Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. apríl 2024Meniny má Vojtech
< sekcia Slovensko

Žitňanská: I. Rumana spĺňa kritériá pre postup na Všeobecný súd EÚ

Na snímke Lucia Žitňanská Foto: TASR Dano Veselský

Ivan Rumana v pondelok uspel v súboji s bývalým predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom a dlhoročným právnikom Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu Michalom Kučerom.

Bratislava 31. januára (TASR) – Sudca Najvyššieho súdu SR Ivan Rumana, ktorého zvolila Súdna rada za kandidáta na miesto dodatočného sudcu Všeobecného súdu EÚ v Luxemburgu, spĺňa kritériá potrebné na zastávanie tejto medzinárodnej súdnej funkcie. Uviedla to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá v stredu po zasadnutí vlády reagovala na výsledok pondelkovej (29.1.) voľby v Súdnej rade.

„Z môjho pohľadu kritériá pán doktor Rumana spĺňa,“ skonštatovala ministerka. „Pevne verím, že tento dlhotrvajúci príbeh obsadzovania našej pozície dodatočného sudcu v Luxemburgu bude týmto ukončený,“ uviedla na margo faktu, že Rumana sa má stať už tretím kandidátom Slovenska, keď dvaja predošlí boli v Bruseli odmietnutí.

Rumana v pondelok uspel v súboji s bývalým predsedom Ústavného súdu Jánom Mazákom a dlhoročným právnikom Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu Michalom Kučerom. V druhom kole za neho hlasovalo 11 zo 14 prítomných členov rady. Kandidatúru ešte musí schváliť vláda a Rumana musí následne prejsť vypočutím pred poradným výborom Rady EÚ.

„Nie je to moja záležitosť. Akonáhle pani predsedníčka Súdnej rady predloží ten návrh, tak predpokladám, že to bude zaradené na vládu, ale nemáme v tom ako ministerstvo spravodlivosti žiadnu kompetenciu,“ odpovedala Žitňanská, ktorá je aj podpredsedníčkou vlády, na otázku, kedy sa budú zaoberať kandidatúrou Rumanu.

Miesto dodatočného sudcu malo Slovensko obsadiť už v septembri 2016, pre neúspech predošlých kandidátov Márie Patakyovej a Radoslava Procházku sa to však nepodarilo. Proces hľadania trvá už takmer tri roky. Slovensku sa podarilo získať jedno z 12 miest dodatočných sudcov, ktoré pribudli v rámci reformy na Všeobecnom súde EÚ. Ten vznikol v roku 1998, aby sa zabezpečila európskym občanom dvojstupňová súdna kontrola v určitých oblastiach a odbremenil sa samotný Súdny dvor EÚ.