Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Slováci možno odovzdajú aj zbrane zo svetovej vojny

Na snímke zbierka zbraní na oddelení balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Foto: TASR/Pavel Neubauer

Podľa vedúceho oddelenia balistiky Jána Zemeníka možno očakávať, že ľudia budú aj v rámci ďalšieho kola amnestie odovzdávať i zbrane z prvej a druhej svetovej vojny.

Bratislava 7. augusta (TASR) - Podľa hrubého odhadu sa očakáva, že Slováci v rámci tretej zbraňovej amnestie odovzdajú od 2000 do 5000 zbraní a desiatky tisíc kusov streliva. Domnieva sa vedúci oddelenia balistiky Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru Ján Zemeník.

V poradí tretiu amnestiu avizoval 31. júla minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) a mala by začať platiť od 1. decembra tohto roku. Podľa Zemeníka možno očakávať, že ľudia budú aj v rámci ďalšieho kola amnestie odovzdávať i zbrane z prvej a druhej svetovej vojny. "Pôjde najmä o torzá zbraní a vykopávky, o ktoré majú záujem členovia Klubov vojenskej histórie," povedal ďalej Zemeník pre TASR. Keby skúmanie odovzdaných zbraní, či s nimi nebola spáchaná trestná činnosť, trvalo dva roky, bolo by to podľa Zemeníka veľmi dobré. "Určite pomerne skoro budú spracované zbrane odovzdané na začiatku platnosti amnestie. Je rozdiel, ak vám v prvom mesiaci dôjde 50 zbraní a v poslednom 1500. Preto vyzývam nepoučiteľnú slovač, aby zbrane odovzdala čo najskôr a nie na poslednú chvíľu."

Zbrane budú skúmať pracovníci Kriminalistického a expertízneho ústavu, v súčasnosti je ich 18. "Po stránke organizačnej budeme pokračovať v zavedenom systéme z druhej amnestie, zbrane sa budú preberať a odovzdávať každý štvrtok a evidencia ostane čo najjednoduchšia. Skladové priestory máme pre amnestiu takpovediac vytvorené na mieru a je aj zabezpečené, aby sa zbrane pri manipulácii nepoškodili," pokračoval Zemeník.



V súčasnosti pracuje v ústave na pracoviskách v Bratislave, Slovenskej Ľupči a Košiciach uvedených 18 pracovníkov, jeden z nich odchádza v blízkom čase do civilu. "Takže budeme to mať zase náročné, ak sa nám nenavýšia tabuľkové miesta. Našou prioritou je najprv vyriešiť v stanovených termínoch trestnoprávne veci a až potom prídu na rad zbrane z amnestie. Súčasný stav je taký, že klasické prípady stíhame v hraničných termínoch, z čoho vyplýva, že podobne ako počas druhej amnestie sa budú využívať v značnej miere nadčasové hodiny. Požiadavku na navýšenie personálneho stavu budeme zasielať spoločne s požiadavkou upgrade technického vybavenia a ďalších náležitostí súvisiacich so zabezpečením a realizáciou zbraňovej amnestie. Z vedenia Ministerstva vnútra SR máme sľúbené, že naše požiadavky sa budú realizovať a že nám všemožne vyjde v ústrety," priblížil ďalej Zemeník.



Pre pracovníkov ústavu sa tak, ako aj pri posledných dvoch amnestiách, nekončí amnestia dňom jej ukončenia, ale až po preskúmaní poslednej zbrane, či ňou nebola spáchaná trestná činnosť. "Je potrebné si uvedomiť, že výsledkom skúmania každej zbrane nie je len výsledok jej porovnania v centrálnej zbierke doposiaľ neobjasnenej trestnej činnosti, ale komplex expertíz spočívajúci od jej určenia, uvedenia do streľbyschopného stavu, fyzického odstrelenia a zaradenia do príslušnej kategórie podľa zákona o zbraniach a strelive. To je dôležité uvedomiť si najmä pri prezentovaní nášho ABPS (automatizovaného balistického porovnávacieho systému, pozn. TASR), ktorý nám v značnej miere uľahčuje výkon porovnávacej činnosti (skracuje ju na minúty), ale ďalšie činnosti trvajúce hodiny si musí expert urobiť sám. Tento systém sme čiastočne využívali pri druhej amnestii a len vďaka nemu spracovanie trvalo iba vyše dva roky. Náš systém však nie je úplný, v súčasnosti je potrebné ho skvalitniť po prístrojovej a softvérovej stránke na našich všetkých odboroch a zabezpečiť jeho promptný servis v prípade poruchy. Výhodou systému je nielen časové skrátenie porovnávania, ale aj jeho prepojenie on-line, to znamená, že každý pracovník môže porovnávať od stola a vzorky (nábojnice a strely) sa už nemusia zasielať do Bratislavy."



Prvá zbraňová amnestia sa uskutočnila v rokoch 2005 a 2006 a trvala 12 mesiacov. Občania vtedy odovzdali 3463 zbraní. Počas druhého kola zbraňovej amnestie, ktorá sa skončila v júni 2010, občania priniesli 4367 zbraní a 45.684 kusov streliva.

O väčšinu z odovzdaných zbraní v rámci amnestií mali záujem pôvodní majitelia, ktorí si ich nechávali zaevidovať alebo znehodnotiť a upraviť na zbrane expanzné alebo ich predali. Len malá časť z odovzdaných zbraní pripadla štátu. Napríklad v prvom kole pripadlo 259 zbraní a v druhom 372.