< sekcia Slovensko

Zs. Simon: Smer-SD zlyhal pri príprave nového zákona o odpadoch

Na snímke poslanec NR SR Zsolt Simon. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Simon vyzval predsedu vlády Roberta Fica a ministra životného prostredia Petra Žigu (obaja Smer-SD), aby návrh stiahli z legislatívneho procesu.

Bratislava 14. augusta (TASR) – Pripravovaný nový zákon o odpadoch nie je v prospech obcí a občanov Slovenska, ale v záujme lobistov a finančných skupín. Na tlačovej konferencii v Bratislave to dnes vyhlásil podpredseda strany Most-Híd Zsolt Simon.

Simon vyzval predsedu vlády Roberta Fica a ministra životného prostredia Petra Žigu (obaja Smer-SD), aby návrh stiahli z legislatívneho procesu. Domnieva sa, že pri jeho príprave minister, vláda aj vládna strana zlyhali.

V prípade uvedenia do praxe nová norma povedie k vytvoreniu monopolu, ktorý získa niektorá z organizácií združujúca v tejto oblasti výrobcov, varoval Simon. Za odpad však v skutočnosti nebudú zodpovední producenti a ich organizácie, ale obce.

„Keď tento zákon prejde, starosta bude musieť zvýšiť ceny za odpad pre občanov a na druhej strane bude jednou nohou v base,“ uviedol Sinom. Obáva sa, že ľudia budú v priebehu dvoch rokov platiť za odpady o 30 až 50 percent viac. To sa udialo aj v susednej Českej republike, kde bol rovnaký model zavedený, doložil.

Simon sa domnieva, že Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) pri pripomienkovaní zákona nedostatočne zastupovalo záujmy svojich členov. Prostredníctvom hromadného e-mailu preto oslovil viac ako 2700 starostov. Zatiaľ podľa jeho slov dostal niekoľko sto odpovedí predstaviteľov miest a obcí, ktorí s návrhom nového zákona nesúhlasia.

Podpredseda Mostu-Híd varoval najmä pred ustanovením, podľa ktorého by nemali obciam organizácie zastupujúce výrobcov preplácať skutočné náklady súvisiace s odpadom, ale obvyklé náklady v regióne. Uviedol príklad Detvy a blízkej Očovej, kde majú podľa neho samosprávy rozdielne náklady najmä preto, že Očová je rozlohou veľká - roztrúsená obec.

V Detve tak podľa neho dostanú zaplatených 100 percent a v Očovej iba 80 percent. „Starosta Očovej bude musieť 20 percent doplatiť z obecnej kasy. To môže urobiť iba tak, že zvýši tú cenu pre občanov,“ uviedol Simon.

Nepáči sa mu ani to, že organizácie združujúce výrobcov budú môcť kontrolovať samosprávy. „Keď skonštatujú, že obec nekoná efektívne, de facto druhým slovom povie, že starosta porušuje zákon a hrozí mu za to trestné konanie, lebo on má zverený majetok a musí s ním nakladať efektívne“ vysvetlil.

"Poslanec Simon zavádza, straší a vyrába politiku z čisto odbornej témy. Jeho vyhlásenia sú nepravdivé a v podstate obhajuje lobistické skupiny, ktoré majú obavy z transparentného nového zákona," reagoval na slová Simona hovorca envirorezortu Maroš Stano. Podotkol, že v expertnej skupine na prípravu zákona boli zástupcovia ZMOSu a rezort nesúhlasil len s jednou ich pripomienkou, aby sa zodpovednosť za čierne skládky presunula na vlastníkov pozemkov.

"Je úplnou záhadou, ako prišiel poslanec Simon na to, že ľudia budú platiť viac," reagoval ďalej Stano. "Princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov a dovozcov funguje v moderných európskych krajinách, ako sú napríklad škandinávske krajiny, kde občania po jeho zavedení za odpad reálne zaplatili menej ako predtým," vysvetlil.

Za nezmyslené Stano označil slová Simona o trestnej zodpovednosti starostov v súvislosti so zákonom o odpadoch. "Hospodárenie obce môže kontrolovať len Najvyšší kontrolný úrad," konštatoval. Nekorektne je podľa Stana použitý príklad mesta Detva a obce Očová. "Náklady sa môžu porovnávať len medzi porovnateľnými obcami, preto prípad, ktorý poslanec uviedol, by sa v praxi nikdy nemohol stať," doplnil.

"Ja som bola pri všetkých týchto rokovaniach a musím povedať, že som čestne a dobre zastupovala. Pán Simon tam nebol," uviedla na margo Simonových výhrad podpredsedníčka ZMOSu Viera Krakovská. Vysvetlila, že to, čo Simon pomenoval, je aj predmetom ich výhrad, ktoré prezentovali v pripomienkovom konaní a pôjdu s nimi aj na pondelkové (18.8.) rokovanie tripartity.

Rozpor s ministerstvom sa podľa Krakovskej týka takzvanej rozšírenej zodpovednosti dovozcov a výrobcov, ktorí sú znečisťovateľmi a v zmysle európskej legislatívy by sa mali o odpad postarať. "My sa o to už nechceme starať, mať s tým náklady," zhrnula.

Nový zákon o odpadoch už prešiel pripomienkovým konaním, a v pondelok (18.8.) bude o ňom rokovať tripartita. Na rokovanie legislatívnej rady vlády ho minister Žiga predložil tento týždeň s dvoma rozpormi. Nepodarilo sa mu dospieť k dohode so Združením miest a obcí Slovenska a Republikovou úniou zamestnávateľov.

Cieľom novej právnej normy je zmeniť súčasné a nastaviť aj nové pravidlá v odpadovom hospodárstve. Na Slovensku tak majú byť vytvorené štandardné podmienky z pohľadu rozvinutých krajín EÚ. Minister sa usiluje najmä o zníženie množstva odpadov končiacich na skládkach, predchádzanie vzniku odpadu, minimalizáciu jeho negatívnych vplyvov na životné prostredie a zdravie ľudí.

Návrh zákona ruší Recyklačný fond a platenie recyklačných poplatkov výrobcami a dovozcami. Zavádza princíp ich rozšírenej zodpovednosti. Ministerstvo má po novom udeľovať autorizáciu organizáciám zodpovednosti výrobcov. Má vzniknúť nové koordinačné centrum, ktoré bude slúžiť na podporu plnenia zákonných povinností výrobcov a organizácií zodpovednosti výrobcov.

Treťou výraznou zmenou je sprísnenie podmienok a kontroly výkupu kovového odpadu od fyzických osôb a zákaz ukladať na skládky vytriedené zložky komunálneho odpadu a vytriedený biologicky rozložiteľný odpad.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.