Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Slovensko

ZMOS riešil aj skládkovanie a separovanie odpadu

Foto: zmos.sk

Druhým problémom, ktorý riešila Rada ZMOS, bola zrušená výzva ktorú vyhlásilo ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.

Štrbské Pleso 8. novembra (TASR) – Pripravovaná novela zákona, ktorá hovorí o tom, že by sa malo čo najmenej odpadov ukladať na skládky a viac separovať, bola jedným z predmetov rokovaní Združenia miesta a obcí Slovenska (ZMOS) na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách, ktoré zasadalo v pondelok 7. novembra a dnes. Prvý podpredseda ZMOS Jozef Dvonč na dnešnej tlačovej konferencii uviedol, že okrem toho riešili aj problematiku zrušenej výzvy 7.4, ktorú vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR a malé samosprávy prišli v tomto smere o nemalé finančné prostriedky.

"Pripravuje sa novela zákona, aby sa čo najmenej odpadov ukladalo na skládky a čo najviac sa separovalo," povedal Dvonč. K tomuto smeruje aj novela Zákona o odpadoch, ktorá bola prijatá a platí od 1. júla tohto roku. "Vtedy sa organizáciám, výrobcom, dovozcom a spracovateľom dalo do vienka, aby spolupracovali so samosprávami a uzatvárali zmluvy a riešili celú problematiku separovaného zberu," priblížil. Podľa jeho slov sa pouzatvárali medzi mestami i obcami zmluvy a v samotnom zákone sa predpokladalo, že budú uzatvorené do 31. decembra tohto roku s tým, že po tomto období sa prehodnotia. "Tí, ktorí budú spokojní a budú mať dobrú spoluprácu, tak môžu fungovať ďalej a podpísať zmluvu nanovo. Finančne to nebude vyhovovať najmä v malých obciach, kde v zmysle zákona nastúpia koordinačné centrá. Tie by mali celú problematiku doriešiť," doplnil Dvonč. Zároveň zdôraznil, že sa budú musieť na Slovensku zaoberať tým, kde sa budú môcť postaviť spracovateľské kapacity na komunálny odpad. Podľa Dvonča to vyvoláva obavy najmä pri obciach, ktoré skládky nemajú.

Druhým problémom, ktorý riešili počas zasadnutia Rady ZMOS, bola zrušená výzva 7.4, ktorú vyhlásilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. "Z troch výziev, ktoré boli vypísané ešte v roku 2015, bola zrušená jedna, ktorá bola pre obce veľmi dôležitá. Jej zameraním boli rekonštrukcie kultúrnych zariadení, domov smútku, námestí, obecných úradov, boli tam aj opatrenia na podporu bezpečnosti, napríklad na vybudovanie kamerových systémov. Ide o obce do 1000 obyvateľov, ktoré majú pomerne malé možnosti na čerpanie, preto je logické, že znepokojenie a rozhorčenie starostov bolo obrovské," priblížil výkonný podpredseda ZMOS Milan Muška. Do tejto výzvy sa zapojilo zhruba 1500 žiadostí. Podľa jeho slov ZMOS na túto situáciu reagoval hneď po zrušení výzvy. "Odporúčali sme, aby sa našli iné riešenia, napríklad v prenastavení finančných prostriedkov a zmeny priorít v rámci výzvy vo vnútri," povedal Muška. Ako doplnil, Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR napísali list, ktorý obsahuje požiadavky na to, aby absolútna väčšina zásadnej dokumentácie bola použitá aj pre prípadné ďalšie podania v rámci novej výzvy 7.4, aby sa takto ušetrili finančné prostriedky, doplnil.

Dvonč na tlačovej konferencii spomenul, že Rada ZMOS sa zaoberala aj vyhodnotením úloh, ktoré prijali na sneme v máji. "Priebežne sme na tom s plnením úloh celkom dobre. Prijali sme návrh na 28. snem, ktorý sa bude konať v máji v Bratislave. Preberali sme aj stanovisko k štátnemu rozpočtu. Podporili sme snahu vlády o vyrovnaný rozpočet, uplatňovali sme viaceré požiadavky. Dotýkajú sa najmä podpory cestovného ruchu či preneseného výkonu štátnej správy," uzavrel Dvonč.