Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Slovensko

Židovské organizácie sú rozhorčené videofilmom Matice slovenskej

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Židovské organizácie poukazujú, že video sa objavilo v období, keď sa aktivizujú obhajcovia režimu fašistického štátu z rokov 1939-1945, neonacisti a iní extrémisti.


Bratislava 26. februára (TASR) – Veľké rozhorčenie vyvolal obsah videomateriálu Matice slovenskej "Bez 14. marca" u viacerých židovských organizácií na Slovensku. Ako vo svojom spoločnom vyhlásení uviedli, nie je to podľa nich prvýkrát, keď sa vedenie Matice slovenskej usiluje o rehabilitáciu zločinného režimu fašistického štátu z rokov 1939-1945. TASR o tom informoval prezident židovskej humanitárnej organizácie B'nai B'rith Tolerancia Peter Werner.

Matičiari sa podľa židovských organizácií v tomto videomateriáli dopracovali k cynickému záveru, že vzhľadom na vývoj vo vtedajšej Európe, slovenských Židov by tak či tak čakal tragický osud. "A preto – v súlade s touto logikou – Tisov režim vlastne nenesie nijakú zodpovednosť za zabíjanie našich blízkych. Je to podlá lož. Historicky nie je pochybnosť o tom, že Tisov režim má na svedomí životy desiatok tisíc Židov deportovaných zo Slovenska do nacistických vyhladzovacích táborov. Tento zločin nikdy nebude ani premlčaný, ani odčinený," uviedli vo svojom vyhlásení.

Židovské organizácie tvrdia, že toto video sa objavilo v období, keď sa aktivizujú obhajcovia režimu fašistického štátu z rokov 1939-1945, neonacisti a iní extrémisti. "Žiadame vládu, ktorá sa vo svojom programovom vyhlásení mnohokrát hlásila k boju proti fašizmu a extrémizmu, menovite premiéra Roberta Fica, aby zaujal jasný a odmietavý postoj voči fašizoidným prejavom v štátom financovanej inštitúcii," skonštatovali.

Matica slovenská tento týždeň uviedla, že videofilm "Bez 14. marca" nie je historickým dokumentom. Ako tvrdí, vytvorila ho preto, aby poskytla slovenskej spoločnosti iný pohľad na v ňom spomínané udalosti a bránila radikalizácii spoločnosti. "Iný pohľad sa podľa našej mienky snaží byť objektívny, pretože na jednej strane berie do úvahy utrpenie nevinných Židov a ďalších občanov na Slovensku aj v celej Európe. A na druhej strane berie do úvahy to, že sa vtedajší politici pokúsili zabrániť rozdeleniu Slovenska medzi susedné mocnosti, čo reálne hrozilo," uviedol predseda Matice slovenskej Marián Tkáč.

Text filmu je podľa neho kolektívnym dielom niektorých matičných historikov a konečnú podobu mu dal on osobne. Tkáč tvrdí, že nechceli oslavovať, čo sa oslavovať nedá, ale klásť alternatívne otázky. Matica slovenská sa napokon rozhodla stiahnuť video z YouTube a nezdieľať ho ani na svojej webovej stránke.