Na Bratislavskom maratóne padli rekordy, zvíťazili Tuei a Kimutaiová

Na snímke víťaz ČSOB Bratislava MARATHON 2015 Tuei Kiplagat (Keňa) v cieli 29. marca v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Najlepší Slovák Gabriel Švajda skončil na siedmom mieste.

Bratislava 29. marca (TASR) - Víťazmi jubilejného 10. ročníka ČSOB bratislavského maratónu sa stali Keňania Hosea Kiplagat Tuei a Hellen Jepkosgei Kimutaiová. Najlepší muž zabehol čas 2:17:18 hodiny a vytvoril tak nový traťový rekord. Kimutaiová zvládla maratónsku trať za 2:35:35 h, ktorá taktiež vylepšila rekord bratislavského podujatia.

"V Bratislave sa mi behá výborne, aj atmosféra bola super. Chcel som zdolať traťový rekord a to sa mi aj podarilo," povedal víťaz nedeľňajších pretekov. Aj ďalšie dve priečky medzi mužmi obsadili Keňania. Druhý v cieli bol Justus Kipchirchir Kiprono (2:17:49 h) a tretí Joel Maina Mwangi (2:20:39). Medzi ženami bola strieborná Daniela Cirlanová z Rumunska (2:42:41) a bronz získala Tunde Szabóová z Maďarska (2:45:04).

Najlepší Slovák bol Gabriel Švajda, ktorý preťal cieľovú pásku ako siedmy v čase 2:36:08 hod. "Na 32. kilometri prišla tá povestná kríza, kde som výrazne spomalil. Chýbali mi cukry a nevedel som si to doplniť, nemal som pri sebe nič. Aj teraz cítim, že mi nie je najlepšie, ale bojoval som a skončil som na siedmom mieste a najlepší medzi Slovákmi. Užil som si to, je to fantastický pocit. Zlepšil som sa tuším o štyri minúty, takže som si spravil nový osobný rekord. Som spokojný, tá tvrdá drina a tri mesiace odriekania sa oplatili. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí ma počas tej doby podporovali. O tri týždne by som sa mal objaviť v Lipsku na ďalšom maratóne, kde by som chcel tento čas ešte zlepšiť o také tri minútky," povedal v cieli Švajda.

Zo slovenských bežkýň sa najvyššie umiestnila Romana Komarňanská na štvrtom mieste, ktorá zvládla maratón za 2:58:59 h.

Keňania dominovali aj na polovičnej trati

Keňania dominovali aj na polovičnej trati. Prvý v cieli bol Hillary Kiptum Kimaiyo v čase 1:02:33 h, za ním skončili jeho krajania Edwin Kipkorir (1:03:17) a Silas Kiprono Too (1:03:22). Medzi domácimi pretekármi sa najvyššie umiestnil Boris Csiba, ktorý obsadil 7. priečku v čase 1:09:54 hodiny. "Je to cítiť, keď si musíte rozrážať vzduch pred sebou. Ale pocit som mal skvelý a bežalo sa mi dobre, takže super," povedal. V ženskej kategórii zvíťazila taktiež Keňanka Rebecca Jepchirchirová (1:13:34 h) pred krajankami Mary Wanjiru Wanjohiovou (1:13:41) a Ester Wanjiru Machariovou (1:15:25). Zo Sloveniek dobehla najrýchlejšie na 9. mieste Sylvia Sebestianová (1:25:00).

výsledky:

maratón:

muži: 1. Hosea Kiplagat Tuei 2:17:18 h, 2. Justus Kipchirchir Kiprono 2:17:49, 3. Joel Maina Mwangi (všetci Keňa) 2:20:39, ... 7. Gabriel Švajda (SR) 2:36:08, 9. Marek Mockovčiak (SR) 2:38:02, 12. Marek Holub (SR) 2:39:53

ženy: 1. Hellen Jepkosgei Kimutaiová (Keňa) 2:35:35 h, 2. Daniela Cirlanová (Rum.) 2:42:41, 3. Tunde Szabóová (Maď.) 2:45:04, 4. Romana Komarňanská (SR) 2:58:59 h, ... 6. Kristína Néč-Lapinová (SR) 3:05:51, 8. Zuzana Stanovčáková (SR) 3:19:26

polmaratón:

muži: 1. Hillary Kiptum Kimaiyo 1:02:33 h, 2. Edwin Kipkorir 1:03:17, 3. Silas Kiprono Too (všetci Keňa) 1:03:22, ... 7. Boris Csiba (SR) 1:09:54

ženy: 1. Rebecca Jepchirchirová 1:13:34 h, 2. Mary Wanjiru Wanjohiová 1:13:41 h, 3. Esther Wanjiru Machariová (všetky Keňa) 1:15:25, ... 9. Sylvia Sebestianová (SR) 1:25:00

štafety: 1. Beháme.sk (Jozef Urban, Lukáš Olejníček, Alexander Jablokov, Jakub Valachovič) 1:06:52 h, 2. Nutrend Run for Fun Men (Jozef Pelikán, Peter Ďurec, Daniele Spallucci, Martin Ďurec) 1:07:52, 3. Behame.sk (Ján Matúš, René Valent, Jakub Šiko, Ondrej Jurčák) 1:10:38

Doterajší víťazi Bratislavského maratónu:

2. 4. 2006: Bogdan Dziuba (Poľ.) 2:33:08 - Andrea Bérešová (SR) 3:10:43
1. 4. 2007: Artur Blasinski (Poľ.) 2:25:09 - Dana Janečková (SR) 2:56:22
30. 3. 2008: Vasil Remščuk (Ukr.) 2:19:42 - Katalin Farkasová (Maď.) 2:56:29
29. 3. 2009: Alexej Hauryčenko (Biel.) 2:21:40 - Judit Földingová-Nagyová (Maď.) 2:50:21
28. 3. 2010: Edwin Kibowen (Keňa) 2:27:39 - Lilian Koechová (Keňa) 2:51:16
27. 3. 2011: Ashenafi Erkolo (Et.) 2:22:09 - Lilian Koechová (Keňa) 2:45:30
1. 4. 2012: Micah Samoei (Keňa) 2:21:09 - Lucy Wambuiová-Murigiová (Keňa) 2:42:41
24. 3. 2013: Isaac Chesiny (Keňa) 2:18:33 - Lilian Koechová (Keňa) 2:51:42
6. 4. 2014: Joel Maina Mwangi (Keňa) 2:18:22 - Alice J. Kiborová (Keňa) 2:42:55
.

Štart 10. ročníka bratislavského mestského maratónu - ČSOB Bratislava Marathon 2015. Bratislava, 29. marca 2015.

Na snímke víťazka ženskej kategórie ČSOB Bratislava MARATHON 2015 Kor Jepchirchirová (Keňa) v cieli 29. marca v Bratislave.