Utorok 7. máj 2024Meniny má Monika

Američania si poradili s Bieloruskom 5:3

Americký hokejista Jim Slater (vľavo) a beloruský hokejista Konstantin Kolcov v kolízii počas zápasu skupiny A medzi USA a Bieloruskom na hokejových majstrovstvách sveta 10. mája 2012 v Helsinkách. Foto: TASR/AP Photo

..

Helsinki 10. mája (TASR) - Hokejisti USA zvíťazili v štvrtkovom zápase na 76. majstrovstvách sveta nad Bieloruskom 5:3 a v tabuľke helsinskej A-skupiny poskočili na tretiu priečku. Američania sa najbližšie stretnú už v piatok o 16.15 miestneho času (15.15 SELČ) s Kazachstanom, Bielorusi narazia v sobotu napoludnie na Slovákov.

Američania mali dobrý úvod a už v 7. minúte vyhrávali zásluhou Abdelkadera a Atkinsona 2:0. Bielorusi sa ale nevzdali a do konca úvodnej časti znížil Kaľužnyj. V snahe vylepšiť si šance na postup do štvrťfinále pridali, zlepšili dôraz pred súperovou bránkou a v 22. minúte aj vyrovnali, keď sa pri presilovke trafil Ugarov.

V závere vyrovnanej druhej tretiny však skórovali aj Američania. Na začiatku tretieho dejstva museli hráči USA ubrániť krátku dvojnásobnú presilovku súpera, no potom už na ľade dominovali a po góloch Ryana a Šťastného rozhodli o svojom triumfe. Kovyršinov gól pri dvojnásobnej presilovke už len zmiernil bieloruskú prehru.

A-skupina:
USA - Bielorusko 5:3 (2:1, 1:1, 2:1)
Góly: 2. Abdelkader (Brown, Petry), 7. Atkinson (Abdelkader), 39. Thompson (Dwyer, Crabb), 53. Ryan (Pacioretty, Fowler), 56. Šťastný (Pacioretty, Fowler) - 17. Kaľužnyj (Korobov, Grabovskij), 23. Ugarov (Grabovskij, Kovyršin), 60. Kovyršin (Grabovskij, Kaľužnyj). Rozhodcovia: Jablukov (Nem.), Lewis - Wilmot (obaja Kan.), Schulz (Nem.), vylúčení: 6:3 na 2 min., navyše: Johnson 10 min za napadnutie hlavy a krku - Kitarov 10 min za napadnutie zozadu, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0.
USA: Howard - Fowler, Johnson, Faulk, Goligoski, Petry, Butler, Braun - Ryan, Šťastný, Pacioretty - Lasch, Slater, Okposo - Atkinson, Abdelkader, Brown - Dwyer, Crabb, Thompson - Palmieri
Bielorusko: Mezin (10. Kovaľ) - Denisov, Korobov, Goroško, Kosťučonok, Stasenko, Černaok, Graborenko - Kaľužnyj, Grabovskij, Ugarov - Koľcov, Kitarov, Stepanov - Kolosov, Stas, Meleško - Kovyršin, Kulakov, Drozd - Michaľov