Streda 17. apríl 2024Meniny má Rudolf

ŽIVOTNÝ ÚSPECH: Adama Žampu delilo v kombinácii od pódia 16 stotín

Adam Žampa Foto: TASR/AP

Bodoval aj jeho brat Andreas, ktorý skončil na 23. mieste.

Kitzbühel 22. januára (TASR) - Slovenský lyžiar Adam Žampa dosiahol svoj najlepší výsledok v kariére vo Svetovom pohári. V piatkovej alpskej kombinácii v rakúskom Kitzbüheli obsadil skvelé piate miesto, keď na víťazného Francúza Alexisa Pinturaulta stratil v súčte super-G a slalomového kola 1,08 sekundy. Iba 16 stotín ho pritom delilo od pódia. Súťaž totálne ovládli francúzski reprezentanti, keď obsadili všetky tri miesta na stupňoch víťazov, na druhej priečke skončil Victor Muffat-Jeandet (+0,89 s), tretí bol Thomas Mermillod Blondin (+0,92). Radosť mal aj Adamov brat Andreas Žampa, ktorý vďaka 23. miestu (+5,79) premiérovo bodoval v prestížnom seriáli.

Výborný deň pre Slovensko

"Je to výborný deň pre Slovensko," povedal Adam Žampa. "Som veľmi rád, že sa mi podarilo skončiť na piatom mieste, iba 19 stotín sekundy od druhej priečky. Ešte radšej som, že sa Andreasovi podarilo prvýkrát v živote bodovať vo Svetovom pohári. Skončil na 23. mieste, čo je úplne perfektné," sprostredkoval TASR jeho slová PR manažér Ľuboš Schwarzbacher.

V slalome tretí

Adam Žampa si vytvoril sľubnú východiskovú pozíciu už v super-G na legendárnom Streife, ktorý sa rátal aj samostatne. Dosiahol v ňom solídne 34. miesto so stratou iba 2,27 s na víťaza Aksela Lunda Svindala. Slovenskému reprezentantovi len 15 stotín chýbalo, aby premiérovo bodoval v najmladšej alpskej disciplíne. Vo večernom slalome sa odhlásilo viacero zjazdárov a po redukcii poradia tak Žampa štartoval s 21. časom ako desiaty v poradí. V hornej časti to úplne "nerozbalil", bránka v strede svahu ho rozhodila, ale parádne to ustál, v dolnej pasáži potom skvele zrýchlil a v cieli mal dôvod na úsmev, lebo na dovtedy vedúceho Američana Brycea Bennetta urobil 1,42 s. Hneď ďalší jazdec Muffat-Jeandet ho síce vystriedal na čelnej pozícii, ale bolo jasné, že Žampa sa výrazne posunie dopredu, lebo na trať sa chystalo ešte veľa rýchlostných špecialistov. Jeho slalomový čas bol napokon tretí najlepší. Super čas zajazdil i domáci favorit Marcel Hirscher, ale videozáznam odhalil, že obhajca veľkého glóbusu prešiel jednu z bránok z nesprávnej strany a tak ho diskvalifikovali. Vypadol aj jeho konkurent v boji o celkový triumf a najrýchlejší muž super-G Svindal. Z toho profitoval Pinturault, ktorý potvrdil svoje slalomárske kvality a slávil kombinačný triumf, v Kitzbüheli už tretí v rade. "Milujem Kitzbühel. Hahnenkammská kombinácia je zaujímavá, mne vyhovuje, lebo nepozostáva zo zjazdu, ale zo super-G, ktorá mi je srdcu bližšia. Pre každého lyžiara je víťazstvo v Kitzbüheli veľmi dôležité," vyznal sa pre ORF 24-ročný technik. Francúzi obsadili všetky tri miesta na "bedni" prvýkrát od roku 1970.

Som veľmi rád, že dnes @andreaszampa konečne prvý krát bodoval a skončil na 23. mieste. Tak isto som rád, že sa mi dnes...

