Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 29. máj 2024Meniny má Vilma
< sekcia Slovensko

Žitňanská, Beblavý nechcú spory spotrebiteľov na rozhodcovských súdoch

Na snímke vľavo poslankyňa Lucia Žitňanská a vpravo poslanec Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Jedným z nedostatkov súčasnej legislatívy je podľa ministerstva to, že spotrebitelia často nevedia, že sa v úverových zmluvách zaväzujú riešiť spory pred rozhodcovským súdom.

Bratislava 20. januára (TASR) - Nezaradení poslanci Národnej rady SR Miroslav Beblavý a Lucia Žitňanská žiadajú Ministerstvo spravodlivosti SR, aby stiahlo svoj návrh zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní a agendu spotrebiteľských sporov úplne vylúčilo z pôsobností rozhodcovských súdov. Z

dôvodňujú to tým, že efekt novelizovaného zákona bude pre ochranu spotrebiteľa minimálny a náklady na jeho realizáciu zbytočne vysoké.

"Ministerským návrhom práva spotrebiteľov nebudú chránené dostatočne. Rozhodcovské súdy sú často len satelitmi nebankových subjektov, pre ochranu práv spotrebiteľov poskytujú nízky štandard a svojimi verdiktmi dostávajú do neriešiteľných situácií množstvo ľudí," tvrdí Žitňanská. Dodala, že ministerstvo si v predloženom zákone predsavzalo činnosť nebankoviek regulovať, hoci už v súčasnosti nedokáže riadne vykonávať štátny dohľad nad exekútormi, znalcami, správcami a pod.

Beblavý pripomenul, že minulý týždeň spolu so Žitňanskou predložili Národnej rade SR balík troch zákonov, ktorý má prispieť k tomu, aby sa uzatvárali férovejšie spotrebiteľské zmluvy, prebiehalo férovejšie rozhodovanie o vyrovnaní vzniknutých pohľadávok a aby bolo férovejšie aj samotné vymáhanie pohľadávok exekútormi. "Riešime v nich aj rovnaký problém ako ministerstvo, zvolili sme však efektívnejší spôsob. Podľa nášho návrhu nebudú môcť nebankové subjekty obchádzať všeobecný súd tým, že spotrebiteľovi vnútia ustanovenia, podľa ktorých spory rozhoduje často blízky subjekt – rozhodcovský súd," uviedol Beblavý. Všeobecné súdy podľa neho poskytujú neporovnateľne vyšší štandard ochrany práv spotrebiteľov. "Pokiaľ získa podporu náš návrh, nebude sa môcť pred exekútora dostať pohľadávka, ktorej nebude predchádzať rozhodnutie všeobecného súdu," vyhlásil Beblavý.

Zástupcovia rezortu spravodlivosti o novele zákona tvrdia, že zvýši ochranu spotrebiteľov pred nekalými praktikami niektorých nebankových spoločností. "Podstatným spôsobom zvýšime ochranu spotrebiteľov, ktorá je dnes v rámci rozhodcovského konania na veľmi nízkej úrovni," povedal minister spravodlivosti Tomáš Borec, keď v decembri 2013 predstavoval novelu z dielne jeho rezortu. Informoval, že spotrebiteľské rozhodcovské súdy budú podľa jeho návrhu prísne regulované a budú musieť spĺňať prísne kritériá. Navyše bude možné proti ich rozsudkom podávať odvolania na všeobecné súdy.

Jedným z nedostatkov súčasnej legislatívy je podľa ministerstva to, že spotrebitelia často nevedia, že sa v úverových zmluvách zaväzujú riešiť spory pred rozhodcovským súdom. Po novom by preto mala byť rozhodcovská zmluva obsahovo aj formálne oddelená od spotrebiteľskej zmluvy a nemala by byť zakomponovaná "milimetrovým písmom" v záverečných ustanoveniach zmluvy. Medzirezortné pripomienkové konanie k zákonu trvá do 23.

MS SR: Návrh L. Žitňanskej a M. Beblavého je nesystémový a neodborný

Návrh nezaradených poslancov Národnej rady SR Miroslava Beblavého a Lucie Žitňanskej vylúčiť agendu spotrebiteľských sporov z pôsobnosti rozhodcovských súdov je nesystémový, neodborný a možno sa nad ním iba počudovať. Tvrdí to Ministerstvo spravodlivosti SR v reakcii na vyhlásenie a pripomienky oboch poslancov k jeho novele zákona o spotrebiteľskom rozhodcovskom konaní.

"Pani Žitňanská dlhé roky pôsobila na Ministerstve spravodlivosti SR a s úrovňou ochrany spotrebiteľa vo vzťahu k rozhodcovskému konaniu neurobila prakticky nič. Je plne zodpovedná za súčasný stav ochrany spotrebiteľa," vyhlásila hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová. Alternatívne riešenie spotrebiteľských sporov je podľa stanoviska ministerstva štandardný nástroj, ktorý upravuje aj legislatíva Európskej únie.

Rezort trvá na tom, že jeho návrh aj v kontexte ďalších zmien podstatne zvýši ochranu spotrebiteľov, ktorí v žiadnom prípade neprídu o možnosť domáhať sa súdnej ochrany na všeobecnom súde. "Návrh zákona zároveň zavádza iba možnosť, nie povinnosť riešiť spotrebiteľský spor pred rozhodcovským súdom. Spotrebiteľ sa napriek uzavretej rozhodcovskej zmluve môže domáhať svojho práva podaním žaloby na všeobecnom súde," uviedla Donevová s tým, že aj v štádiu výkonu rozhodnutia bude exekútor povinný poučiť spotrebiteľa o možnosti obrátiť sa na všeobecný súd a poskytnúť mu vzor žaloby. Lehota na podanie žaloby proti rozhodnutiu rozhodcovského súdu sa podľa nej navrhuje predĺžiť na tri mesiace.

Ministerstvo ďalej upozorňuje, že podľa jeho návrhu by sa mali zaviesť špeciálne pravidlá, ktoré musí spĺňať rozhodcovská zmluva a spotrebiteľ by mal byť počas celého procesu, od podpísania až po výkon rozhodnutia, niekoľkokrát upozorňovaný na svoje práva. Rezort uviedol, že špeciálny režim by sa mal zaviesť aj pre samotných rozhodcov, na ktorých budú kladené náročnejšie kvalifikačné, ale aj morálne kritériá. "Nad rozhodcovskými súdmi bude mať supervíziu Ministerstvo spravodlivosti SR, pričom pre porušenie podmienok bude hroziť disciplinárne konanie - prevenciu sme teda tiež zaručili," uviedla hovorkyňa Donevová.januára.