< sekcia Šport

Lucia Hrivnák Klocová a Richard Varga sú ambasádormi ME v krose

Na snímke Lucia Hrivňák Klocov Foto: TASR

Slovenskú miestenku na šamorínske ME si v úvodných kvalifikačných pretekoch vybojovali Jozef Urban v kategórii mužov, Ľubomíra Maníková u žien, junior Jakub Kopiar a juniorka Zavadská.

Šamorín 14. novembra (TASR) – Na blížiacich sa 24. majstrovstvách Európy v krose v Šamoríne sa predstavia v úlohe ambasádorov aj úspešní slovenskí reprezentanti - atlétka Lucia Hrivnák Klocová a triatlonista Richard Varga. Obaja začali svoju kariéru ešte v školských rokoch práve v krose. S piatou z OH v Londýne na 1500 m sa pôvodne počítalo do slovenskej zostavy v súťaži miešaných štafiet, novinke v programe ME. Podujatie sa uskutoční v nedeľu 10. decembra v športovom komplexe x-bionicR sphere.

"Je pre mňa česť, že som ambasádorka krosových ME. Je mi ľúto, že nepobežím, bola by to skvelá príležitosť rozlúčiť sa s kariérou. Čakám však druhé bábätko, čo je pre mňa teraz priorita," uviedla na tlačovej konferencii Hrivnák Klocová. V inej pozícii je jedenásty triatlonista z OH 2016 v Riu de Janeiro Richard Varga. "Využijem možnosť, že by som mohol štartovať v slovenskom drese, ale najskôr si musím účasť vybojovať v druhej kvalifikácii, ktorou sú nedeľňajšie majstrovstvá SR v cezpoľnom behu práve v Šamoríne. Ak by sa mi to nepodarilo, určite sa postavím na štart v behu pre verejnosť na 6 km."

Do začiatku 24. ME, najvýznamnejšieho športového podujatia na území Slovenska v roku 2017, ostáva už len 26 dní a podľa doterajšieho stavu sa zdá, že šampionát bude rekordný. Počet prihlásených krajín sa vyšplhal na 40, predbežne prihlásených je 610 súťažiacich. Doterajší rekord 525 bežcov z 36 krajín v Belehrade 2013 je na spadnutie. Najviac štartujúcich bežcov nahlásili Anglicko 40, Španielsko 39, Francúzsko 38 a Írsko 37. "Na organizačno-technickom zabezpečení sa bude podieľať takmer 300 ľudí. Za tri dni musíme do areálu priviezť zhruba tisíc pretekárov a funkcionárov. Náročná je logistika, k dispozícii máme 12 autobusov na letiská Viedeň a Bratislava, 15 iných áut a mikrobusov," informoval predseda organizačného výboru (OV) a viceprezident Slovenského atletického zväzu (SAZ) Ladislav Asványi a dodal: "Usporiadať európsky šampionát je pre nás výzva, chceme dokázať, že funkcionársky a technicky dokážeme ME zabezpečiť."

Slovenskú miestenku na šamorínske ME si v úvodných kvalifikačných pretekoch v Cabaj-Čápori už vybojovali Jozef Urban v kategórii mužov, Ľubomíra Maníková u žien, junior Jakub Kopiar a juniorka Zavadská. V nedeľu 19. novembra získajú miestenky ďalší dvaja muži a ženy, jeden pretekár do 23 rokov, dvaja juniori a dve juniorky. "Nomináciu s výnimkou dvoch ženských miest do miešanej štafety uzavrieme bezprostredne po majstrovstvách SR," uviedol šéftréner SAZ Martin Pupiš.

Organizačný výbor počíta s rozpočtom 700-tisíc eur. Slovenský atletický zväz prispieva zo svojho rozpočtu sumou 50-tisíc eur, Ministerstvo školstva, vedy, kultúry a športu SR 40-tisíc eur, zdroje Európskej atletiky a reklamné zmluvy cca 280-tisíc eur. "Urobíme všetko pre to, aby sme pracovali s vyrovnaným rozpočtom," uviedol Asványi.

ME 2017 v Šamoríne budú mať aj svojho oficiálneho maskota rysa. Vytvoril ho grafik Peter Buček a jeho plyšovú podobu dostanú všetci medailisti. Niekoľko stoviek kusov dáme aj do predaja," povedal výkonný riaditeľ OV Vladimír Gubrický. Maskot majstrovstiev dostane svoje meno neskôr.

Páči sa mi TERAZ.SK na Facebooku

Staňte sa fanúšikom a sledujte dôležité správy z TASR priamo na vašom Facebooku.