Posted by Adam Zampa on 22. január 2016

Slávny Ganslerhang vyhovuje

Adam Žampa potvrdil, že mu slávny Ganslerhang vyhovuje. Pred rokom na tomto svahu takisto výborne zajazdil slalom a v "mekke" zjazdového lyžovania skončil v súťaži všestrannosti na siedmom mieste, čo bol až dosiaľ jeho najväčší úspech v SP. Do top desiatky sa dostal zatiaľ trikrát, v októbri 2012 bol v obrovskom slalome v Söldene deviaty. V tejto sezóne bodoval vo Svetovom pohári štvrtýkrát. "Je to fakt ako zo sna, byť piaty v Kitzbüheli je neuveriteľné. Verím, že na to konečne nadviažem a že pôjdem ďalej," dodal 25-ročný Tatranec, ktorý zažiaril aj na ZOH 2014 v Soči, najprv piatym miestom v superkombinácii a následne šiestym v špeciálnom slalome.

Svindal tak bol v piatok iba z polovice spokojný. Nevyužil síce veľkú možnosť na poriadne navýšenie svojho náskoku na čele SP, triumf v super-G ho však hrial. "Bola to dobrá jazda, som s ňou spokojný. Keď sa mi podarí zajazdiť čisto a zoberiem si zhora plnú rýchlosť, tak potom vyjde z toho takýto výsledok," povedal Svindal pre ORF. Druhý skončil Američan Andrew Weibrecht (+0,31 s) a tretí Rakúšan Hannes Reichelt (+0,42). Nór slávil svoj siedmy triumf v prebiehajúcej sezóne a celkovo 32. víťazstvo v kariére SP. Vďaka nemu si upevnil vedenie v priebežnom poradí najmladšej alpskej disciplíny i v celkovom poradí SP, kde Hirscherovi unikol už o 107 bodov. Adam Žampa sa vďaka ďalšej 45-bodovej porcii posunul v celkovej klasifikácii na 59. miesto, Andreas Žampa je 123.

Alpská kombinácia SP mužov v Kitzbüheli:

1. Alexis Pinturault 2:03,70 min. (super-G: 1:13,01 min., slalomové kolo: 50,69), 2. Victor Muffat-Jeandet +0,89 s (1:13,91-50,68), 3. Thomas Mermillod Blondin (všetci Fr.) +0,92 (1:13,44-51,18), 4. Carlo Janka (Švajč.) +1,00, 5. Adam ŽAMPA (SR) +1,08 (1:14,06-50,72), 6. Romed Baumann (Rak.) +1,85, 7. Dominik Paris (Tal.) +2,16, 8. Vincent Kriechmayr (Rak.) +2,31, 9. Bryce Bennett (USA) +2,50, 10. Riccardo Tonetti (Tal.) +2,71, ..., 23. Andreas ŽAMPA (SR) +5,79 (1:15,59-53,90)

Celkové poradie SP (po 20. z 44 súťaží):
1. Aksel Lund Svindal (Nór.) 916 bodov, 2. Marcel Hirscher (Rak.) 809, 3. Henrik Kristoffersen 671, 4. Kjetil Jansrud (obaja Nór.) 603, 5. Muffat-Jeandet 440, 6. Pinturault 397, ..., 59. Adam ŽAMPA 78, 123. Andreas ŽAMPA 8

Poradie v kombinácii (2 z 3): 1. Pinturault a Jansrud po 120, 3. Mermillod Blondin 110, 4. Paris 81, 5. Svindal a Muffat-Jeandet po 80, ..., 9. Adam ŽAMPA 60, 35. Andreas ŽAMPA 8

super-G SP:
1. Svindal 1:11,79 min., 2. Andrew Weibrecht (USA) +0,31, 3. Hannes Reichelt (Rak.) +0,42, 4. Jansrud +0,53, 5. Paris +0,72, 6. Peter Fill (Tal.) +0,83, 7. Mattia Casse (Tal.) +0,85, 8. Romed Baumann (Rak.) +0,92, 9. Janka +0,95, 10. Andreas Sander (Nem.) +1,11, ..., 34. Adam ŽAMPA +2,27, 55. Andreas ŽAMPA +3,80

Poradie v super-G (4 zo 7): 1. Svindal 310, 2. Weibrecht (USA) 190, 3. Jansrud 166, 4. Paris 137, 5. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 135, 6. Matthias Mayer (Rak.) 130