zelník.

Prezident odporúča razantné odpolitizovanie zdravotníctva, dôsledné vyšetrenie každého jedného prípadu predraženého či neefektívneho nákupu. "Ak má vláda vôľu a dokáže bojovať napríklad s daňovými únikmi finančnou kobrou, čo si zaslúži uznanie a má aj výsledky, možno prišiel čas, aby malo aj zdravotníctvo svoju kobru," vyhlásil Andrej Kiska.

"Ak nebude legislatívne upravený trestnoprávny postih za nehospodárne nakladanie so zvereným majetkom, tak aj po zriadení ďalšej inštitúcie, ktorá bude dôslednejšie vyšetrovať prešľapy, sa zásadnejšie nič nezmení," reaguje Zelník. Podľa SNS by bolo lepšie urýchlene prijať legislatívne zmeny, trestnoprávnu zodpovednosť za nakladanie so zvereným majetkom a za zneužitie právomoci verejného činiteľa na všetkých úrovniach.

Zelník upozornil aj na vládou schválené dodatočné opatrenie, podľa ktorého nízkopríjmové skupiny nebudú odvádzať zdravotné poistenie. "Spôsobí to výpadok v rozpočte okolo 150 miliónov eur. V januári má pritom nastať tretia etapa zvyšovania platov lekárov, pritom už v súčasnosti zdravotnícke zariadenia vykazujú značný deficit a sú zadlžené," konštatuje Zelník.

"Spomínaný rozpočtový výpadok spôsobí ďalšie zhoršenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, pretože nemocnice nebudú mať na úhradu špeciálneho zdravotníckeho materiálu, liekov a ďalších komodít potrebných pre ich fungovanie. Preto by vláda a parlament mali s najväčšou vážnosťou pristúpiť ku schvaľovaniu rozpočtu na budúci rok a zvýšiť platbu štátu za svojich poistencov minimálne na 4,5 percenta," uzatvára.